Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI TÜVTÜRK Muğla işçileri davayı kazandı

TÜVTÜRK Muğla işçileri davayı kazandı

TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonları’nda sendikalı oldukları için işten atılan ve 8 aydır direnişte olan 18 işçiden 7’si, açtıkları işe iade davasını kazandı. İşçilere sendikal tazminat ödenecek. Patronun baskı ve tehditlerine ilişkin açılan ceza davası ise mayıs ayında görülecek

TÜVTÜRK Muğla’da sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve 8 aydır direnişlerini sürdüren 18 işçiden 7’si işe iade davasını kazandı. Mahkeme, işçilere sendikal tazminat ödenmesine hükmetti.

TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim AŞ’de çalışan işçiler, işyerindeki kötü çalışma koşulları, hak gaspları ve alınmayan iş güvenliği önlemleri nedeniyle DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmuş, ancak patronların yoğun baskı ve tehditleriyle karşılaşmıştı. Sendikal örgütlenmeden haberdar olan patronlar masanın üzerine silah koyarak veya bellerine silah takarak işçilerden sendikadan istifa etmelerini ve e-devlet şifrelerini istemiş, bu tehdit ve baskılara boyun eğmeyen 18 sendikalı işçiyi işten atmıştı. İşyerinin önünde 241 gündür direnişlerini sürdüren işçiler sendika aracılığıyla işe iade davası açmış, ayrıca maruz bırakıldıkları baskı ve tehditlerle ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

İlginizi çekebilir:  15-16 Haziran direnişle kutlandı

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, direnişteki işçilerden 7’si açtıkları işe iade davasını kazandı. Mahkeme, işten çıkarmaların haksız ve sendikal nedenlerden ötürü olduğuna karar verdi. Buna göre, işe iadesine karar verilen işçilerin yasal süre içindeki başvurusuna karşın patron tarafından işe başlatılmaması durumunda işçilere, brüt 12 aylık ücreti ve boşta geçen 4 aylık ücreti tutarında sendikal tazminat ödenecek.

YETKİ İTİRAZINA RET

Sendikanın işyerinde toplu sözleşme imzalayabilmek için gerekli çoğunluğu sağlayarak Bakanlıktan aldığı çoğunluk tespitine karşı açılan itiraz davasında da kazanan işçiler oldu. Patronlar, Muğla Taşıt Muayene İstasyonu’nun merkezinin Urfa’da olduğu gerekçesiyle sendikanın çoğunluğuna itiraz etmişti. Urfa 3. Mahkemesi’nde geçen haftalarda görülen davada bu itiraz reddedildi ve yetki davası sendikanın lehine sonuçlandı.

CEZA DAVASI 30 MAYIS’TA

Nakliyat-İş’ten yapılan açıklamada şöyle dendi: “İşverenin işçi ve sendika düşmanlığı yaptığı, üyelerimizi sendikal nedenlerle işten çıkarttığı, işyerinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını engellemek için yasaları çiğneyerek haksız ve hukuksuz davrandığı, mahkemeler tarafından bir kez daha ispatlanmış oldu.

İşverenin uyguladığı baskı ve tehditle işçileri sendikadan istifaya zorlamasına yönelik yaptığımız suç duyurusu sonucu açılan ceza davası da 30 Mayıs’ta Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Muğla TÜVTÜRK işvereni ne yaparsa yapsın üyelerimiz işe geri dönecek ve toplu iş sözleşmesi imzalanacak. Buna inancımız tam. Mücadelemiz tüm kararlılığıyla devam ediyor. Tıpkı 240 gündür olduğu gibi…”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,651AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Necip Fazıl’ı eleştiren öğretmene sürgün

Zonguldak Fener Anadolu Lisesi öğretmeni Murat Durmuş derste Necip Fazıl ile ilgili...

İstanbul’da düzenlenen festivalde off road aracı kalabalığın arasına daldı: Yaralılar var

Eyüp Kemerburgaz’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Big Boyz Festivali’nde kontrolden çıkan off...

Efeler Belediyesi Yılmazköy’deki JES çalışmasını durdurdu

Aydın Efeler ilçesine bağlı Yılmazköy Mahallesi'nde jeotermal enerji şirketi tarafından yapılan boru...

Kapadokya’da 17 yapının yıkımına karar verildi

Kapadokya'da peribacalarına yakın olması nedeniyle 17 yapının daha yıkılması için karar alındı.

Artvin’de kamyon uçuruma yuvarlandı: 1 ölü, 8 yaralı

Artvin'de bir kamyonun uçuruma yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi...

İki uçak havada çarpıştı: 2 ölü

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Masterton kasabasındaki havaalanına inmeye çalışan küçük uçak ile...

AKP’li meclis üyesi, Kadıköy Belediye Başkanı’nın konuşmasını engelledi

Pendik'te Patnos Spor Kulübü’nün dayanışma gecesine davet edilen Kadıköy Belediye Başkanı CHP'li...

Erdoğan’ın yeğeninden Murat Alan paylaşımı: Sopadan geçirilmiş

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni Ömer Erdoğan, cuma...

Adalet arayan aileler Bakırköy’de buluştu

Çorlu tren faciasında hayatını kaybedenlerin yakınları, Rabia Naz Vatan’ın ailesi bugün Bakırköy Özgürlük...

YKS’nin ikinci oturumu da tamamlandı

2 milyon 24 bin 596 adayın başvuru yaptığı YKS'nin ikinci oturumu AYT,...

Sonraki haber