Anasayfa ARŞİV Türkan Saylan’a ve eğitim gönüllülerine yapılanlar kabul edilemez

Türkan Saylan’a ve eğitim gönüllülerine yapılanlar kabul edilemez

Bu da oldu. Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan 12. Dalga operasyonunda; akademisyenler, rektörler ve eğitim gönüllüleri kadınlar da gözaltına alındı. Bu insanların evleri, büroları didik didik edildi. Kitaplarına, bilgisayarlarına, CD’lerine el konuldu.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne yapılan baskında, burs alan on binlerce öğrenciye ve derneğin kampanyasını destekleyen binlerce insana ait adrese ve bilgilere de el konuldu. Dernek çalışamaz duruma düşürüldü.
Bunlar yapılırken, gözaltına alınan insanlar yine somut olarak neyle suçlandıklarını öğrenemedi. Aynı durum ağır hastalığına bakılmaksızın evi 7 saati aşan bir süre aranan, kitaplarına ve CD’lerine el konulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı saygın insan Prof. Türkan Saylan için de geçerli. Her zaman darbelere de, şeriata da karşı çıkan ve tüm ömrünü çocukların, gençlerin eğitimine ve çağdaş yaşamın yerleşmesine vakfeden ve bu nedenle de UNICEF’ten SODEV’e kadar çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından defalarca ödüllendirilen Prof. Türkan Saylan’a yapılanlar toplum vicdanını da, hukuku da derinden yaraladı.
Nitekim Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok; “Türkan Hanım’ın odasında 7,5 saat arama yapılmış. Hangi savcı bunu istemişse, arama kararını dönüp bir daha okusun. Şiddet içermeyen hiçbir düşünceye karşı bu tür muameleler olmamalı. Yargı siyasallaşıyor, hukuk açık biçimde ihlal ediliyor” açıklamasını yapıyor.
AİHM eski yargıcı Rıza Türmen ise, Milliyet’teki yazısında (14.04.2009) gözaltı ve aramalara ilişkin şunları söylüyor: “Her şeyden önce suç işlendiğine ilişkin belirli bir yoğunlukta bir kuşku bulunması gerekiyor. Ceza Muhakemesi Yasası, aramada ‘makul şüphe’, gözaltı için ise ‘kişinin bir suçu işlediğini düşündürebilecek emareler’ bulunmasını istiyor. Her iki durumda da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ilgili makamların bireyin suç işlediği yolundaki makul bir kuşkuyu haklı gösterecek somut olaylar ya da bilgilere sahip olmasını öngörüyor. Örneğin, Prof. Saylan’la ilgili olarak suç işlediği kuşkusunu haklı gösterecek ne gibi somut olaylar ya da bilgiler var savcının elinde? İnsan merak ediyor doğrusu. Cumhuriyet mitinglerine katılmak mı? Kız çocuklarını okutmak mı?”
Evet, hepimiz, tüm kamuoyu bu soruların yanıtlarını bekliyor. Türkan Saylan gibi saygın insanları, siyasal iktidara muhalefet eden unsurları hukuk dışı oluşumlarla, silahlı çetelerle aynı davaya dahil etmeye çalışarak demokrasiye hizmet edilemez. Tam aksine, bir korku toplumu yaratılmasına ve demokrasiden uzaklaşılmasına neden olunur.
Hukukun üstünlüğünü ve çoğulcu, özgürlükçü demokrasiyi savunan herkesin Ergenekon davasının soruşturmasındaki hukukla bağdaşmayan uygulamalara ve soruşturmanın yürütülüş biçimine karşı çıkması gerekir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,454AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Like/Beğendim

Toplum olarak ya da kişisel yaşantımızda her şeyin olumlu olmasını istiyoruz, bunda...

‘15 Temmuz Anayasası’, demokratik rejim ve sistem dışı…

OHAL’de hazırlanarak halkoyuna sunulan ve yürürlüğe konulan 6771 sayılı yasa ile gerçekleştirilen...

Orada bir ilçe var uzakta!

Türkiye borç batağında. İsraf almış başını gidiyor…

İstanbul’un Canan’ı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 18 Temmuz 2019 Perşembe (Bugün) Çağlayan...

Instagram fotoğrafların beğeni sayısını gizleyecek

Sosyal medya sitesi Instagram, fotoğrafların beğeni sayısını gizlemek için testler yapıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü görevden alındı, valilerin görev yeri değiştirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Sonraki haber