‘Türkiye’nin yeni kuralı: Racon kesmek’
24.08.2017 08:24 GÜNCEL

BirGün Ankara

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Şenal Sarıhan, 17 Ağustos-22 Ağustos tarihlerini kapsayan hak ihlali raporunu açıkladı. Geride bıraktığımız haftada Türkiye’de siyasetçilerin tutuklandığını, gazetecilerin yargılandığını ve açlık grevindeki Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın ölüme bir adım daha yaklaştığını belirten Sarıhan, “Devletin en yetkili ağızları çoktan işlevsiz kıldıkları ve unutturmaya çalıştıkları evrensel hukuk ilkeleri yerine Türkiye’nin yeni kurallarını açıkladı. Racon kesmek” ifadelerini kullandı.

‘Hayat namazla güzel erbane ile çirkin’
CHP’li Sarıhan’ın hak ihlali raporunda öne çıkan başlıklardan bazıları şöyle sıralandı: Batman’da “Hayat Namaz ile Güzeldir” etkinliği adı altında 6-10 yaşındaki çocuklara namaz eğitimi verilirken çocuklar sokaklara çıkartılıp tekbir sesleriyle yürütüldü. Öte taraftan Van’da erbane çalıp Kürtçe şarkı söyleyen iki çocuk gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hedefine aldığı ve örgüt üyesi olduklarını iddia ettiği eğitimciler için pankart açmayı da “hoş” görmedi. Spora siyaseti alet etmenin ideolojik grupların işi olduğunu öne sürdü. Pankart açan 10 kişi “terör örgütü propagandası” yapmaktan tutuklandı. Yedi kişi hakkında ise hâlâ yakalama kararı var.

Diyarbakır’da, 17 yaşındaki çocuğa 4 kez cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla, hakkında 42 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan 26 yaşındaki adam “Mağdurun rızası ile cinsel ilişkiye girdiği” gerekçe gösterilerek 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Yeni Türkiye’de doğa ve kültür katliamları bu hafta da devam etti. İnsanlığın ortak mirası olan 12 bin yıllık antik kent Hasankeyf’in dinamitlerle patlatıldı.