Anasayfa EĞİTİM Türkiye’deki baskı ortamı kaygı verici

Türkiye’deki baskı ortamı kaygı verici

Genel Sekreter Edwards, Türkiye’deki öğretmenlerin üzerindeki baskıyı, gündemde olan meslek kanununu ve dini yapıların eğitime müdahalesini değerlendirdi. Türkiye’deki baskı ortamının kaygı verici olduğunu söyleyen Edwards, cezalandırıcı bir öğretmen değerlendirme sisteminin yaratıcılığı ve özerkliği baltalayacağını belirtti.

Ankara’daki Uluslararası Sendikal Özgürlükler Sempozyumu’na katılan Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri David Edwards, sempozyumun ardından bir grup gazeteci ile bir araya geldi. Öğretmenlere yönelik baskı ortamının endişe verici olduğunu kaydeden Edwards, Türkiye’deki eğitim politikalarının ILO ve UNESCO tarafından 1966’da alınan Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları’nı baltaladığını söyledi. Bilime, akla ve mesleki özerkliğe yapılan saldırıların eğitim kalitesini düşürdüğünü ifade eden Edwards, “Türk hükümetini öğretmen haklarına saygı duymaya ve tüm öğretmenler için sağlıklı çalışma koşulları oluşturmaya çağırıyoruz” dedi.

Edwards, MEB’in gündeminde olan Öğretmenlik Meslek Yasası’na ilişkin soruları da yanıtladı. İdeal bir öğretmenlik yasasının eğitim sendikalarının ve eğitimcilerin görüşleriyle hazırlanması gerektiğine vurgu yapan Edwards, nitelikli eğitim için nitelikli öğretmen yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Edwards, öğretmenlerin mesleki yaşamları boyunca mesleki gelişim ve öğrenmeye ücretsiz şekilde erişim hakkı olması gerektiğini belirterek “Öğretme ve öğrenme ortamı, eğitimcileri destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır” diye konuştu.

CEZALANDIRICI MODEL MÜFREDATI DARALTIR

Öğretmenlerin topluma karşı sorumluluğu olduğunu anlatan Edwards, eğitimde mesleki standartların tam katılım ile oluşturulması gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“MEB, okulların tüm öğrenciler için kapsayıcı müfredata sahip olmasını sağlamalıdır. Eğitim sisteminin, okulların, öğretmenlerin ve öğrencilerin değerlendirilme şekli farklı olmalıdır. Belirli bir amaç için tasarlanmış değerlendirme şekli farklı amaca hizmet etmek için kullanıldığında, sonuçları zarar verici olabilir. Yüksek riskli test sistemleri ve cezalandırıcı okul teftiş modelleri, denetlenen konulara odaklanan okullara, yenilik yapma kapasitesinin sınırlandırılmasına, müfredatın daraltılmasına ve öğretmenlerde güven kaybına yol açmaktadır.”

ASLOLAN ÖZ DEĞERLENDİRMEDİR

Tüm değerlendirme biçimlerinde asıl olanın öz değerlendirme olduğunu söyleyen Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri, “Öğretmen değerlendirmesi güvene dayanmalıdır” ifadesini kullandı. Değerlendirme biçimlerinin cezalandırıcı değil biçimlendirici olması gerektiğini bildiren Edwards, “Öğretme süreçlerinin test edilmesinde tek boyutlu yaklaşıma itiraz ediyoruz” dedi. Yüksek riskli değerlendirme sisteminin öğretmeni standartlaşmış gereklilikleri yerine getirmeye zorlayacağını kaydeden Edwards, “Bu, yaratıcılığı engeller, müfredatı daraltır ve profesyonel özerkliği baltalar” şeklinde konuştu.

EĞİTİM MANİPÜLATİF OLMAMALIDIR

Edwards, “Türkiye’deki bazı eğitim sendikaları iktidara yakın duruşlarıyla biliniyor. Böyle bir sendikalaşma anlayışını ve iktidar yanlısı uygulamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“EI, bağımsız sendika hareketini desteklemektedir. Bu bağımsızlık, sosyal diyalog için ön şarttır. Dünyanın dört bir yanındaki eğitimciler, gerçekten demokratik ve bağımsız sendikaların çıkarlarını temsil için mücadele etti. Bunu anlamayan hükümetler her zaman bizi kontrol etmeye ve ortak gücümüzü sınırlamaya çalıştı.”

Edwards’ın, “Türkiye’deki öğrenciler radikal dini yapılara yönlendiriliyor. Böyle bir sistemde başarı mümkün mü?” sorusuna yanıtı ise “Kaliteli eğitim, eleştirel düşünme, bilimsel yöntemi kullanma ve yaratıcı olmaya dayanır. Eğitim, öğretici ve güçlendirici olmalı, manipülatif olmamalıdır” şeklinde oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,648AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Rakipler batarya yatırımında birleşti

ERSOY YAŞARFransız Bakan Le Maire, projeye 1...

‘Haftaya buluşalım haftaya…’

ALPER TURGUTHaftaya bugün artık kabak tadı veren...

Yumurta üretimine Irak darbesi

Hükümeti'nin mayıs ayı başında yumurta ithalatına getirdiği yasak, üretiminin yaklaşık üçte birini...

15-16 Haziran direnişle kutlandı

Berkay SAĞOLMHP'li Aliağa Belediyesi'nde çalışan 21 işçinin...

‘Bir öteki Babalar Günü’

Mert KüçülmezBahar aylarında yağan yağmur beni hep...

Denizli’nin Honaz ilçesinde 3,2 büyüklüğünde deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, saat 10.41'de Denizli'nin Honat ilçesinde Richter ölçeğine göre 3,2 büyüklüğünde...

Rock’n’Roll özgürlüktür

AVŞAR AÇIKGÖZBilenler bilmeyenlere anlatır, Türkiye’de ilk Rock'n'Roll’u...

Tecavüz davasına bakan savcı: O saatte bara gidip içki içerse başına her şey gelir!

Ankara’da bir öğrencinin tecavüze uğramasının ardından açılan davada savcının “O saatte bara...

Hasan kelebeklerden hafif

Ercan YılmazAğaç hep buradaydı, biz sonradan geldik....

AKP’li belediye ile yandaş dernek arasında protokol

Bahçelievler Belediyesi ile 15 Temmuz Derneği arasında protokol imzalandı. Meclis toplantısında AKP’li...

Sonraki haber