Anasayfa ÖZEL Türkiye siyasetinin aynası Mersin

Türkiye siyasetinin aynası Mersin

31 Mart yerel seçimlerinin en çok konuşulan şehri hiç kuşku yok ki Mersin oldu. Partilerin aday belirleme sürecinden ittifakların pazarlıklarına kadar her aşamasında Mersin gündemden düşmedi. Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz’ın aday olamaması ile sonuçlanan süreç ise Türkiye siyasetinin geldiği noktayı gösteriyor

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde MHP adayı olarak belediye başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz’ın belediye başkan adayı olamaması Mersin ve Türkiye siyasetinin gündemini işgal etmeye devam ediyor. Kocamaz’ın başvurusu sırasında yaşananların şanssızlık ya da basiretsizlik olarak tarif edilmesinin önüne geçiyor. Dakka dakika yaşananlara bakınca da ortaya çıkan fotoğraf “basiretsizlik değil komplo” diyor.

♦ Altıncı seçimine giren ve son derece tecrübeli bir isim olan Kocamaz’ın listelerle ilgili ne kadar titiz olduğu biliniyor. Ama son gün ve son saate kadar Kocamaz müdahale etmiyor.

♦ Anlaşılan o ki İyi Parti Genel Merkezi’nin de basireti bağlanmış. En iddialı olduğu ilde listelerin teslimi için 16,55’e kadar uyarıda bulunma gereği duymadı. Alelacele aldığı bir kararla listelerin verilme saatine dakikalar kala il başkanını görevden alma kararı alıyor.

♦ 17,25’de İl Seçim Kurulu’na ulaşan listeler görevliler tarafından alınmadı. Saat 17’den sonra evrak verilmeyeceği bilinmesine rağmen ne hikmetse evrakların alınmadığına dair tutanak tutulması ihtiyacı doğdu. Bu sırada hem İyi Parti hem de Kocamaz’a yakın isimlerin ilçe seçim kurulunda olduğu biliniyor.

♦ Oluşturulan ve taraflar arasında imza altına alınan tutanak Kocamaz’ın İyi Parti’den adaylık başvurusunun delili haline geliyor. Ve doğal olarak başka bir partiden aday olmasının önüne de geçilmiş oluyor.

ONLARCA KOMPLO TEORİSİ

Mersin’de konuşulanlara kulak kesilince, işin içinden çıkmak gerçekten çok zor. Olağan şüpheli MHP adayı Hamit Tuna. AKP destekli Tuna kendisi ile ilgili iddiaları reddediyor. Ama önce il seçim kurlu ardından YSK’da yaşananlar bir iktidar parmağına ihtiyaç duyar gibi.

Diğer bir olasılık ise İyi Parti’de yaşanan iktidar kavgaları. Burada da oklar örgütlerden sorumlu Korhan Aydın’ı işaret ediyor. Birilerine göre Mersin, parti iç iktidar kavgasına kurban gitmiş.

Şehirde az da olsa Burhanettin Kocamaz’ın isteyerek böyle bir sonuç yarattığını söyleyenler de var. Bu kadar tecrübeye sahip bir ismin böyle acemilikler yapma ihtimalinin son derece az olduğunu savunanlar “Kocamaz kendini taca attı” diyorlar. CHP adayı Vahap Seçer’in, Kocamaz’ın adaylığı ile şansını artırması onu şüpheli olmaktan çıkarmakla birlikte, tartışmanın içine doğru çekiliyor.

SEÇİM OLMAKTAN ÇIKTI

Mersin’de yaşananlar Türk siyasetine ayna tuttu. Seçim olmaktan çıkan yarışta her türlü gayri nizami aracın kullanıldığı yeni dönemin en güzel simgelerinden biri oldu. Bir milyonunu üzerinde seçmene sahip Türkiye’nin en büyük illerinden birinde, halı hazırda belediye başkanlığı görevini yürüten isimin aday olamaması ile sonuçlanan süreç, önümüzdeki günlerde yaşanacaklar için ipuçları da vermiş oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber