Anasayfa GÜNCEL TTB üzerinden meslek örgütlerine gözdağı

TTB üzerinden meslek örgütlerine gözdağı

BİRGÜN / ANKARA

Sağlık Bakanlığı’nın “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” konulu basın açıklaması yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi (TTB MK) üyelerini hedef alan tutumuna ilişkin DİSK, KESK, TMMOB ortak açıklama yaptı.


DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman’ın katılımı ile toplantı düzenlendi. Ortak açıklamayı okuyan TMMOB Başkanı Koramaz, “Sağlık Bakanlığı, TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın memuriyetten atılması talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk etti, TTB MK üyesi Dr. Selma Güngör’ün aile hekimliği sözleşmesini sonlandırdı ve 5 yıl aile hekimliği yapmamasına karar verdi. Ayrıca Sağlık Bakanlığı bünyesinde aile hekimliği yapan TTB MK üyesi Dr. Yaşar Ulutaş hakkında da benzer soruşturma devam ediyor” dedi.

TTB BASKI ALTINA ALINMAK İSTENİYOR

TTB’nin “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” konulu bir basın açıklamasının ardından TTB MK üyeleri hakkında adli işlemler başlatıldığını belirten Koramaz, şunları söyledi:

“TTB MK üyeleri uzun bir gözaltı sürecinden sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı dönemde Sağlık Bakanlığı TTB MK üyelerinin üyeliklerinin düşürülmesi talebiyle açılan dava reddedildi. Tüm bu gerçeklere rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından bağlı işyerlerinde çalışan TTB MK üyelerine yönelik baskılar ve idari soruşturmalar devam ediyor. Sağlık Bakanlığı kendi bünyesinde çalışan üç TTB MK üyesi hekimi cezalandırarak, işten atarak TTB faaliyetlerine müdahale etmek, TTB’yi etkisiz kılmak ve baskı altına almaya çalışmak istemektedir.”

AMAÇ, ÖZERKLİĞİ KALDIRMAK

Bakanlığın, yasaların TTB MK’ye tanımladığı görevleri yerine getirme sorumluluğunu engellemeye çalıştığına vurgu yapan Koramaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“TTB’nin özerkliği ve özerk kalması tüm toplum açısından çok önemlidir. Siyasal iktidarın asıl amacı özerkliği ortadan kaldırmaktır. Sağlık Bakanlığının kendi kurumlarında çalışan TTB MK üyelerini görevleriyle ilgisi olmayan nedenlerle işten atma talebiyle soruşturması, görevini kötüye kullanması ve Anayasa’nın meslek örgütleriyle ilgili hükümlerini hiçe sayması demektir.

TTB, yasa ile kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür. TTB MK üyelerinin meslek kuruluşunda yürüttükleri görevleri, devlet memuru olarak yürüttükleri görevlerinden bağımsızdır. TTB’nin kamu kurumu niteliğinde olması TMMOB, Barolar ve diğer meslek odalarında olduğu gibi kamu idaresinin ve hükumetin emrinde olması anlamına gelmez. Sağlık Bakanlığının tutumu aynı zamanda meslek örgütlerinin bağımsızlığına, örgütlenmesine, faaliyetlerine bir müdahale ve gözdağıdır. Meslek örgütlerinin ve sendikaların Anayasa ve uluslararası anlaşma ve haklardan kaynaklı özgürlüklerine yönelen saldırı ve müdahaleleri asla kabul etmediğimizi ve bu uygulamalara karşı birlikte mücadele edeceğiz.”

SON HABERLER

Ayşenur Arslan gözaltına alındı

Yazarımız Ayşenur Arslan "BirGün Gazetesi Yazarları ile Analiz" etkinliğinde konuşmacı olmak üzere...

Galatasaray’dan CAS açıklaması

Galatasaray, Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yapılan itirazın kabul edildiğini ve UEFA ile...

Beyoğlu’nda kadınlardan krize karşı ‘Ortak mutfak’

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

17 yaşındaki çocuğa taciz suçlamasıyla yargılanan polise beraat!

İzmir'de 17 yaşındaki R.Y., geçen yıl cinsel istismara maruz bırakıldığını bildirdiği olayla...

Edebiyatçılar, Zülfü Livaneli adına açılan kültür merkezinde buluştu

Büyükçekmece Belediyesi’nin yaptığı Zülfü Livaneli Kültür Merkezi  kalabalık bir törenle açıldı.

Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi 13 gazete aynı manşetle çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın...

ÇHD’li avukatlardan yandaş Sabah gazetesi hakkında suç duyurusu

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, yandaş Sabah gazetesinin...

Akdeniz Bölgesi için fırtına uyarısı

Akdeniz Bölgesi'nde yarın geceden pazartesi günü sabah saatlerine kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.

Endonezya, 49 adet Boeing 737 Max 8 siparişini iptal etti

Son 6 ayda 2 feci kazayla gündeme gelen 737 Max 8 tipi...

Köpeği otomobile bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası

Edirne'de, öldüğünü iddia ettiği köpeği iple otomobilin arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren sürücü...