Anasayfa GÜNCEL TTB operasyonu sürüyor: Gözaltı ve eyleme saldırı!

TTB operasyonu sürüyor: Gözaltı ve eyleme saldırı!

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara’da sabahın erken saatlerinde çok sayıda eve polis baskınları yapıldı. Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı Songül Akbay ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden Cevahir Canpolat’ın da olduğu çok sayıda isim gözaltına alındı.

Ankara’da, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı Songül Akbay’ın evine sabahın erken saatlerinde polis baskını yapıldı. Akbay, evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

Öğrenci Kolektifleri’nden Aysu Simge Taştan, yazar Emek Erez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden Cevahir Canpolat, Kaos GL’den Ali Erol, Avukat Kemal Ulusoy ve Seyri Sokak’tan Sibel Tekin’in de evlerinde polis arama yaptı. Ali Erol’un gözaltına alınması gerekçesinin ise “Savaş bir halk sağlığı sorunudur. #TTB’ninyanındayız” tweeti olduğu öğrenildi.


KESK’Lİ BAŞKAN DA GÖZALTINDA

Ankara’da gözaltına alınanlar arasında KESK’li bir sendika genel başkanı da bulunuyor. KESK’ten gelen açıklamada saat 11.00’de konuya ilişkin bir basın açıklaması yapılacağı duyurulurken şu ifadelere yer verildi:

“Bu sabah saatlerinde sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara’da gerçekleştirilen operasyon sonucu aralarında üye sendikamız Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit Kurt’un da bulunduğun çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Bu duruma karşı saat 11.00’da Tarım Orkam Sen Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlenecektir.”

ttb-operasyonu-suruyor-13-gozalti-karari-daha-422573-1.

TTB’YE DESTEK EYLEMİNE POLİS SALDIRISI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi 11 doktorun gözaltına alınmasını protesto etmek için bugün Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi önünde yapılması planlanan eyleme polis müdahale etti.

İleri Haber‘in haberine göre, hastane önünde açıklama yapılmasını engelleyen çevik kuvvet polisleri, açıklamaya katılanlara kalkanlarla saldırarak hastane dışına çıkardı.

Açıklamaya katılan hastane çalışanları, desteğe gelen sağlık emekçileri ve öğrenciler bunun üzerine Millet caddesi üzerinden Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’na doğru yürüyüşe geçti.

KİTLE TABİP ODASI’NA YÜRÜDÜ

İstanbul Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi, İstanbul Üniversitesi’nin seçilmiş rektörü Prof. Dr. Raşit Tükel ve öğretim görevlisi Prof. Dr. Taner Gören’in TTB’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınmasınının ardından görevlerinden de uzaklaştırılmasını protesto etmek için bugün hastane içerisinde saat 12.30 da bir basın açıklaması yapmayı planlıyordu; fakat açıklama öncesi hastaneye gelen TOMA ve çevik kuvvet polisleri açıklama için toplanan kitleyi kalkanlarla hastane dışına sürdü. Duruma tepki gösteren kitle, İstanbul Tabip Odası’na doğru yürüdü.

Yürüyüşe, Halkın Doktorları, sağlık çalışanları, tıp fakültesi öğrencileri ve çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütünden temsilciler de destek verdi.

SON HABERLER

Para bol, finansman ihtiyacı yok(muş)!

Berat Albayrak Trabzon’da yaptığı açıklamada “Hazinesinin parası bol, çok rahat. Hatta biz...

Beka ve gelecek!

AKP-MHP koalisyonu altında birleşen elitler, izledikleri politikalar nedeniyle memleketi çıkmaz yola soktular....

Sorumluluk ve şefkat

Tekrar tekrar Farid Ahmed’i izliyorum. Onu duymak ve anlayabilmek için… Söyledikleri açık...

Beklenti

Ziya Selçuk, seminer konuşmalarında sık sık bakanlığa atanmasıyla filizlenen beklentiden söz ediyor....

The Paper ve siyasetin yeraltısı…

Netflix’de The Paper dizisini izliyorum; iki sezon ve toplam 23 bölümden oluşan...

Tenzili rütbe yapmışlar

SORU: Ben 2 yıldır bir firmada şef pozisyonunda çalışıyorum. Ameliyat geçirdim ve...

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...