Anasayfa ARŞİV Türkiye’nin oraklı, levyeli acı gerçeği

Türkiye’nin oraklı, levyeli acı gerçeği

Çarşamba günü gazetelerde okuduğumuz bir haber Türkiye’nin acı bir gerçeğini de gözler önüne sermekte. Daha hafta sonu otostop yaparken tecavüz ederken katledilen bir İtalyan’ın cenazesi yeni kaldırılmıştı. Bu sefer Türkiye yollarında yolunu tıkayan iki kamyon şoföründen yol isteyen bir insan az kalsın canından olacaktı.
Belki de Türkiye’de her gün onlarcası yaşanan ve çoğu kanlı sonuçlanan acı olaylardan biri sözünü ettiğim. Türkiye’de ne yazık ki çok sayıda “cahil” kamyon şöförü nasıl aldıklarını hiçbir zaman anlayamadığım ağır vasıta ehliyetleri ile yollarda “terör” estirmekte. Türkiye’de her fırsatta “terör” lafını kullanmaya bayılanların aslında “trafik terörü” ile ciddi bir biçimde ilgilenmelerinde yarar var.
Bundan daha açık “şiddet” olur mu? Tam bir vahşet!

Zafer Tanju isimli bir vatandaş kız arkadaşı ile piknikten dönerken dünyanın sayılı modern kentlerinden biri olduğunu her olanağını yakaladığımızda iddia ettiğimiz ve 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle gururlandığımız İstanbul’da Hasdal Kışlası önünde yolunu sırf “acaip zevkleri” için tıkayan kamyon şöförlerinden yol istediği için saldırıya uğruyor. Üstelik yoldan geçen diğer kamyonların şoförleri de “Afrika’nın geribırakılmış yörelerindeki ilkel insanları” hatırlatırcasına bu saldırıya destek vererek bir linç olayını gerçekleştirirken “insanlıktan çıkabiliyor”.

Oraklarla, levyelerle “bana Ruanda’daki katliamlarda insanlara saldıranları” hatırlatan bir şekilde Zafer Tanju’yu öldürmek amaçlı ortalarına alıyorlar. Bu çok sayıdaki “ilkel” kamyoncular bir ambulans geldiği ve cesur bir şekilde olaya müdahale ettiği için kaçıyor. Belki o ambulans olaya müdahale etmese Zafer Tanju’yu katledip ardından da kız arkadaşına saldıracaklar. “İnsanlıktan nasibini almamış” bu insanların bu durumda neler yapabileceklerini düşünmek bile istemiyorum.
Böylesine bir durumda olaya müdahale eden ambulanstaki ekibe cesaretinden ötürü ödül vermek gerekir.

Söz konusu kamyon şoförleri ise korkarım sadece yakalanan birine verilecek hapis cezasıyla değişmeyecekler. Onlara bu kadar kolay ağır vasıta ehliyeti veren sistem değiştirilmek zorunda.
Bu tip cahil insanların elinde “ehliyet” bir “silah ruhsatı” kadar tehlikeli! Her gün trafikte neler yaşadığımızı bir düşünecek olursak her birimiz yarın Zafer Tanju’nun yerinde olabilir ve onun kadar da şanlı olamayabiliriz!
Türkiye’nin eğitim sorunu işte böyle her geçen gün bir bumeranga dönüşerek yaşamın her alanında kendini göstermekte. Buna çözüm bulacak bir Sol Alternatif ise hâlâ kayıp!

- Reklam -

SON HABERLER

Eyfel Kulesi tahliye edildi

Paris'te bulunan Eyfel Kulesi, bir kişinin tırmanmaya çalışması sonucunda tahliye edildi.

Trabzon’dan İmamoğlu’na destek

YSK'nin İstanbul seçimleri ile ilgili verdiği yenileme ve iptal kararının ardından mazbatası...

Sinop’ta imar planları iptal edildi

Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nce Sinop Belediyesi tarafından hazırlanan ve mecliste kabul edilerek onaylanan, kentin 1/5000...

Gazeteci Metin Cihan’a ‘Gezi paylaşımı’ soruşturması

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili süreci başından beri takip eden ve...

İzmir Barosu’ndan avukatlara yönelik hukuksuz uygulamaya sert tepki

AYCAN KARADAĞİzmir Barosu, Göç ve İltica Komisyonu üyesi...

Hindistan’da kadınlar cinsel saldırıda bulunan adamı kaçırıp fidye istedi

Hindistan'da cinsel saldırılara karşı öfkelerini her defasında dile getiren kadınlar bu kez...

MHP’den ‘Yusufeli’ kararı: AKP’li aday desteklenecek

Artvin'in Yusufeli ilçesinde, AKP'nin adayı Eyüp Aytekin'in 31 Mart'ta 3 oy farkla...

Binali Yıldırım’ın akıllara zarar iddiasını resmi rakamlar çökertti

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Binali Yıldırım'ın 31 Mart İBB seçimlerinde sandık...

Sultanahmet Camisi’nde restorasyon yaparken camları kırdılar

Sultanahmet Camisi restorasyon çalışmalarında dışlık pencereler, içlerinden çelik iskele çubukları geçirilmesi için...

İran’ı tehdit eden Trump’a ‘İskender’ ve ‘Cengiz Han’lı yanıt

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın açık tehdit...

Sonraki haber