“Türkiye’yi yakından izliyoruz”
11.07.2018 10:15 EKONOMİ

Yeni kabinede ekonomi yönetimine ilişkin piyasanın yaşadığı ‘endişeler’ uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da gündemine girdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P tarafından Reuters’a yapılan açıklamada, Türkiye’deki gelişmelerin yakından izlediği ifade edildi. S&P’nin kıdemli analistlerinden Frank Gill, “Çıkarımda bulunmak için biraz erken, ancak karar almanın giderek merkezileştiği açık” dedi. S&P, Türkiye’yi BB- ile diğer başlıca iki derecelendirme kuruluşu Moody’s ve Fitch’ten daha düşük düzeyde derecelendiriyor.

Not negatif seyirde
Kuruluş daha önce, finans piyasalarında var olan baskının devam etmesi halinde Türkiye’nin görece güçlü mali göstergelerinin hızla bozulabileceği uyarısında bulunmuştu. Bu durumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği Erdoğan ve kabinesinin bundan sonra alacağı kararlara bağlı olacak.

Bloomberg’de yer alan habere göre Gill, “Olağanüstü hal politikasının, maliye politikası genel duruşunun ne olacağını yakından izliyoruz. Kredi Garanti Fonu mekanizması daha da geliştirilecek mi? Bizce bankaların fonlama kapasitesinin tamamına yakınının kullanıldığı göz önüne alındığında büyüme nereden gelecek” dedi.

Büyüme desteklenecek mi?
Yeni hükümetin, son faiz artırımlarından sonra yavaşlaması beklenen büyümeye karşı ekonomiyi destekleyici önlemler alıp almayacağını izleyeceklerini belirten Gill, önlem alınması halinde kamu borcunun yükselebileceğine dikkat çekti.
Gill, “Hızla büyümeyi sürdürebilecek tek sektör olarak kamu sektörü kalıyor, ki bu da dış borcun artması anlamına gelir” dedi, ancak henüz böyle olup olmayacağını bilmediklerini ifade etti.