Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI TTK’de işe alınan işçiler belli oldu

TTK’de işe alınan işçiler belli oldu

TTK’de işe alınacak bin işçi, dün Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yapılan kura çekimleriyle belirlendi. İş için 40 bine yakın kişi başvurmuş, üç ilde de izdiham yaşanmıştı

Zonguldak’ta 700, Bartın’da 200 ve Karabük’te 100 işçi alımı yapacak olan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) için bekleyiş dün sona erdi. TTK’de çalışabilmek için başvuru yapan 36 bin 770 kişi arasından işe alınacak toplam bin kişinin belirlenmesi için dün üç ilde noter huzurunda kura çekilişi gerçekleştirildi.

Zonguldak’ta Site Spor Salonu’nda gerçekleşen kura çekimi, olağanüstü güvenlik önlemleri altında başladı. Spor salonunun çevresinde cadde boyunda konutların önünde bulunan araçlar, polisin talimatıyla çektirildi. Kura çekimi için gelenler polis barikatı ile karşılaştı. İş başvurusu yapanlar yakınlarıyla birlikte gelince, Yönder Caddesi 40 bin kişiyi konuk etti.

Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı. Çekilişte salona sığmayanlar için dışarıya dev ekran kuruldu. Kura çekimini Bakan Dönmez, Bakan Selçuk, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, AKP milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, CHP milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz başlattı.

Yapacak başka iş yok

İşçi adayları kura çekimi sırasında büyük heyecan yaşadı. Sabah erkenden kurayı takip etmek için geldiğini belirten Hakan Kuyu (30), bu işi çok istediğini ifade ederek, “Genelimiz hep madenci. Babamız, arkadaşlarımız madenci. Yapacak başka iş yok zaten” dedi. İki oğlunun da kuraya girdiğini söyleyen Elvin Islak ise “Onlar için geldim. İnşallah çıkar. Evliler, çocukları var. Başka çareleri yok. Geçinmek çok zor. Evleri de kira. Bu garanti, devlet işi. Şimdi İstanbul’da, gurbette çalışıyorlar” diye konuştu.

Bu yıl 3 ruhsat devri daha

Törende konuşan Bakan Dönmez, TTK’nin 1 buçuk milyar ton rezervi olduğunu, bugün ise rödovans ile birlikte 1 milyon 200 bin ton üretim yapıldığını söyledi. Dönmez, “Havzada potansiyelin onda biri olarak çalışabiliyoruz. Bunu artırmak için üretim hedefleri belirledik. Bu daha fazla istihdam ve daha fazla iş, aş demek. 2019’da 3 ruhsat devri daha gerçekleştireceğiz. Böylece potansiyeli yüksek, üretim yapılmayan alanları da üretime açmış olacağız. Bugün tüm madenlerimizde 130 binden fazla işçi çalışıyor, 20 bin kişilik istihdam potansiyeli daha sağlamış olacağız” dedi.

Dönmez ayrıca, madenlerle ilgili yaptıkları düzenlemeler ve sıkı denetimler sayesinde geçen yıl ölümlü iş kazası oranının madencilik işkolunda yarı yarıya azaldığını savundu.

Bakan Selçuk ise “Türkiye’nin kalkınma hamleleri, ekonomide yazdığı başarı öyküleri işçi kardeşlerimizin alın teriyle yazılıyor. 17 yıldır ekonomide, ticarette, üretimde ve yatırımda sizlerin emeği var. Bizler maden işçilerimizin ne şartlar altında çalıştığını çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Siyasal İslamcılar için Game Over!

İstanbul seçimi çeyrek asırdır kenti, on yedi yıldır da ülkeyi tek başına...

Biz birlikte güzeliz kardeşim

Ne demiş Nâzım Hikmet:”Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün,...

İmamoğlu kazandı, Türkiye kazandı!

İBB seçimi bitti. Herkes çok rahatladı. Yüzler nihayet gülüyor. Sanki bahar şimdi...

Pauline Kael 100 yaşında

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, geçen hafta öte-dünyadan yüzüncü yaşını kutladı. Kael...

İzmir’de trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, bir kişi...

5 yaşındaki çocuğu aracıyla öldüren zanlı tutuklandı

Diyarbakır'da 5 yaşındaki çocuğa otomobille çarpıp ölümüne yol açan ve olayın ardından...

Meksika’da gazeteci cinayeti

Meksika'nın Tamaulipas eyaletinde salı gecesi silahlı saldırıya uğrayan bir gazetenin baskı editörü,...

Osmaniye’de IŞİD operasyonu: 8 gözaltı

Osmaniye'de IŞİD'e yönelik operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.Alınan bilgiye...

Sonraki haber