Anasayfa SAĞLIK Türkiye'de bin kişi kalp nakli bekliyor

Türkiye’de bin kişi kalp nakli bekliyor

Türkiye’de kalp nakli bekleyen kişi sayısının 800 ile 1000 hasta civarında olduğunu belirten Prof.Dr. Ali Gürbüz, en büyük sorunlarının donör sıkıntısı olduğunu söyledi.

İKÇÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Gürbüz, son rakamlara göre Türkiye’de kalp nakli bekleyen kişi sayısının 800 ile 1000 hasta civarında olduğunu ve bu rakama yeni hastaların eklendiğini söyledi.

Basına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Gürbüz, “Bizi engelleyen en büyük sıkıntı donör sıkıntısı” diyerek bağış oranlarının oldukça düşük olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Gürbüz, “Türkiye’deki tüm merkezlerde yılda ortalama 80 civarında kalp nakli yapılıyor. Nakil bekleyen hasta sayısını düşündüğümüzde Türkiye’de 1 milyon kişiye bir kalp nakli düşüyor şeklinde bir oranla karşı karşıyayız. Nakil bekleyen, kalp yetmezliği olan, ileri devre kalp hastalığı olanların tedavileri önemli ölçüde aksıyor. Kliniğimizde acil diye tabir ettiğimiz artık son safhada müdahale gerektiren iki hastamız var. Bu hastalarımız kalp yetmezliğini son evresindeler, ileri derecede tıbbi tedavi alıyorlar ve müdahale edilmezlerse birkaç ay içerisinde kaybedeceğiz” diye konuştu.

“AİLELER NAKİLE ENGEL OLABİLİYOR”

Donör sayısının düşüşünde bir diğer faktörün aileler olduğunu belirten İKÇÜ Tıp Fakültesi Prof. Dr. Gürbüz, naklin yapılabilmesi için beyin ölümü gerçekleşen ve kalbi hala çalışan hastaların yakınlarının olur vermesi gerektiğini vurguladı. Gürbüz, “Kadavradan kalp nakli yapılamaz. Bunun için kişi sağlıklıyken gönüllü olmakta ve bağışçı olduğuna dair kendisine bir belge verilmektedir. Ama o belge yeterli olmamaktadır. Çünkü kişinin beyin ölümü gerçekleştikten sonra devreye aileler giriyor. Aile fertlerinden onay çıkmayabiliyor. Bu da bağış oranını düşürüyor. Beyin ölümü gerçekleşen ve nakile uygun 100 kişiden sadece 25’i nakil hastasına dönebiliyor” dedi.

“YASAL DÜZENLEME ŞART”

Bağış konusuna bakış açısında bölgesel farklılıklarında gözlemlendiğini kaydeden Gürbüz, yasal düzenlemelerin revize edilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Gürbüz, “Aslında dünyada da durum aynı. Nakil sayıları fazla olmakta birlikte nakil bekleyen hasta sayısı çok çok daha fazla. Donör yetmiyor. Bu konuda daha fazla bilinçlenmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ali Gürbüz

NAKİL BULUNAMAZSA KALP POMPASI CİHAZI

Tıbbın bu sürece müdahale edebilecek çözüm yolları geliştirdiğine de işaret eden Gürbüz, kalp pompası denilen bir cihazla nakil hastasının yaşam süresine ve kalitesine katkıda bulunulduğunu ifade etti. Gürbüz, “Tabii ki önce ilaç tedavisi uygulanıyor. İlaç tedavisinin yetmediği noktada mekanik destek sistemleri dediğimiz cihazları hastalara monte ediyoruz. Bu cihazlar kalıcı olabiliyor ya da kalp bulununcaya kadar hasta bu cihazla yaşayabiliyor. Kalp pompası dediğimiz cihaz kalbin yerine geçebilecek özelliğe sahip. Bunu hastalara takarak hem tedaviye destek olunuyor, hem de yaşam süresine katkı sağlanıyor. Bu sürede de uygun nakil çıkabiliyor. Bu cihazlardan 4–5 yıl destek alarak yaşayan hastalarımız var. Bataryası ve çantasıyla hasta kalbini elinde taşıyor” dedi.

DÖRT GÜNDE İKİ KALP NAKLİ

Öte yandan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde dört günde iki kalp nakli başarı ile gerçekleştirildi.

Türkiye’deki 15 merkezden biri olan, İzmir’de de kalp nakli yapan iki klinikten biri olarak 2015 yılından bu yana kalp nakili ve kalp destek cihazları konusunda faaliyet gösteren,  İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği başarılı nakillerine yenilerini ekledi.

İKÇÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ali Gürbüz’ün koordinatörlüğündeki ekip son olarak dört gün içerisinde iki nakil gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı.

Nakillerle ilgili bilgi veren Prof.Dr. Ali Gürbüz, kliniklerinde nakil operasyonlarının yanı sıra diğer operasyonların da başarıyla gerçekleştirildiğini ifade etti. Prof.Dr. Gürbüz, “Ülkemizde nakil ruhsatına sahip 15 merkez var. Ruhsatın yanında iyi yetişmiş bu konuda deneyimlenmiş kişilerden oluşan bir ekibinizin ve iyi bir alt yapınızın olması gerekiyor. Ekip olmadan nakil olmaz. Bizim de çok tecrübeli bir ekibimiz var. Bu sayede dört günde iki kalp naklini başarıyla gerçekleştirdik. Sadece nakil değil alanında her türlü ameliyatın yapıldığı öncü bir kliniğe sahibiz” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber