Türkülerin olduğu yerde umutsuzluk olmaz

Uluslararası Arguvan Türkü Festivali coşku ile düzenlendi. Malatya’nın Arguvan ilçesinde iki gün süren festival kapsamında çeşitli paneller, resim ve fotoğraf sergileri ile konserler gerçekleşti. Festival kapsamında Arguvan Belediyesi Turnam İlgezdi Kültür Kompleksi ve Nazım Hikmet Heykeli açılışı yapıldı.


Açılışı Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, CHP’li isimler Emre Kiraz, Battal İlgezdi, Gamze Akkuş İlgezdi ve Veli Ağbaba yaptı.
Festival kapsamında düzenlenen önemli etkinliklerden biri de yazar İsmail Beşikçi ile akademisyen Güven Gürkan Öztan’ın katıldığı “İnsan Hakları ve Toplum” paneli oldu.

Panelde ilk sözü alan Beşikçi, “1960’lardan günümüze kadar gerçekleşen süreci şu sekilde değerlendirmek mümkün. 1961 Anayasası yapıyorsunuz ve gittikçe günümüze kadar kısıtlıyorsunuz. Devletin hem ideolojik hem de zora dayalı baskı araçlarını kullanarak yapiyorlar.Devletin baskısıyla oluşan ideoloji sorunludur” ifadelerine yer verdi.

Diğer panelist Güven Gürkan Öztan ise, İslamcılığın Türkiye’de hep var olduğunu fakat hiçbir zaman son döneme kadar devlete rengini verenin İslam olmadığını belirtti. Öztan; “Seçim sonrası mizah konusu olabilecek kek vaadi vardı AKP’nin. Bu sadece kek meselesi değil, iktidar ulaşamadığı küçük yerlerde siyaset yöntemlerini bu şekilde kullanıyor ve bu şekilde yeni rejimi inşa etmeye devam edecek” ifadelerine yer verdi.uluslararasi-arguvan-festivali-nden-mesaj-dayanismanin-oldugu-yerde-umutsuzluk-olmaz-493833-1.

Akşam saatlerinde ise Arguvan meydanında sahneye sevilen sanatçılar Selçuk Balcı ve Belkıs Akkale çıktı. Sahneden Arguvanlılara seslenen Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın, “Arguvanlılar bedene değil sevgiye aşıklar. Sevginin, türkülerin ve dayanışmanın olduğu yerde bize ölüm yok, umutsuzluk yok. Ozanlarımızın aşk ve sevgi üzerine yazdığı türküler üzerine festivaller yapıyoruz. Arguvan Vakfı sizlersiniz” dedi.


BİZİ TAKİP EDİN

358,876BeğenilerBeğen
54,822TakipçiTakip Et
1,079,874TakipçiTakip Et
7,367AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL