TTB'nin 65 odasından Meclis'e çağrı: Emekli hekimlerin büyük çoğunluğu yararlanamayacak
25.07.2018 21:06 GÜNCEL

Tabip odaları TBMM'de görüşülen yasa hakkında çağrı metni yayınladı. Gündemdeki tasarının "yetersiz bir adım" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Hangi sosyal güvenlik kurumundan olduğuna bakılmaksızın bütün emekli hekimlerin maaşlarına zam yapılmalı" denildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye’deki tüm tabip odaları TBMM’ye ortak çağrı yaptı. TTB ile 65 tabip odasının ortak çağrı metninde içinde hekimleri de ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı torba yasayla ilgili taleplerini sıraladılar.

Yıllardır emekli doktor maaşlarının yükseltilmesi ve doktorlara fiili hizmet süresi zammı verilmesinin talep edildiği belirtilen açıklamada, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemindeki düzenlemeleri bu doğrultuda yetersiz de olsa bir adım olarak değerlendiriyoruz. Ancak Kanun Teklifi bu biçimiyle yasalaşırsa emekli hekimlerin büyük çoğunluğu bunlardan yararlanamayacaktır” denildi.

Açıklamada, doktorların talepleri şu şeklide sıralandı:

  • “Hangi sosyal güvenlik kurumundan olduğuna bakılmaksızın bütün emekli hekimlerin maaşlarına zam yapılmalıdır.
  • Emekli olmakla birlikte çalışmak zorunda olan hekimler yapılacak zamdan mahrum bırakılmamalıdır.
  • Primini ödeyerek döner sermaye gelirinin bir kısmını emekliliğine saydırmış olan hekimlerden kesinti yapılmamalıdır.
  • Yapılacak zam kanun yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girmelidir.
  • Fiili hizmet süresi zammı yılda en az 120 gün olmalı, hizmetin yıpratıcılığına bağlı olarak 150 ve 180 güne çıkarılmalı,
  • Geçmişe dönük olarak da uygulanmalıdır.”

Ayrıca sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili yasa çıkarılması istendi.

TTB ve 65 tabip odasının TBMM’ye çağrı metninin, yarın bazı gazetelere ilan olarak verildiği öğrenildi.ttb-nin-65-odasindan-meclis-e-cagri-emekli-hekimlerin-buyuk-cogunlugu-yararlanamayacak-491861-1.