Anasayfa ÖZEL Türkiye siyasetinin aynası Mersin

Türkiye siyasetinin aynası Mersin

31 Mart yerel seçimlerinin en çok konuşulan şehri hiç kuşku yok ki Mersin oldu. Partilerin aday belirleme sürecinden ittifakların pazarlıklarına kadar her aşamasında Mersin gündemden düşmedi. Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz’ın aday olamaması ile sonuçlanan süreç ise Türkiye siyasetinin geldiği noktayı gösteriyor

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde MHP adayı olarak belediye başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz’ın belediye başkan adayı olamaması Mersin ve Türkiye siyasetinin gündemini işgal etmeye devam ediyor. Kocamaz’ın başvurusu sırasında yaşananların şanssızlık ya da basiretsizlik olarak tarif edilmesinin önüne geçiyor. Dakka dakika yaşananlara bakınca da ortaya çıkan fotoğraf “basiretsizlik değil komplo” diyor.

♦ Altıncı seçimine giren ve son derece tecrübeli bir isim olan Kocamaz’ın listelerle ilgili ne kadar titiz olduğu biliniyor. Ama son gün ve son saate kadar Kocamaz müdahale etmiyor.

♦ Anlaşılan o ki İyi Parti Genel Merkezi’nin de basireti bağlanmış. En iddialı olduğu ilde listelerin teslimi için 16,55’e kadar uyarıda bulunma gereği duymadı. Alelacele aldığı bir kararla listelerin verilme saatine dakikalar kala il başkanını görevden alma kararı alıyor.

♦ 17,25’de İl Seçim Kurulu’na ulaşan listeler görevliler tarafından alınmadı. Saat 17’den sonra evrak verilmeyeceği bilinmesine rağmen ne hikmetse evrakların alınmadığına dair tutanak tutulması ihtiyacı doğdu. Bu sırada hem İyi Parti hem de Kocamaz’a yakın isimlerin ilçe seçim kurulunda olduğu biliniyor.

♦ Oluşturulan ve taraflar arasında imza altına alınan tutanak Kocamaz’ın İyi Parti’den adaylık başvurusunun delili haline geliyor. Ve doğal olarak başka bir partiden aday olmasının önüne de geçilmiş oluyor.

ONLARCA KOMPLO TEORİSİ

Mersin’de konuşulanlara kulak kesilince, işin içinden çıkmak gerçekten çok zor. Olağan şüpheli MHP adayı Hamit Tuna. AKP destekli Tuna kendisi ile ilgili iddiaları reddediyor. Ama önce il seçim kurlu ardından YSK’da yaşananlar bir iktidar parmağına ihtiyaç duyar gibi.

Diğer bir olasılık ise İyi Parti’de yaşanan iktidar kavgaları. Burada da oklar örgütlerden sorumlu Korhan Aydın’ı işaret ediyor. Birilerine göre Mersin, parti iç iktidar kavgasına kurban gitmiş.

Şehirde az da olsa Burhanettin Kocamaz’ın isteyerek böyle bir sonuç yarattığını söyleyenler de var. Bu kadar tecrübeye sahip bir ismin böyle acemilikler yapma ihtimalinin son derece az olduğunu savunanlar “Kocamaz kendini taca attı” diyorlar. CHP adayı Vahap Seçer’in, Kocamaz’ın adaylığı ile şansını artırması onu şüpheli olmaktan çıkarmakla birlikte, tartışmanın içine doğru çekiliyor.

SEÇİM OLMAKTAN ÇIKTI

Mersin’de yaşananlar Türk siyasetine ayna tuttu. Seçim olmaktan çıkan yarışta her türlü gayri nizami aracın kullanıldığı yeni dönemin en güzel simgelerinden biri oldu. Bir milyonunu üzerinde seçmene sahip Türkiye’nin en büyük illerinden birinde, halı hazırda belediye başkanlığı görevini yürüten isimin aday olamaması ile sonuçlanan süreç, önümüzdeki günlerde yaşanacaklar için ipuçları da vermiş oldu.

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.