alpertasbeyoglu

Tutuklu gazetecilerin özgürlüğü için balonlar uçuruldu

ZEYNEP KURAY

Gazeteciler, Etkin Haber Ajansı’nda tutuklu gazeteciler Pınar Gayıp ve Semiha Şahin ile Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanları Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün’ün gelecek hafta görülecek duruşmalarına çağrı yapmak için Bakırkőy Kadın Kapalı Cezaevi önünde eylem düzenledi. Mezopotamya kadın Gazeteciler Platformu, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) , Etkin Haber Ajansı, Mezopotamya Haber Ajansı, Evrensel, Cumhuriyet, Mücadele Birliği gazete çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen eyleme, HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Dilşat Canbaz destek verdi. Tutuklu gazetecilerin resimlerinin taşıdığı ve “Gazetecilik suç değildir tutuklu gazetecilere özgürlük” yazılı pankartın açıldığı eylemde, polisin megafonun kullanılmasına izin vermemesi dikkat çekti. Eylemde ilk konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın Komisyonu’ndan Gülfem Karataş, kadın gazetecilerin basın özgürlüğü konusunda kararlı duruş sergilediklerini belirtirken, DİSK Basın- İş temsilcisi Aylin Kaplan da gazetecilerin Çağlayan Adliyesi’ne görülecek duruşmalarına katılım çağrısı yaptı.


“GAZETECİLERİN TUTUKLAMAK HALKIN HABER ALMA HAKKINI ENGELLEMEKTİR”

HDP milletvekili Züleyha Gülüm ise, gerçeği açığa çıkarmak isteyen, iktidara karşı söz söyleyen herkesin hedef olduğu bir dönemden geçildiğini hatırlatarak sözlerine başladı. Gazetecilerin tutuklanmasının halkın haber alma hakkının engellenmesi anlamına geldiğini vurgulayan Gülüm, “Gazetecilerin bu kadar çok baskı altına alınmasının sebebi de onların halka gerçekleri aktarıyor olmasıdır. Biz her zaman gazetecilerin yanında olacağız. Onlar da gerçekleri yazmaya devam edecekler” dedi.

“BİTMEDİ DAHA SÜRÜYOR SÜRECEK BU KAVGA”

tutuklu-gazetecilerin-ozgurlugu-icin-balonlar-ucuruldu-507800-1.

Konuşmaların ardından Gazeteciler adına açıklamayı Taylan Őztaş okudu. Etkin Haber Ajansı editörleri Pınar Gayıp ve Semiha Şahin ile Özgürlükçü Demokrasi editörleri Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün’ün 4 aydır haksız ve hukuksuz bir biçimde Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulduğunu hatırlatan Öztaş, “Meslektaşlarımızın, iddianamelerine baktığımızda haberleri suç unsuru olarak gösteriliyor. Biz, arkadaşlarımızın gelecek hafta görülecek olan duruşmalarda, serbest bırakılacağını, bu hukuksuz tutuklamanın bir an önce sona ereceğini umuyoruz. Umuyoruz ve istiyoruz ki arkadaşlarımız, meslektaşlarımız biran önce haberlerine ve sokaklara yeniden kavuşsun” dedi.

Dostlar Müzik Topluluğu üyesi Ümran Seher’in Şair Adnan Yücel’in müzik bestesine dönüştürülen, “Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek” şiirini seslendirdiği eylemde, tutuklu gazetecilerin özgürlüğü için rengarenk balonlar uçuruldu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,865BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,563TakipçiTakip Et
7,811AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL