Anasayfa EĞİTİM Türkiye’deki baskı ortamı kaygı verici

Türkiye’deki baskı ortamı kaygı verici

Genel Sekreter Edwards, Türkiye’deki öğretmenlerin üzerindeki baskıyı, gündemde olan meslek kanununu ve dini yapıların eğitime müdahalesini değerlendirdi. Türkiye’deki baskı ortamının kaygı verici olduğunu söyleyen Edwards, cezalandırıcı bir öğretmen değerlendirme sisteminin yaratıcılığı ve özerkliği baltalayacağını belirtti.

Ankara’daki Uluslararası Sendikal Özgürlükler Sempozyumu’na katılan Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri David Edwards, sempozyumun ardından bir grup gazeteci ile bir araya geldi. Öğretmenlere yönelik baskı ortamının endişe verici olduğunu kaydeden Edwards, Türkiye’deki eğitim politikalarının ILO ve UNESCO tarafından 1966’da alınan Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları’nı baltaladığını söyledi. Bilime, akla ve mesleki özerkliğe yapılan saldırıların eğitim kalitesini düşürdüğünü ifade eden Edwards, “Türk hükümetini öğretmen haklarına saygı duymaya ve tüm öğretmenler için sağlıklı çalışma koşulları oluşturmaya çağırıyoruz” dedi.

Edwards, MEB’in gündeminde olan Öğretmenlik Meslek Yasası’na ilişkin soruları da yanıtladı. İdeal bir öğretmenlik yasasının eğitim sendikalarının ve eğitimcilerin görüşleriyle hazırlanması gerektiğine vurgu yapan Edwards, nitelikli eğitim için nitelikli öğretmen yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Edwards, öğretmenlerin mesleki yaşamları boyunca mesleki gelişim ve öğrenmeye ücretsiz şekilde erişim hakkı olması gerektiğini belirterek “Öğretme ve öğrenme ortamı, eğitimcileri destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır” diye konuştu.

CEZALANDIRICI MODEL MÜFREDATI DARALTIR

Öğretmenlerin topluma karşı sorumluluğu olduğunu anlatan Edwards, eğitimde mesleki standartların tam katılım ile oluşturulması gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“MEB, okulların tüm öğrenciler için kapsayıcı müfredata sahip olmasını sağlamalıdır. Eğitim sisteminin, okulların, öğretmenlerin ve öğrencilerin değerlendirilme şekli farklı olmalıdır. Belirli bir amaç için tasarlanmış değerlendirme şekli farklı amaca hizmet etmek için kullanıldığında, sonuçları zarar verici olabilir. Yüksek riskli test sistemleri ve cezalandırıcı okul teftiş modelleri, denetlenen konulara odaklanan okullara, yenilik yapma kapasitesinin sınırlandırılmasına, müfredatın daraltılmasına ve öğretmenlerde güven kaybına yol açmaktadır.”

ASLOLAN ÖZ DEĞERLENDİRMEDİR

Tüm değerlendirme biçimlerinde asıl olanın öz değerlendirme olduğunu söyleyen Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri, “Öğretmen değerlendirmesi güvene dayanmalıdır” ifadesini kullandı. Değerlendirme biçimlerinin cezalandırıcı değil biçimlendirici olması gerektiğini bildiren Edwards, “Öğretme süreçlerinin test edilmesinde tek boyutlu yaklaşıma itiraz ediyoruz” dedi. Yüksek riskli değerlendirme sisteminin öğretmeni standartlaşmış gereklilikleri yerine getirmeye zorlayacağını kaydeden Edwards, “Bu, yaratıcılığı engeller, müfredatı daraltır ve profesyonel özerkliği baltalar” şeklinde konuştu.

EĞİTİM MANİPÜLATİF OLMAMALIDIR

Edwards, “Türkiye’deki bazı eğitim sendikaları iktidara yakın duruşlarıyla biliniyor. Böyle bir sendikalaşma anlayışını ve iktidar yanlısı uygulamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“EI, bağımsız sendika hareketini desteklemektedir. Bu bağımsızlık, sosyal diyalog için ön şarttır. Dünyanın dört bir yanındaki eğitimciler, gerçekten demokratik ve bağımsız sendikaların çıkarlarını temsil için mücadele etti. Bunu anlamayan hükümetler her zaman bizi kontrol etmeye ve ortak gücümüzü sınırlamaya çalıştı.”

Edwards’ın, “Türkiye’deki öğrenciler radikal dini yapılara yönlendiriliyor. Böyle bir sistemde başarı mümkün mü?” sorusuna yanıtı ise “Kaliteli eğitim, eleştirel düşünme, bilimsel yöntemi kullanma ve yaratıcı olmaya dayanır. Eğitim, öğretici ve güçlendirici olmalı, manipülatif olmamalıdır” şeklinde oldu.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber