Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI TÜİK hakkımızı gasp ediyor

TÜİK hakkımızı gasp ediyor

TÜİK’in son açıkladığı enflasyon rakamları nedeniyle düşük zam alacak olan kamu emekçileri ve emekliler tepkili. KESK: TÜİK kamu çalışanları ve emeklilerin hakkını gasp ediyor! Bu oyunu bozacağız

Tuğçe Çınar

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu ayın başında açıkladığı enflasyon rakamları nedeniyle çok düşük oranda enflasyon farkı alacak olan kamu emekçileri ve emekliler tepkili. KESK İstanbul Şubeler Platformu, dün düzenlediği basın toplantısında “Biz bu oyunları sokakta da masada da bozacağız” açıklaması yaptı. DİSK Emekli-Sen üyeleri ise İzmir ve Ankara’da eylemler yaparak “Saray sefada, emekliler cefada” dedi.

TÜİK’in açıkladığı haziran ayı enflasyon rakamlarına göre, tüketici fiyatları haziranda aylık bazda yüzde 0,03 artarken yıllık artış yüzde 15,72 oldu. Enflasyon oranlarında görülen bu sert düşüş, temmuz ayında emeklilerin ve kamu emekçilerinin maaşlarına yansıtılacak enflasyon farklarına doğrudan etki ettiği için tepki çekti. Buna göre temmuz ayında emeklilerin ücretlerine yalnızca yüzde 5, kamu emekçilerinin ücretlerine ise yüzde 6 zam yapılacak.

KESK İstanbul Şubeler Platformu dün düzenlediği basın toplantısında, “TÜİK kamu çalışanları ve emeklilerin hakkını gasp ediyor” açıklaması yaptı. Eğitim Sen 6 No’lu Şube’deki toplantıda platform adına açıklamayı yapan Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Ata Esen, “Bu düzmece yöntemlerle kamu çalışanlarının zamlarını çalmayı planlayanlar gene hedefine ulaşmış gözüküyor” dedi.

AÇIKLANAN RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Esen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümete göbekten bağlı sarı sendika Memur-Sen’in 2017’de imza attığı toplu sözleşmeye göre, kamu çalışanları bu dönemde ancak yüzde 5 zam alacak. TÜİK’in açıkladığı haziran enflasyon oranlarına göre bu yetersiz zamma eklenecek enflasyon farkı ise sadece yüzde 1,01 puan olacak. Çarşıya pazara çıkan her emekçinin bildiği gibi enflasyon beklentisiyle halkın enflasyonu arasındaki fark yüzde 1’in çok çok üzerinde. TÜİK’in açıkladığı rakamın pazarın gerçeğiyle hiçbir bağı yok.”

Kriz nedeniyle hükümetin ekonomiye dair sahte iyimserlik yaratacak rakamların açıklanması için TÜİK’i zorladığı yönündeki iddiaları hatırlatan Esen, “Açıkçası açıklanan bu oranlar bu iddiaları destekler nitelikte. TÜİK veri toplama yöntemini yakın dönemde değiştirerek sadece yüksek cirolu işletmelerden, yani perakende marketlerinden fiyat toplamaya başladı. Özellikle hükümete yakın mağazalarla TÜİK arasında bir işbirliği olduğuna dair iddialar araştırılmaya muhtaç” diye konuştu.

YANDAŞ KONFEDERASYONA UYARI

Ağustos ayında başlayacak kamu toplu sözleşme görüşmelerine de değinen Esen, kamu emekçileri adına hükümetle masaya oturacak olan Memur-Sen’i şu sözlerle uyardı: “Bu toplu sözleşme döneminde de Memur-Sen rolünü oynamak üzere masaya gelecektir. Buradan tüm kamu çalışanları adına uyarıyoruz: Geçen sefer imzalanan felaket toplu sözleşmeden dolayı yüksek enflasyon ortamında kamu çalışanlarının alım gücü büyük ölçüde düştü. Son dönemde TÜİK üzerinden yapılan oynamalarla enflasyon farkları da anlamsız hale geldi. 2019 toplu sözleşmesi bu kayıpların telafi edildiği bir sözleşme olmalıdır. KESK, 2019 toplu sözleşmesinde aynı oyunların oynanmasına izin vermeyecek, masaya yumruğunu vuracak, direnen emekçiler kazanacak.”

İlginizi çekebilir:  Aynı inşaatta üçüncü iş kazası

Saray sefada, emekliler cefada

Berkay Sağol

DİSK Emekli-Sen üyeleri, dün İzmir ve Ankara’da eylemler yaparak düşük maaş zammını protesto etti. İzmir Konak’ta yapılan eylemde konuşan DİSK Emekli-Sen Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, emeklilere yalnızca yüzde 5 ile 6 arasında bir zammın reva görüldüğünü belirterek, “Bu zamla beraber en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine ise 69 lira zam yapıldı. Bize bu zamlar reva görülürken, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin ücretleri yüzde 40 zamla 18 bin liraya yükseltildi. Bu durumun hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,530AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan’ın önceliği Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi: Alternatif önerilerini açıklayacak

Parti kurucu üyeliğinden istifa ettikten sonra yeni parti kurma çalışmalarına hız veren...

Babacan, AKP’nin sitesinden silindi

AKP’nin Kurucular Kurulu listesi güncellenerek milletvekillerine ve teşkilata gönderildi. Gönderilen 68 kişinin...

TEM otoyolunda TIR yayayı ezdi: 1 ölü

İstanbul TEM otoyolunda Edirne istikametine giden 64 AZ 937 plakalı tır, Aydınlı...

HDP’den çözüm süreci atağı: Önce halka gidilecek

AKP ile yürütülen çözüm sürecinin “tamamen” sona ermesine neden olan Ceylanpınar olaylarının...

ABD Senatosu Türkiye’ye yeni yaptırımlar istiyor: AKP’nin umudu Trump

ABD ile S-400 Hava Savunma Sistemleri’ne ilişkin kriz sürüyor. ABD Senatosu’ndan Türkiye’ye...

Diyanet Vakfı’na 11 milyon TL’lik bina

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Ağustos 2016 tarihinde ihalesini yaparak inşa ettirdiği Bahçelievler’deki...

Valilik kayıtlı olmayan Suriyelilerin İstanbul’u terk etmesini istedi: ‘En başından yanlıştı’

Buse İlkin YERLİİstanbul’da yaşayan 1 milyondan fazla...

DİERG’den liselere revizyon önerisi: İmam hatibe mecbur bırakmak yanlış

Anıl Ataş2019 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) birinci...

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı: Öğrenciler fen ve Anadolu istiyor

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi yerleştirme için toplam 439 bin 419...

İki Türkiye!

Bir yandan insanlık onuruna sahip, doğanın güzellikleri içinde yaşamayı hedefleyen insanlar! Ki...

Sonraki haber