Tutuklular ilaç için haftalarca bekletiliyor

Cezaevlerindeki hak ihlalleri bitmek bilmiyor. TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu CHP Sözcüsü Barış Yarkadaş, cezaevlerinden kendisine gelen mektuplardaki sorunları Adalet Bakanlığı’na ilettiğini söyledi. Yarkadaş, “Cezaevlerinde yapılan kötü muamele ve işkenceler, katlanılacak gibi değil” tepkisini gösterdi.


‘İlaç almak eziyet’
Özellikle siyasi tutukluların ağır hak ihlalleriyle karşı karşıya olduğunu belirten Yarkadaş, “Silivri Cezaevi’nden mektup yazan bir tutuklu, bir ilacı temin edebilmek için 3 hafta mücadele ettiğini belirtiyor. Bunun adı ölüme davetiye çıkarmaktır. Bakanlık ne yapmaya çalışıyor?” dedi.

Diğer bir tutuklunun çamaşır leğeni için 5 hafta beklediğini belirten Yarkadaş, “En temel insani ihtiyaç olan temizlenme ve temiz elbise giyme hakkı bile keyfi bir biçimde engelleniyor” diye konuştu.

‘Doktora gitmek zor’
Kendisine Silivri, Mersin, Van, Diyarbakır, Bolu ve daha birçok cezaevinden mektup geldiğini belirten Yarkadaş, “Birçok cezaevinde doktora gitmek eziyete dönüşmüş. Doktora götürülenlere ise çift kelepçe takılıyor. Bunun adı çifte eziyet” dedi.

Tutukluların revire götürüldüklerinde saatlerce bekletildiklerini de belirten Yarkadaş, “Bakanlık bu uygulamalara sessiz kalarak yapılanları onayladığını gösteriyor. İşkence sistematik bir hale dönüştü” tepkisini gösterdi.

Bakan mektubu bile…
İskenderun Cezaevi’ndeki tutukluların Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yazdığı mektubun bile açılıp okunduğunu belirten Yarkadaş “Bu mektup cezaevi yönetimi tarafından 15 gün sonra postaya verilmiş. Cezaevi yönetimi, mektup yazan tutukluları ‘Bizi şikâyet eden mektup yollarsanız, başınıza her şey gelir’ diyerek tehdit ediyor. Cezaevleri keyfiliğe teslim olmuş durumda” diye konuştu.

Cezaevlerinde sohbet, müzik aleti çalma, kitap okuma gibi birçok hakkın gasp edildiğini de belirten Yarkadaş, “Ayrıca 3 kişilik odalarda 8 kişi kalıyor. Tutuklular yerlerde yatıyor. Üstüne üstlük aynı tutuklular koridorda bile askeri nizamla yürümeye zorlanıyor. Bunlar 12 Eylül artığı uygulamalar” dedi.


BİZİ TAKİP EDİN

359,006BeğenilerBeğen
54,855TakipçiTakip Et
1,080,738TakipçiTakip Et
7,430AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL