Twitter’da ‘sponsorlu’ dolandırıcılık dönemi!

Twitter'da sponsorlu dolandırıcılık nasıl yapılıyor? Nelere dikkat etmelisiniz?

Son dönemde Twitter’ın reklam amaçlı olan ‘sponsorlu’ içerikleri dolandırıcılık amacıyla kullanılıyor. Bu durumun bir örneğini Netflix üzerinden yapılan girişim oluşturdu.

Twitter’ın, bir miktar ücret karşılığında sizi takip etmeyen hesapların yaptığınız bir paylaşımı görmesini sağlayan ‘sponsorlu içerik’ imkânı, dolandırıcılar tarafından son dönemde etkin biçimde kullanılmaya başlandı.

YÖNTEM NASIL İŞLİYOR?

Dolandırıcılar, bu yöntem için belirledikleri kurumların Twitter hesabının görsel açıdan bir benzerini hazırlıyor. Genelde bu hesapların kullanıcı adları, gerçek kurumların adlarına benzetiliyor. Kullanıcılar, dikkat etmemeleri halinde hesap isimlerindeki farkı gözden kaçırabiliyor. Eğer bir internet sitesine yönlendiriliyorsanız da söz konusu site isminde fark edilmesi güç bazı ayrıntılar yer alıyor. Site de, kurumun kendi sitesinden bire bir kopyalanıyor.

Örneğin “A BANKASI” adına bir hesap açılarak büyük ‘I’ harfi yerine küçük ‘L’ harfi kullanılıyor. “A BANKASl” şeklindeki hesapları fark etmek güçleşiyor.

Aynı şekilde bankanın resmi sitesi de kopyalanıp isim benzerliği olan bir başka alan adıyla açılıyor ve sitede sizin kredi kartı bilgilerinize ulaşmak amaçlanıyor.

NETFLİX ÖRNEĞİ

Bu tip bir dolandırıcılık örneği son zamanlarda Netflix üzerinden gerçekleşiyor. Twitter’da Netflix’in kurumsal hesabını taklit eden bir hesap tarafından sponsorlu olarak dolaşıma sokulan ve bir tweet, 1 yıllık Netflix üyeliği için kullanıcıların 0.99 TL ödeyeceklerini ve üye olmaları gerektiğini söylüyor. Üyelik için verilen linki tıklayınca da Netflix’in gerçek internet sitesinin aynısı bir siteyle karşılaşıyorsunuz. Buradan da üye olmanıza dair yönlendirmeler yapılarak, kullanıcılar dolandırılıyor.

NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

  • Özellikle size bir hayli fazla avantajlı gelen reklamlardan şüphe edin. Örneğin normal ücreti senelik 200 TL olan bir üyelik “Senelik ücreti 4.99 TL’ye düşürdük” gibi bir içerikle size sunuluyorsa
  • Twitter hesap adlarına dikkat edin.
  • Paylaşım yapılan hesabın onaylanmış bir hesap (mavi tik bulunduran) olup olmadığına dikkat edin.
  • Paylaşım yapılan hesaba girerek daha önce nasıl paylaşımlar yaptığını, kaç kullanıcı tarafından takip edildiğini kontrol edin.
  • Eğer bir internet sitesine yönlendirildiyseniz, sitenin alan adına ve içeriğine dikkat edin.

BİZİ TAKİP EDİN

358,979BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,170TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL