Anasayfa ARŞİV Türkiye’de kadın sorunu

Türkiye’de kadın sorunu

Son olarak bir İtalyan bayan sanatçının tecavüz edilerek katledilmesi Türkiye’de kadınların ne derece tehlikeli bir yaşam sürdürmekte olduğunu gösterdi. İki yıl önce bir yılbaşı akşamı Taksim Meydanı’nda toplanmış magandalar arasında değil bir kadının, bir kadının yanında erkek olarak bile yürümenin ne kadar zor olduğunu yazdığımda tepki almıştım. Aralarında bayanların da olduğu bazı okurlar bu durumun aksini savunmuşlardı.

Ancak işte görüyoruz. Türkiye yollarında barış için Italya’dan yola çıkan ve bu amaçla beyaz bir geyinlik giyen bir kadın sanırım belki de otostop yaptığı için yaşamını yitirdi. Onu aracına alan bir cani “sahipsiz olduğuna” inandığı bu kadına tecavüz ettikten sonra onu “kahpece” katletti.
Kurbanın İtalyan olması konunun sadece Türkiye’de değil, Avrupa genelinde tepkilere neden olmasını beraberinde getirdi. Tüm bu tepkiler dilerim Türkiye’de başını kuma gömmüş “deve kuşlarının da” artık bazı gerçekleri görmelerini sağlar. Türkiye’ de her yıl “kaç kadın ya da genç kız şiddet kurbanı oluyor ?” sorusunun cevabı çok acı olsa gerek.
Türkiye’de sadece günlük gazeteleri okumak kadınların ne derece tehlikeli bir yaşama ayak uydurmak zorunda olduklarını zaten yeterince ortaya koymakta. Eski eşlerin yasal olarak ayrıldıkları insanları kendilerinden sonra başka ilişkilere sahip oldukları için vurmayı “namus belası” diye tanımlayarak işledikleri cinayetleri savunmaları AB üyeliği yolunda giden Türkiye’nin konumunu da gözler önüne koymakta.

Adana’da sokakta polis memurlarının ve çocuklarının gözü önünde bıçaklanan, sadece Anadolu’nun ücra köşelerinde değil Türkiye’nin “modern” diye tanımladığımız büyük kentlerinde ve de metropol İstanbul’da eşlerinden, imam nikâhlı kocalarından, sevgililerinden ve baba ya da ağabey gibi yakınlarından dayak yiyen kadınlar bunca cinayet ve tecavüzün yanında “daha hafif olayların kurbanı” olarak bazen unutulmaktalar.
Kadınların yaşamak zorunda kaldıkları aile içi şiddetin vardığı boyutlar korkunç! Ayrıca tecavüz ve benzeri vahşetlerin kurbanı olan kadınların bizzat kendi aileleleri tarafından bu nedenle dışlanmaları ya da cezalandırılmaları da Türkiye’deki onlarca yıldır süre gelen “kültür ve eğitim sorununun da” ‘daha ne kadar’ görmezden gelinerek yokmuş gibi değerlendirilmesi acı bir ülke gerçeği.

Türkiye’nin görmekte direndiği ve bu nedenle çözemediği bir Kadın Sorunu var. Daha doğrusu Türkiye’nin kadınlarının haklı olarak bu ülkenin erkekleri ile kocaman bir sorunu var! Kopenhag Kriterleri’nin kadınlar için de geçerli olduğunun Türkiye’nin “kendi kendileri ile sorunlu” ve bu nedenle “tehlikeli” olan ve de erkekler arasında az sayıda olmayan birilerine öğretilmesi gerekiyor. Acilen!

- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul Havalimanı bekleneni vermiyor

İstanbul Havalimanı bekleneni vermedi. İstanbul Havalimanı’nı Nisan ayında toplam 4,4 milyon yolcu...

KESK ‘güvenceli gelecek’ için yarın Bakanlığa yürüyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Güvenceli gelecek” talebiyle yarın Ankara’daki TRT Arı...

Demirören Medya’da Buket Aydın kıyımı: 60 güvenlikçi işten çıkarıldı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Kılıçdaroğlu’yla yaptığı TV programıyla...

‘Kimyasal saldırı mizanseni peşindeler’

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre, Beşşar Esad yönetiminin Suriye’nin kuzeybatısında...

TÜPRAŞ’ta sular durulmuyor

TÜPRAŞ’ta Koç Holding’in uzlaşmaz tutumu nedeniyle hâlâ toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanabilmiş...

S-400 ‘pazarlığında’ kritik eşiğe girildi

Dış Haberler ServisiAnkara-Washington hattındaki S-400 restleşmesinde kritik...

Başarısızlığa rağmen destek bitmiyor

İmam hatip liseleri AKP tarafından desteklenmesine rağmen bir türlü başarılı olamıyor. AKP...

FETÖ gitti yurtları vakıflara geçti: Öğrenciler kıskaçtan kurtulamıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yükseköğretim öğrenci yurtlarının sayısı 2017 yılından 2018...

11 yılda 108 bin ‘tarihi eser kaçakçısı’na dava

11 yılda tarihi eserleri tahrip eden ve yasa dışı yollarla temin ettiği...

Dereler özgür aksın: Köylüler Galanima Deresi için eylem yaptı

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine köylüler tepki...

Sonraki haber