Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI TTK’de işe alınan işçiler belli oldu

TTK’de işe alınan işçiler belli oldu

TTK’de işe alınacak bin işçi, dün Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yapılan kura çekimleriyle belirlendi. İş için 40 bine yakın kişi başvurmuş, üç ilde de izdiham yaşanmıştı

Zonguldak’ta 700, Bartın’da 200 ve Karabük’te 100 işçi alımı yapacak olan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) için bekleyiş dün sona erdi. TTK’de çalışabilmek için başvuru yapan 36 bin 770 kişi arasından işe alınacak toplam bin kişinin belirlenmesi için dün üç ilde noter huzurunda kura çekilişi gerçekleştirildi.

Zonguldak’ta Site Spor Salonu’nda gerçekleşen kura çekimi, olağanüstü güvenlik önlemleri altında başladı. Spor salonunun çevresinde cadde boyunda konutların önünde bulunan araçlar, polisin talimatıyla çektirildi. Kura çekimi için gelenler polis barikatı ile karşılaştı. İş başvurusu yapanlar yakınlarıyla birlikte gelince, Yönder Caddesi 40 bin kişiyi konuk etti.

Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı. Çekilişte salona sığmayanlar için dışarıya dev ekran kuruldu. Kura çekimini Bakan Dönmez, Bakan Selçuk, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, AKP milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, CHP milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz başlattı.

Yapacak başka iş yok

İşçi adayları kura çekimi sırasında büyük heyecan yaşadı. Sabah erkenden kurayı takip etmek için geldiğini belirten Hakan Kuyu (30), bu işi çok istediğini ifade ederek, “Genelimiz hep madenci. Babamız, arkadaşlarımız madenci. Yapacak başka iş yok zaten” dedi. İki oğlunun da kuraya girdiğini söyleyen Elvin Islak ise “Onlar için geldim. İnşallah çıkar. Evliler, çocukları var. Başka çareleri yok. Geçinmek çok zor. Evleri de kira. Bu garanti, devlet işi. Şimdi İstanbul’da, gurbette çalışıyorlar” diye konuştu.

Bu yıl 3 ruhsat devri daha

Törende konuşan Bakan Dönmez, TTK’nin 1 buçuk milyar ton rezervi olduğunu, bugün ise rödovans ile birlikte 1 milyon 200 bin ton üretim yapıldığını söyledi. Dönmez, “Havzada potansiyelin onda biri olarak çalışabiliyoruz. Bunu artırmak için üretim hedefleri belirledik. Bu daha fazla istihdam ve daha fazla iş, aş demek. 2019’da 3 ruhsat devri daha gerçekleştireceğiz. Böylece potansiyeli yüksek, üretim yapılmayan alanları da üretime açmış olacağız. Bugün tüm madenlerimizde 130 binden fazla işçi çalışıyor, 20 bin kişilik istihdam potansiyeli daha sağlamış olacağız” dedi.

Dönmez ayrıca, madenlerle ilgili yaptıkları düzenlemeler ve sıkı denetimler sayesinde geçen yıl ölümlü iş kazası oranının madencilik işkolunda yarı yarıya azaldığını savundu.

Bakan Selçuk ise “Türkiye’nin kalkınma hamleleri, ekonomide yazdığı başarı öyküleri işçi kardeşlerimizin alın teriyle yazılıyor. 17 yıldır ekonomide, ticarette, üretimde ve yatırımda sizlerin emeği var. Bizler maden işçilerimizin ne şartlar altında çalıştığını çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.