Türkiye, geleceğini oyladı

Türkiye, Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugün sandık başında. Oylama 17.00 itibariyle son buldu.


AA verilerine göre, Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları:

Açılan Sandık Oranı %98.48
Cumhurbaşkanı Adayı Aldığı Oy Oranı
Muharrem İnce %30.72
Recep Tayyip Erdoğan %52.51
Selahattin Demirtaş %8.31
Meral Akşener %7.36
Temel Karamollaoğlu %0,89
Doğu Perinçek %0,2

AA verilerine göre; 27. Dönem Milletvekilliği sonuçları:

Açılan Sandık Oranı %98.40
Partiler Aldığı Oy Oranı
Cumhur İttifakı (AKP-MHP) %53.58
Millet İttifakı (CHP-SP-İYİ Parti) %34.13
HDP %11.55

YURT DIŞI TEMSİLCİLİKLERİ VE GÜMRÜK KAPILARI: AA VERİLERİ

Açılan Sandık Oranı % 11,5
Partiler Aldığı Oy Oranı
Cumhur İttifakı (AKP-MHP) %54,91
Millet İttifakı (CHP-SP-İYİ Parti) %26,67
HDP % 14,78

AA‘nın seçim sisteminde sorunlar yaşanıyor:

İNCE: AA MANİPÜLASYON YAPIYOR

Muharrem İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Anadolu Ajansı manipülasyon yapıyor, Erdoğan’ın yüksek oy aldığı yerlerin sonuçlarını öncelikli veriyor. Sandık görevlilerimize sesleniyorum moralinizi bozup asla sandıkları terk etmeyin” dedi.

İNCE’DEN YENİ AÇIKLAMA

İnce, attığı yeni tweet’te, “Sandık görevlisi arkadaşlarım; an itibariyle YSK’nın sisteminde sandıkların yüzde 37’si açılmış gözükmektedir. Televizyonlarda ise Anadolu Ajansı kaynaklı sandıkların yüzde 85’inin açıldığı yönünde haberler yapılmakta/sonuç açıklanmaktadır. Sandıkları terk etmeyin!” dedi.

ADİL SEÇİM PLATFORMU: AÇIKLAYACAĞIMIZ SONUÇLARI BEKLEYİN

Adil Seçim Platformu, “Şu an TV ekranlarında yayınlanan sonuçlar gerçeği yansıtmamaktadır. Manipüle edilmiş verilere aldanmayıp açıklayacağımız sonuçları beklemenizi rica ediyoruz. Sandıklara sahip çıkmaya devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

***

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme işlemi tamamlandı. Saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için 7 Haziran’da başlayan gümrük kapılarında oy verme işlemi de sona erdi.


Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 180 bin 65 sandıkta oylarını kullandı.

Oy verme saati sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa sandık kurulu başkanı bu kişileri saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek.

Bu arada, yurt dışındaki seçmenler için 7 Haziran’da başlayan gümrük kapılarında oy verme işlemi de tamamlandı.


Yurtdışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte kullanılan ve Türkiye’ye getirilen oylar da aynı anda sayılacak. ATO Congresium’da oluşturulan güvenlikli ortamda saklanan bu oyların sayımına aynı anda başlandı.

FATİH PORTAKAL: İLK DEFA AA SONUÇLARI ERKENDEN GİRMEDİ

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Anadolu Ajansı’nın açıklayacağı seçim sonuçlarına ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Portakal, ilk defa AA’nın seçim sonuçları verilerini erkenden girmeye başlamadığını, geçmişte sonuçlar açıklanıp duyurulmadan da AA’nın verileri televizyonlara ilettiğini ancak bu seçimde bunun yapılmadığını söyledi.

AA: SAAT 18.30’DA BAŞLIYORUZ

Anadolu Ajansı’nın seçim sonuçlarına ilişkin yayınlarının, saat 18.30 itibarıyla abonelerine duyurulacağı belirtildi.

AA’nın açıklaması şöyle:

“Yüksek Seçim Kurulunun kararı uyarınca seçimlere yönelik yayın yasakları devam etmektedir. Verdiğimiz sonuçlar, sadece bilgilendirme amaçlı olarak ambargolu şekilde servis edilmektedir. YSK’nın yayın yasağını kaldırma saatine kadar, bu veriler kamuya açık hiçbir yayında kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal sorumluluk ilgili kuruma ait olacaktır.”

Sonuçları birgun.net’ten canlı izleyebilirsiniz

BİZİ TAKİP EDİN

359,102BeğenilerBeğen
54,896TakipçiTakip Et
1,081,435TakipçiTakip Et
7,457AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL