Turizmde ‘askı’ son bulmalı
17.07.2018 09:36 ÇALIŞMA YAŞAMI

Turizm sezonunun sona ermesiyle kapanan otellerin, çalışanları ‘askı’ uygulamasıyla ücretsiz izne çıkartması ve iş akdinin devam etmesi nedeniyle işsizlik sigortasından yararlanamamaları, turizm çalışanlarının en önemli sorunlarından biri.
DİSK Dev Turizm-İş Sendikası; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile Ankara’da düzenlenen çalıştayda sunduğu raporda bu soruna da dikkat çekti. Raporda, turizm sezonunun bölgelere göre farklılık göstermesinin, turizm işçilerinin hayatını ikiye böldüğü belirtilerek, şöyle denildi:

“Farklı şehirlerden turizm merkezlerine çalışmaya gelen işçiler sezonluk işlerde çalışıyorsa, sezon bitiminde memleketlerine dönüyor. Biz bu sezonluk turizm işçilerini yılkı atlarına benzetiyoruz. Baharda dağlarda yakaladıkları yılkı atlarını yaz boyu çalıştırıp, sonbaharda yeniden dağlara salıyorlar. Sağ ve sağlam kalanlarını sonraki ilkbaharda yeniden yakalıyor ve çalıştırmaya devam ediyorlar. Gerekli yatırımlar ve düzenlemeler yapılarak sezonlar uzatılabilir ve işçiler 12 ay çalışabilir."

İşsizlik maaşı alamıyorlar
Raporda turizm işçilerinin İşsizlik Sigortası Yasası’ndan yararlanamadığına da dikkat çekilerek, “Yasada 'iş akdi askıya alınmamış olmak' diye bir yorum var. İşte de değilsin, ücretin de yok, işsiz de sayılmıyorsun. ‘Askıdasın’ deniliyor. Bu nedenlerden dolayı turizm işçileri çalışmadığı dönemlerde işsizlik maaşı alamıyor” görüşlerine yer verildi.