TÜDEF: Şirketlerin isteklerine boyun eğildi

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP ve 26 ayrı mahkemenin başvurusu üzerine elektrikte “kayıp-kaçak bedeli” ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu. Yüksek Mahkeme, Elektrik Piyasası Kanunu’nun kayıp-kaçak bedellerinin tüketiciden tahsil edileceğine dair tüm hükümlerin iptal istemini reddetti. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), yaptığı yazılı açıklamayla karara tepki gösterdi. TÜDEF Başkanı Hasan Atak imzalı açıklamada, elektriğin yaşamsal bir gereklilik olduğu vurgulandı ve elektrik hizmetinden yararlanmanın yaşamı idame ettirebilme yönüyle bir insan hakkı olduğu hatırlatıldı.


Açıklamada, AYM’nin elektriği çalmayan ve kurallara uyan dürüst aboneleri cezalandırdığı ve elektrik dağıtım şirketlerinin isteklerini kabul ettiği belirtilerek, “AYM maalesef kurallara uyan ve mağdur edilen dürüst tüketicilerden (abonelerden), haktan, hukuktan, adaletten yana değil, açıkça elektrik dağım şirketlerinden yana karar vermiştir. Elektriği çalan hırsızın üzerine gitmeyen ve kayıpları önlemek için yatırım yapmayan elektrik dağıtım şirketleri korunarak ödüllendirilmiş olacaktır” denildi.

Sosyal devlet ilkesi çiğnendi
Sosyal bir hukuk devletinde, her türlü yasal, idari düzenleme evrensel hakları gözetmesi ve bu bağlamda yargının bu hakları korumasının başlıca gereklilik olduğu vurgulanan açıklamada; “AYM’nin bu yasa hakkında verdiği karar, hem bu haklarla hem de sosyal hukuk devleti ilkeleriyle çelişmektedir. Bu karar ile artık bir grup imtiyazlı elektrik dağıtım şirketinin haksız ticari çıkarları ‘kamu yararı’ ndan sayılarak tescil edilmiştir” şaklinde görüş bildirildi.

‘Yargıtay kararına uyulsun’
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21 Mayıs 2014 tarihli kararında, “Tüketici, elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından ‘hırsızlanmak’ suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin, kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleri ile bağdaşmamaktadır” dediği de hatırlatılarak, “Buradan hükümete çağrımız yanlıştan bir an önce dönülmesidir. Biz dürüst tüketiciler, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı doğrultusunda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Borçlar Kanununun ruhuna uygun olarak 2007 yılından itibaren bugüne kadar alınan kayıp-kaçak bedellerinin iadesi ve bir daha alınmaması için evrensel haklara ve evrensel hukuk normlarına uygun bir yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz” denildi.

Barolara destek çağrısı
Açıklamada barolardan tüketicilerin davalarını AHİM’e taşıyabilmeleri için hukuksal yardım da istenerek, “Bu uygulamadan zarar gören ve görecek olan milyonlarca tüketiciyi her türlü demokratik hak arama yol ve yöntemlerini kullanarak; yetkililere bizzat ya da mektup, elektronik ileti ve sosyal medya ile ulaşarak haklarını savunmaya çağırıyoruz” önerisi getirildi.


BİZİ TAKİP EDİN

359,126BeğenilerBeğen
54,886TakipçiTakip Et
1,081,682TakipçiTakip Et
7,472AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL