Anasayfa GÜNCEL TÜDEF: Şirketlerin isteklerine boyun eğildi

TÜDEF: Şirketlerin isteklerine boyun eğildi

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP ve 26 ayrı mahkemenin başvurusu üzerine elektrikte “kayıp-kaçak bedeli” ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu. Yüksek Mahkeme, Elektrik Piyasası Kanunu’nun kayıp-kaçak bedellerinin tüketiciden tahsil edileceğine dair tüm hükümlerin iptal istemini reddetti. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), yaptığı yazılı açıklamayla karara tepki gösterdi. TÜDEF Başkanı Hasan Atak imzalı açıklamada, elektriğin yaşamsal bir gereklilik olduğu vurgulandı ve elektrik hizmetinden yararlanmanın yaşamı idame ettirebilme yönüyle bir insan hakkı olduğu hatırlatıldı.


Açıklamada, AYM’nin elektriği çalmayan ve kurallara uyan dürüst aboneleri cezalandırdığı ve elektrik dağıtım şirketlerinin isteklerini kabul ettiği belirtilerek, “AYM maalesef kurallara uyan ve mağdur edilen dürüst tüketicilerden (abonelerden), haktan, hukuktan, adaletten yana değil, açıkça elektrik dağım şirketlerinden yana karar vermiştir. Elektriği çalan hırsızın üzerine gitmeyen ve kayıpları önlemek için yatırım yapmayan elektrik dağıtım şirketleri korunarak ödüllendirilmiş olacaktır” denildi.

Sosyal devlet ilkesi çiğnendi
Sosyal bir hukuk devletinde, her türlü yasal, idari düzenleme evrensel hakları gözetmesi ve bu bağlamda yargının bu hakları korumasının başlıca gereklilik olduğu vurgulanan açıklamada; “AYM’nin bu yasa hakkında verdiği karar, hem bu haklarla hem de sosyal hukuk devleti ilkeleriyle çelişmektedir. Bu karar ile artık bir grup imtiyazlı elektrik dağıtım şirketinin haksız ticari çıkarları ‘kamu yararı’ ndan sayılarak tescil edilmiştir” şaklinde görüş bildirildi.

‘Yargıtay kararına uyulsun’
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21 Mayıs 2014 tarihli kararında, “Tüketici, elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından ‘hırsızlanmak’ suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin, kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleri ile bağdaşmamaktadır” dediği de hatırlatılarak, “Buradan hükümete çağrımız yanlıştan bir an önce dönülmesidir. Biz dürüst tüketiciler, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı doğrultusunda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Borçlar Kanununun ruhuna uygun olarak 2007 yılından itibaren bugüne kadar alınan kayıp-kaçak bedellerinin iadesi ve bir daha alınmaması için evrensel haklara ve evrensel hukuk normlarına uygun bir yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz” denildi.

Barolara destek çağrısı
Açıklamada barolardan tüketicilerin davalarını AHİM’e taşıyabilmeleri için hukuksal yardım da istenerek, “Bu uygulamadan zarar gören ve görecek olan milyonlarca tüketiciyi her türlü demokratik hak arama yol ve yöntemlerini kullanarak; yetkililere bizzat ya da mektup, elektronik ileti ve sosyal medya ile ulaşarak haklarını savunmaya çağırıyoruz” önerisi getirildi.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,660AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Uğur Dündar’dan ortak yayın için ilk yorum

Binali Yıldırım'ın moderatör olarak önerdiği gazeteci Uğur Dündar, Türkiye'yi ekran başına kilitleyen...

Anadolu Ajansı’ndan Ekrem İmamoğlu’na yanıt

Anadolu Ajansı (AA) ortak yayınında Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart akşamı AA'nın veri...

İstanbul, Yıldırım-İmamoğlu ortak yayınını böyle izledi

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye...

Binali Yıldırım’ın ‘İzmir’ yalanı

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Cumhuriyet Halk Partisi...

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya geldi

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

Sonraki haber