-Reklam-
Anasayfa DÜNYA Türkiye S-400 alırsa Patriot alamaz

Türkiye S-400 alırsa Patriot alamaz

Ankara ile ABD arasında Suriye konusundaki görüşmeler sürerken Türkiye’nin Rusya’dan almayı kararlaştırdığı S-400 füzeleri konusunda ABD’den “Türkiye S-400 alırsa Patriot alamaz” çıkışı geldi

Ankara ile ABD arasında Suriye konusundaki görüşmeler sürerken Türkiye’nin Rusya’dan almayı kararlaştırdığı S-400 füzeleri konusunda ABD’den “Türkiye S-400 alırsa Patriot alamaz, F-35 programına katılımı tehlikeye girer, ABD yaptırımlarına maruz kalabilir” mesajı geldi. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump “IŞİD’in Suriye ve Irak’tan tamamen temizlendiğini gelecek hafta resmen açıklayabiliriz” dedi. Çavuşoğlu ise Türkiye ile ABD’nin ortak görev gücü kurduklarını açıkladı.

Öte yandan, Amerikan askerlerinin Suriye’den ne zaman çekileceği ve sonrasında kurulacağı belirtilen güvenli bölgenin içeriği tartışılırken, Ankara ve Washington’dan peş peşe öncelikli olarak ABD askerlerinin çekilmesine odaklanıldığı açıklamaları da geldi. ABD Başkanı Donald Trump IŞİD’in Suriye ve Irak’tan tamamen temizlendiğini gelecek hafta resmen açıklayabileceklerini söyledi. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıda, Trump’tan önce söz alan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Suriye’den çekilmelerinin ‘Amerikan savaşının sonu’ anlamına gelmediğini ve taktik değiştirdiklerini söyledi, IŞİD’le mücadele görevinin sürdüğünü belirtti.

Çekilmeye odaklandık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD’nin kurduğu ortak görev gücünün sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacağını ve karşılıklı teklifleri değerlendirerek sürecin sorunsuz ve koordineli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağını belirtti. Çavuşoğlu, “ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini yakından takip etmek üzere bir görev gücü kuruldu. Bunu telefonda Mike Pompeo’ya bizzat teklif etmiştim o da bu teklifi olumlu buldu ve bu görev gücü sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacak ve sık sık bir araya gelerek karşılıklı teklifleri değerlendirecek” dedi.

Çıkarımıza uygun…

Washington yönetiminin, Türkiye ile Kürt güçler arasında tampon bölge kurulmasını ABD’li birliklerin Suriye’den çekilmesinin ön koşulu olarak görmediği belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme konusunda net açıklamalar yaptığını söyleyen yetkili, “Türklerle kısa süre önce yapılan görüşmelerde elde edilen başarıları göz önüne alarak başarısızlık yönünde bir öngörüde bulunmak istemiyoruz. Tampon bölge oluşturmanın ülkemizin çıkarlarına uygun olduğunu düşünerek iyimser kalmak istiyoruz ve bunu başarabiliriz” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber