Anasayfa SAĞLIK TTB ve SES: “Güvenlik soruşturması kadrolaşmanın formülü”

TTB ve SES: “Güvenlik soruşturması kadrolaşmanın formülü”

TTB ve SES, KHK'lar ve güvenlik soruşturmaları nedeniyle uğradıkları hak ihlallerine yönelik basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, güvenlik soruşturmasının kadrolaşmanın aracı olarak kullanıldığı ifade edildi

TTB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında haklarında hiçbir adli işlem yapılmadan KHK ve güvenlik soruşturması gerekçesiyle işlerine son verilen sağlık çalışanları, “Haksızlığa hiçbir zaman sessiz kalmayacağız. Cellatlarımıza boyun eğmeyeceğiz” dedi. Toplantıda, işe alımlarda kullanılan güvenlik soruşturmasının kadrolaşmanın aracı haline getirildiği vurgulandı.

Toplantıya, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın yanı sıra Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, TTB Asistan ve Genç Uzman Hekimler Kolu Yürütme Kurulu üyesi Dr. Haydar Can Dokuyan, HDP milletvekilleri Semra Güzel, Necdet İpekyüz ile CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal da katıldı.

“KABUL EDEMİYORUZ”

Sağlık çalışanları, “Üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hala kimler tarafından, hangi kriterlerle oluşturulduğu anlaşılamayan OHAL KHK’larının, ailede sendikalı bir bireyin varlığının, öğrencilik yıllarında dahil olunan bir basın açıklamasının, hatta sosyal etkinliğin bile kaydedildiği hukuksuz istihbarat fişlerinin hayatlarımızı karartmasını kabullenmiyoruz” ifadelerini kullandı.

İdealleri, hedefleri, hayata ve ülkeye dair umutları olan sağlık emekçileri olduklarını söyleyen çalışanlar, OHAL Komisyonlarının insanlarla alay edilen birer oyalama ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sürecinin önünde engel olmanın ötesinde hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti.

KADROLAŞMANIN FORMÜLÜ

Sağlık çalışanlarına yönelik hukuksuz uygulamaların Demokrasi kültürü olan birçok ülkede uygulanamayacağının altını çizen açıklamada, “Ne mahkeme kararı ne de bir başka denetlenebilir mekanizmaya dayanmayan güvenlik soruşturması, ülke güvenliği ile bağı koparılmış kamuya partizanca kadro almanın, çıkarmanın ya da iktidar partisinden yana olmayanların kamu çalışanı olmasını engellemenin sihirli formülü haline getirilmiş durumda” denildi.

DÖRT YÜZE YAKIN KİŞİNİN ATAMASI YAPILMADI

KHK ile işlerine son verilen sağlık çalışanları, “Hukuksal hiçbir gerekçe, kanıt, tutarlılık içermeyen bu keyfi uygulamalar ile mesleğinden “ihraç” edilen ya da “güvenlik soruşturması” bahane edilerek mesleğe başlatılmayan kişiler olarak buradan ilan ediyoruz. Bu hukuksuzluğu kabullenmeyip, bu haksızlığa sessiz kalmayacağız” dedi. Güvenlik soruşturması bahane edilerek ataması yapılmayan sağlıkçı sayısının 400’e yaklaştığı biliniyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Çocuk emeği sömürü deposu

Ankara Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İş Yeri Hekimliği Komisyonu sömürü odaklı...

Umut mu? Umutsuzluk mu?

EREN AYSANRus şairi Aleksandre Blok’un çok sevdiğim...

TBMM’nin 1 yıllık faaliyetleri yayımlandı: Yasama yetkisi atıl hale geldi

TBMM’nin tatile girmesinin ardından Meclis’in 1 yıllık faaliyetleri gündeme geldi. CHP Ankara...

Yıllar utansın

NESLİ ZAĞLIBenim bilebildiğim kadarıyla “bir sabah...

Savaşlara karşı, barışa hep birlikte ses verelim

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır’da yarın düzenleyeceği ‘Savaşa karşı demokratik çözüm’ mitingi...

S-400’ler, F-35’ler ve özgürlük kavgası

Dört yıl kadar önceydi. 24 Kasım 2015’te bir Rus uçağı Türk jetleri...

Füzeyle uçak arasında gazetecilik

Türkiye’de gündem denilen şeyin, sanki bir senarist konuları birbirine bağlıyormuş gibi gelen...

15 Temmuz ve darbelerin anatomisi

Dr. Atilla ÖZSEVER15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü...

Sözleşmeli öğretmenlikte 40 tercih hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin hazırlanan yönetmelikte değişikliğe gitti. Resmi...

İktidarda dağılma, muhalefetin 2015’e dönüş projesi ve sosyalistler

BirGün PAZARKorkut Boratav ile son Pazar söyleşimizi...

Sonraki haber