Anasayfa YAZARLAR Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Pazar gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili kınama, analiz vesaire okuyoruz. Saldırı gerçekleştiğinde Ekrem İmamoğlu için düzenlenen İstanbul buluşmasındaydım. İnsanlar aralarında saldırı üzerine konuşuyorlardı. Genellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun daha önce sarf ettiği, “Talimat verdim bundan sonra CHP’liler şehit cenazelerine sokulmayacak” sözleri hatırlatılıyordu. Öfkeliden ziyade üzgündü insanlar.

Maltepe’den dönerken Twitter’ı taradığımda ise bambaşka bir manzara ile karşılaştım. ‘Oh iyi olmuş’ diyenlerden, Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret edenlerden geçilmiyordu. Bunları yazanlar belki gerçek kişiler belki kışkırtmak için oluşturulmuş sahte hesaplar, bilmiyorum. Ama bir şey biliyorum, bu saldırının faili, Türkiye’de yok olan demokrasidir.

Saldırıya methiye düzenleyenlerin yanı sıra, kınar gibi yapıp övenlerden de geçilmiyor ortalık. Yandaş medyada yazan, aklıselim görünmeye çalışan kulağı kesik, gedikli yazar takımı ise, ‘siyasi lidere vurmak kötü bir şeydir, ama vuranların da öfkesini anlayalım’ yazıları döktüreduruyor.

Türkiye’ye yerleşen yeni siyaset işte tam da budur. ‘Asarım keserim, kırarım dökerim’ siyaseti. Bu siyasi tavır yukarıdan aşağıya yansıyor. Bir şey aklına yatmadı mı, bas hakareti, birine uyuz mu oldun çak tokadı.

İlginizi çekebilir:  İşkence iddialarıyla gündeme gelen Harmandalı Geri Gönderme Merkezi yeniden Meclis'te

Türkiye siyaseti tıpkı çubuk gibi

Türkiye’de iç siyaset de, dış politika da tam da böyle işlemekte. İçişleri Bakanı hainlik ve teröristlik yaftalarını bol keseden yapıştırırken, Dışişleri Bakanı eli belinde ona buna Twitter’dan galiz hakaretler ederek süper bir diplomasi yürüttüğünü sanmakta.

AKP iktidarı Türkiye’de pek çok kurumu etkisizleştirdi, ilgisizleştirdi, içini boşalttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi el değiştirirken bile, kendilerince Recep Tayyip Erdoğan’ı taklit eden, onun gibi konuşan, kabadayı hal tavırla ahkâm kesen; bilgisiz, yeteneksiz garip garip insanların çok önemli koltukları işgal etmiş olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Sosyal Medyada İSPARK yöneticisi olduğu söylenen tuhaf bir adamın görüntüleri dolaşıyor. Elinde tespih, kravatsız takım elbiseli acayip bir tip. Yanında avareleriyle dolaşıyor, külhanbeyi nutuklar atıyor.

Kılıçdaroğlu’na gerçekleştirilen saldırının zeminini hazırlayan şey işte tam da bu iklimdir. Türkiye’de diyalog yolları kapanmış, siyaset bir garabete dönüşmüştür.

İktidar, belediyeleri muhalefetin kazanması halinde, faturaları terör örgütü militanlarının dağıtacağından tutun da, valilerin kaymakamların sokağa çıkamayacağını iddia ederek insanları doldurarak tek kelimeyle korkunç bir kampanya yürüttü.

İktidar kendinden olmayanlara ‘terörist’ diye diye ‘vatan haini’ diye diye, ülkeyi aslında köşeye sıkıştırdı. Kılıçdaroğlu’na yumruk atan kişinin AKP üyesi çıkması işte tam da bu bağlamda tesadüf değil. Partinin üyesi de başındaki ne yaparsa onu yapıyor. Kendinden görmediğine kabadayılık taslıyor, hakaret ediyor, küfür sayıyor, yumruk atıyor. Bu olay tam da bu nedenle münferit değildir. Ve yakın Türkiye tarihinde gerçekleşen benzer diyebileceğimiz saldırılarla da tam da burada ayrışmaktadır. Bu tavır devletin ve hükümetin başı tarafından bizzat uygulanmaktadır.

O yumruk Çubuklu’daki adamın Kılıçdaroğlu’na attığı yumruktan ibaret değildir. O yumruk Türkiye’de siyasi kültürün gelip dayandığı yeri göstermektedir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ergülen’in kamuya açılan şiirli yüreği

Hasan ERKEKSanatçılar kendilerini bin türlü feda ederler

LGS birinci yerleştirme sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları "meb.gov.tr"...

Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda 3 müdürü görevden aldı

Tarım ve Orman Bakanlığına ilişkin görevden alma kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdoğan'ın...

İzmir’de otomobil dereye düştü

İzmir'de dereye düşen otomobilin sürücüsü itfaiye ekiplerince kurtarılarak, hastaneye kaldırıldı. 

Migren tedavisi mümkün bir hastalık

Migren, dünyada en yaygın beyin hastalığı. Tüm dünyada yaşam kalitesi düşüşü nedeniyle...

Nadir hastalıkların önceden tespit edilebileceğini biliyor muydunuz?

Konuk Yazar: Gamze Taşçıer - CHP Ankara Milletvekili

Tekirdağ’da 45 kişi yedikleri dönerden zehirlendi

Tekirdağ'da 45 kişi yedikleri dönerden zehirlendikleri  şüphesiyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kokudan durulmuyor ama Bakanlık ‘sistem var’ diyor

Kirlilik nedeniyle kanserojen atıklarla yaşamak zorunda kalan Adıyamanlı yurttaşların Eğri Çayı’ndaki kötü...

AKP’li Kayseri Belediyesi’nden ‘büyük hedef’: Seyyar satıcılarla topyekûn mücadele!

Kayseri’de zabıtaların saldırısı ve bu saldırının ardından gözyaşlarını tutamamasıyla gündeme gelen seyyar...

‘Ergenekon’a karşı davaya bakanlık teklifi: 500 avro verelim, dava açma

Ergenekon davası kapsamında 2009’da tutuklanarak 4 yıl 9 ay hapis yatan Üsteğmen...

Sonraki haber