Anasayfa YAZARLAR Türk İhvanı’nın kışı

Türk İhvanı’nın kışı

‘İslam’ı reformdan geçirmek’, ‘İslam’ı yenilemek”, ‘İslam’ı çağa uydurmak’, ‘İslam’ı demokratikleştirmek’ vd. gibi kavramlar eşliğinde geldiler. Bu parıltılı sözleri edenler, Türkiye’deki isimler değildi, Amerika başta olmak üzere AB ve diğerlerinin sözcüleriydi. Hani, Obama Suudi Arabistan kralına bir ara, “Bu İslam’ı artık biraz yumuşatın” demişti ya, Erdoğan geldiğinde de bu murada benzer bir ‘demokrasi havası’ oluşturulmuştu.

Oysa bizzat ‘ılımlı’ İslamcıların, ‘ahlaksız ama cazibeli bir soru’ olarak nitelediği bu kavramlarla bizim liberaller hiçbir zaman ilgilenmediler. “Vesayet kalksın da, yerine ne gelirse gelsin” havasındaydılar. Entelektüel ve ahlaki bir tartışma önlerinde hiç olmadı.

Oysa, aslında ve en başından beri Türk ihvancılar çok net konuşuyordu. “Demokrasi bir tramvaydır, gideceğimiz yere kadar gider, orada ineriz” diyen adam, bu tartışmaya kapalı lafı, ta 1994’te etmiş, epey zaman küçümsenen ‘beyaz Türkler’ ya da ‘Kemalistler’ dışında ciddi bir tepki de görmemişti.

Bir hükümeti ya da devleti bırakın, bir insanın hayatında bile kısa sayılabilecek bir zamanda, ülkeyi dünyada en utanç verici rekorlarla anılan bir cehenneme çevirdiler: ‘Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi’, ‘Dünyada en çok kadın cinayeti işlenen yer’, ‘Dünyada en çok çocuk istismarı gerçekleşen yer.’

İlginizi çekebilir:  AKP'li meclis üyesi, Kadıköy Belediye Başkanı'nın konuşmasını engelledi

Bir süre, “sorun İslam değil, iktidarın denetimsizliği” diyerek ‘muhalefeti’ suçladılar. Bunun tutmaması üzerine, “denetimsiz iktidar yozlaştırır” demeye başladılar. Böyle dedikleri adam, 7 Haziran’da iktidardan düşer düşmez, hendekler kurarak binlerce genci ölüme süren karanlık örgütün de devreye girmesiyle, onu ‘başkan yaptırmayacağını’ ilân eden en güçlü muhalifini hapse attı. Bugünlerde ise, sergilediği ‘otoriter kişilik’ten yakınıp, ‘seçim demokrasisini terk etmesi’ne veryansın ediyorlar.

Tüm İslamcı hareketler emperyalisttir, emperyalizm tarafından kullanılmıştır. İhvan’ın çıkışı böyledir. IŞİD’i, “Obama’nın kurduğunu” bizzat Trump söylemişti. Emperyalizme bağlı bir hareketin olsa olsa faşizm üreteceği açıktı. IŞİD’in kelle kesme videoları, vahşet pornografisi, Suudi Arabistan’ın daha geçen hafta çocuklar dahil 36 kişinin kafasını kesmesi de bundandı.

Bizde, Kanlı Pazar’daki ‘cihat’ çağrılarından, Kayseri TÖS’ün alevlerine, Maraş’tan Madımak Oteli’nde göğe yükselen dumanlara, oradan Çubuk’ta Kılıçdaroğlu’nun linçle öldürülmesi girişimine kadar yaşadıklarımız, baştan sona İslam faşizminden ibaretti.

Elli yıllık dinci cemaat, ‘modernizm’, ‘hoşgörü’, ‘demokrat’, ‘medeniyetler buluşturucusu’ diye parlatılan Fetullahçılar, 21. yüzyılda iktidarı tümden ele geçirmek ve hayal ettikleri toplum düzenini kurmak için askeri darbeye kalkıştı. Yüzlerce kişi öldü, binler sakat kaldı. Onların boşalttığı yerleri, şimdi diğer cemaatler dolduruyor; bakanlıkları -yani iktidarı- pay ediyorlar.

Ama artık yeter, buraya kadar. Her şey emperyalizmin, batılı devletlerin planlarından, ‘sosyolojik’ laflar eden akademisyenlerin içi boş tezlerinden ibaret değil; bir de halklar; onların aydınlanma ve demokrasi tarihi var. İkinci Arap Baharı bu değil mi; Cezayir ve Sudan buna işarettir.

31 Mart ile Türkiye’de başka bir tarihin saati işliyor, toprak, ağaçlar, gökyüzünde bulutlar yaza hazırlanıyor, ama Türk İhvancıların kışı başladı. Aslında bu Gezi’de, çoktan başlamıştı. Mısır, Tunus, Libya, Suriye, Cezayir ve Sudan’da El Beşir derken, nihayet sıra ‘yerli ve milli’ İhvancılarımıza geldi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,693AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Söğütlüçeşme’ye AVM görünümlü gar binası: Yeşil alanları talan etmekten vazgeçin

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy’ün önemli kavşak noktası olan Söğütlüçeşme tren istasyonuna...

Berfin’in tedavisi dayanışma ile sürüyor

SEVİL ASLANHATAY’ın İskenderun ilçesinde reddettiği erkek tarafından...

Yeşilay’a ‘belirsiz’ imar

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde 14 Aralık 2018 tarihinde kabul edilen Büyükçekme...

Terapi köpekleri çocukların yoldaşı

Köpekle terapi, Türkiye’de pek bilinmese de dünyada oldukça yaygın. Özel eğitimden geçen...

5 maddede Sayıştay raporları

İktidar kanadı, yandaşlar ve Sayıştay pazar akşamı gerçekleşen canlı yayında Ekrem İmamoğlu’nun...

‘Yargıya müdahale edileceği konuşuluyor’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında, “Avukatlık yaptığı dönemde görevi kötü...

Ankara’da eski dönem ‘harcamaları’ ortaya çıkmaya devam ediyor: Reklam panosuna dört ihalede yarım milyon!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş.’nin reklam panoları...

Meclis ‘paketlere’ çalışacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birçok yetkisi Saray’a devredilen ve etki alanı...

Erdoğan seçime el koydu

Politika ServisiAKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep...

İklim değişikliği tarımsal üretimi de etkileyecek

Geçen yıl 840 doğa kaynaklı afet ile en fazla afet yaşanan yıl...

Sonraki haber