Anasayfa ARŞİV Turbo diktatörlüğe oy yok

Turbo diktatörlüğe oy yok

“Yeni Türkiye” cumhurbaşkanını özlüyormuş! Ya da Erdoğan Cumhuriyeti kurmak istiyor!

“Eski” zihniyet “yeni” diye pazarlanıyor.

21 yıl önce Sivas’ta yaşanan insanlık suçu bir katliam davası “adalet” adına sıfırlandı! İnsanlık suçu “zaman aşımına” uğratıldı!

Evdeki milyarları sıfırlayamayanlar Madımak Katliamı’nı “zaman aşımı” ile sıfırlayarak vicdanlarının da sıfırlandığını hukuk ve adalet adına deşifre etmiş oldular!

Türk-Sünni İslam sentezci AKP iktidarı ve onun cumhurbaşkanı (CB) adayı RTE, hak ve adalet arayışı mücadelesinin gündeminde olan tüm talepleri yok hükmünde sıfırlamakla meşgul. O şimdi Gezi şehitlerini, ailelerini yargılamak ve davaları binlerce km uzaklara taşıyarak cezalandıran yargıyı elini geçirmek, “imamın ordusu” yerine RTE için destan yazan polis devleti kurmakla meşguldür! Çeteler kamu kurumlarında kendi egemenliğini kurma yarışında.

RTE şu an “açılım”, “demokrasi paketleri” ve “çözüm süreci” denilen sahte vaatlerle toplumsal muhalefeti oyalamakla meşgul iken, diğer yandan Alevilerin, Kürtlerin, Gayri Müslimlerin, kadınların ve emekçi sınıfın Turbo Diktatörlükçe “sıfırlanacak” taleplerini CB seçimleri sonuna ertelenmiş görünüyor.

SIFIRLANMAMAK İÇİN OYUNA SAHİP ÇIK
CB seçimi deyip geçmeyin! “Hangi adayı seçeceğiz” üzerinden okumak eksik olur.

Bu seçim sonuçları geleceğimizi yakından ilgilendiriyor.

RTE’nin seçilmesi durumunda mevcut rejimin fiili başkanlık üzerinden tek adama teslim edilerek kurumsallaşmış olacak. İşte o zaman Turbo hızla gelişen diktatörlüğü durdurmak daha da zor olabilir. RTE’nin seçilmesi durumunda Yargı, Yasama ve Yürütme gibi kuvvet ayrılığı ilkesi, onun elinde ve emrinde kuvvetler birliğine dönüşecektir.

Bu anlamı şu: Her alanda Turbo Diktatörlük! Frenlerinden boşalmış yokuştan aşağı inen bir buldozer misali önüne çıkanı ezecek. İktidarın ve yandaşlarının zulmü daha da artacak, günahları, ahlaksızlıkları, hırsızlıkları, yolsuzlukları ve hukuksuzlukları yok sayılacak ve yaptıkları yanlarına sıfırlanmadan kar kalacak!

DİKTATÖRLÜĞÜ SIFIRLAMAK
Peki, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl bir tutum almalı?

Bir şey çok net; ne birinci ne ikinci turda RTE ve onun şahsında Turbo Diktatörlüğe kesinlikle oy verilmemeli! Oyumuzla sadece kişi değil, nasıl yönetileceğimizi de seçeceğimizi herkese anlatmalıyız. Ya fiili başkanlık rejimi (seçilmiş Padişahlık) ya da tüm anti demokratik uygulamalarına rağmen parlamenter sistem!

RTE’ye verilecek oy Turbo Diktatörlüğü, diğerlerine verilecek oy ise ağır aksakta olsa AKP diktatörlüğünü sınırlayacak geçit vermeyecek.

Bugün karşı karşıya olduğumuz durum farklıdır. Dolaysıyla adaylara mecbur kalmadan ilkesel olandan taviz vermeden, pragmatik düşünerek karar vermek durumunda olduğumuz bir süreçteyiz. Hangi hamleler ile dengeleri değiştirebilir, zayıflatabilir ve Turbo Diktatörlüğe giden süreci frenleyebileceğimiz hususu önemlidir.

O nedenle herkes sandığı gitmeli ve RTE’yi seçtirmemelidir! Yaz tatili ya da “bir oyla bir şey değişmez” rehavetine kapılarak, ne ilk ne ikinci turda Turbo Diktatörlüğe vize verilmemelidir.

Evet bu seçimler demokratik değil! Evet, halkın doğrudan siyasete katılım hakkı ve kanalları tıkanmıştır! Zaten diktatörlüğe giden yol da bu tür anti demokratik seçimlerle açılıyor. Halkın adaylığı engellenebilir ama halk oy hakkı ile diktatörlüğe hayır diye bilir! CB seçimini mücadele zeminine dönüştürebilir.

BEN NE YAPACAĞIM?
Sandık başındaki tavrım net. Lafı evelemeye gevelemeye gerekte yok! “Boş oy” ya da “boykot” tavrım olamaz! Bu AKP’ye hizmet olur!

Oyumun rengi değil, renkleri var! Destek ve pragmatik!

Birinci turda oyum HDP adayı Selahattin Demirtaş’a destek olacaktır! Eğer Demirtaş İkinci tura kalırsa oyum yine Demirtaş’a olacaktır! Çünkü Solun, toplumsal çeşitliliğin, ezilmişlerin ve ötekilerin taleplerini savunan adaydır.

Fakat ikinci tur seçim İhsanoğlu ile Erdoğan arasında olursa, kızarak sandığa gitsem de Oy’um kerhen İhsanoğlu’na! Oyum onun düşüncesine, programına değil, AKP ve RTE’nin elindeki iktidar gücü zayıflatmak, parçalanmasına ve yeni dengelerin kurulmasına katkı sunmak! Yeni dengeler kurulurken açılan gedikleri büyütmek olacak!

İkinci turda Kürt siyasal hareketi AKP’den uzaklaşmalıdır ve oy vermemelidir. Çünkü RTE’ye doğrudan ya da dolaylı hizmet edecek her oy tercihi, AKP’nin 12 yıllık insanlığa ve adalete ihanet yıllarına onay vermek anlamına gelir. RTE’ye oy verilmesini ve seçilmesini engellemek, diktatörlüğü sınırlamak ve tarihi bir zafer anlamına gelir!

İki oy var; Ya Tayyip Cumhuriyetine! Ya Turbo Diktatörlüğü frenlemeye!

Karar senin.

SON HABERLER

Ticaret Bakanı: Market markalarına sınırlama geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında (NTSO) düzenlenen "esnaf...

“Tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın”

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenerek, “Bir...

Meteoroloji’den Kuzey Ege için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM tarafından hava durumu ile ilgili son dakika uyarısı...

Elektronik sigara kalp krizi riskini artırıyor

ABD’de yapılan bilimsel araştırmayla, her gün elektronik sigara kullananlarda kalp krizi riskinin...

Makina Mühendisleri Odası: Kriz, sanayi odaklı derinleşiyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 47’ncisini,...

Tekin’den Real işçilerine destek

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 19 aydır gasp edilen hakları için mücadele...

Haluk Levent’ten Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için destek konseri

İzmir'de 3,5 yaşındaki Öykü Arin ve tüm lösemililer için sanatçı Haluk Levent'in...

Adaylar belediye işçilerini unuttu

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 31 Mart Yerel...

Mütalaa önceden hazırdı

‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp bir hafta süren...

‘Deli, bunak, demagog!’

Geçtiğimiz hafta sonu (16 Mart 2019) Haldun Taner’in 104. Doğum günü idi....