Anasayfa DÜNYA Tutuklu Katalan siyasetçilere mazbata izni

Tutuklu Katalan siyasetçilere mazbata izni

İspanya’nın Katalonya bölgesinde yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olarak tutuklu yargılanan ve 28 Nisan’da yapılan genel seçimde milletvekili veya senatör seçilen Katalan siyasetçiler, cezaevinden özel izinle çıkarak mazbatalarını aldı.

Tutuklu yargılanan Katalan siyasetçilerden milletvekili seçilen 4’ü ve senatör olan 1’i, başkent Madrid’deki Soto del Real cezaevinden jandarma eşliğinde çıkartılarak Meclis ve Senato’ya getirildi.

Meclis binasının otoparkına arabalarla getirilen 4 Katalan milletvekilinin basın mensuplarıyla görüşmesine izin verilmedi. Mazbatalarını alan ve Meclis internet sitesinde kullanılmak üzere fotoğrafları çekilen 4 tutuklu siyasetçiye, seçilmiş diğer tüm milletvekillerine dağıtılan cep telefonu ve tablet bilgisayarın, cezaevi güvenliği gerekçesiyle verilmediği bildirildi.

Bu arada Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Katalonya için Birlik (JxCAT) ve Bask bölgesindeki faaliyet gösteren EH Bildu partisinden 12 milletvekili, tutuklu 4 Katalan siyasetçiyi Meclis içinde alkışlarla karşılayarak destek verdi.

Meclis ve Senato’daki işleri yaklaşık 1 saat süren ve sürekli polis gözetimi altında tutulan 4 tutuklu milletvekili ile 1 senatör daha sonra yine jandarma eşliğinde cezaevine geri götürüldü. 

Öte yandan, tutuklu Katalan siyasetçilerin 5’i de Twitter hesaplarından yazılı ve görüntülü mesajlar atarak Katalanlardan desteklerini sürdürmelerini istedi. 

Eski Katalonya Başkan Yardımcısı olup milletvekili seçilmesine rağmen 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde de ERC’den liste başı aday olan Oriol Junqueras, attığı tweetle  “iyi olduğunu” belirterek, Katalanlara “ülkeyi özgürlüğe götürmek için pazar günü ERC’ye oy kullanmaları” çağrısı yaptı.

Tutuklu 5 Katalan siyasetçi, 28 Nisan genel seçimlerinin ardından resmi yasama döneminin açılışı ve yemin töreninden dolayı yarın da cezaevinden özel izinle çıkartılarak Meclis ve Senato’ya getirilecek.

Katalonya’daki süreç

İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmesine rağmen Katalonya’da 1 Ekim 2017 tarihinde yapılan bağımsızlık referandumu ve 27 Ekim 2017’de Katalonya parlamentosunda kabul edilen tek taraflı bağımsızlık deklarasyonu sonrasında eski Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanı Carles Puigdemont ve 6 eski Katalan siyasetçi, İspanya dışına kaçmıştı.

İspanya’da kalan sanık Katalan siyasetçilerden 9’u tutuklu, 3’ü de şartlı serbest olan 12’sinin Madrid’deki Yüksek Mahkemede yargılanmasına ise 12 Şubat’ta başlanmıştı.

Yüksek Mahkemedeki yargılanma süreci devam ederken tutuklu yargılanan sanıklardan 5’i, 28 Nisan’da yapılan genel seçimlerde milletvekili veya senatör seçildi.

Tutuklu Katalan siyasetçilerden bazıları 26 Mayıs’taki AP ile Katalonya bölgesindeki yerel belediye seçimlerinde de aday gösteriliyor.

Ayrıca kaçak durumdaki eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Carles Puigdemont ile iki eski Katalan hükümeti üyesi de AP seçimlerinde aday listesinde yer alıyor.

Kaynak:AA

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,670AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

ÖDP’den BirGün’e dayanışma ziyareti

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Yöneticileri gazetemize ziyarette bulundu.

Bir Bakışta BirGün

MAK Danışmanlık’tan ‘ortak yayın’ sonrası ilk anket

MAK Danışmanlık’tan ‘ortak yayın’ sonrası ilk anket

MAK Danışmanlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan adayları AKP'li Binali Yıldırım ile...

UEFA Süper Kupa biletleri satışa çıkıyor

Beşiktaş'ın sahası Vodafone Park'ın 14 Ağustos'ta ev sahipliği yapacağı UEFA Süper Kupa maçının biletleri yarın satışa...

TİBAŞ Parkı’nda keşif yapıldı: ‘Cemaat yurdu değil, park istiyoruz’

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin alana ‘kültür merkezi’ yapılacağını söylediği ancak Aziz Mahmut Hüdai...

Haftanın en güzel Fujifilm X Club Türkiye fotoğrafları

Fujifilm X Club Türkiye’nin Facebook grubu ve BirGün dayanışmasıyla gerçekleştirilen Haftanın En...

Oy ve Ötesi’nden ’23 Haziran’ kararı

Oy ve Ötesi, tekrarlanan İstanbul seçiminde teyit ettiği tutanakları seçim gecesi canlı...

Avcılar’da BirGün Okur Buluşması: İstanbul seçimleri neden önemli?

Gazetemiz BirGün'ün okur buluşmaları Avcılar'da düzenlenecek etkinlikle devam ediyor.

[mecra] salon, karma sergiyle açılıyor

İstanbul'da Kadıköy’de 2017’de kapılarını açan , 21 Haziran Cuma akşamı düzenlenecek açılış...

e-Devlet’in adı değişiyor

Yurttaşların devlet kurumlarıyla olan işlerini hallettiği dijital platform e-Devlet'in adı değişiyor.

Sonraki haber