Anasayfa SİYASET Üç koldan soruşturma için gözdağı: 'Kriz var' demek yasak

Üç koldan soruşturma için gözdağı: ‘Kriz var’ demek yasak

AKP kurmayları ekonomi politikaları konusunda yaptıkları çıkışlarla dövizin lira karşısındaki tırmanışını tetiklerken, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve yargı da çareyi soruşturma konusunda gözdağı vermekte buldu.


Sosyal medyada operasyon başlatan İçişleri Bakanlığı, ‘kur yükselişini provoke edici paylaşım yapan 346 hesap tespit edildi” derken; Başsavcılık da ‘ekonomik saldırılara hizmet edenler’ diye tanımladığı kişiler hakkında soruşturma açtı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ise ekonomiyle ilgili manipülatif haber yayanlar olduğunu savunarak inceleme başlattı.

‘15 Temmuz’ vurgusu ile soruşturma
İstanbul, Ankara ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılıkları, ‘ekonomik saldırıların amacına hizmet eden haber, yayın, paylaşım yapan ya da eylemlerde bulunanlar’ hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. İstanbul Başsavcılığı’nın, AKP kurmaylarının savlarına benzer şekilde, “ekonomik saldırıların, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin arkasındaki güçler tarafından gerçekleştirildiğine” vurgu yapması dikkat çekti.

Yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve ekonomik güvenliğini hedef alan ekonomik saldırılar kapsamında, bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, sansasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte, ekonomik güvenliği tehdit içeren eylemlerde bulunan kişi ya da kişiler hakkında, Türkiye Ceza Kanunu, Bankacılık Kanunu, SPK Mevzuatı ve ilgili kanun maddeleri uyarınca soruşturma başlatılmıştır.”

Emniyet sosyal medyayı takibe aldı
Savcılıkların açıklamasını takiben İçişleri Bakanlığı da, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince sosyal medya hesaplarının takibe alındığını duyurdu. Bakanlık, bazı hesapların ‘Türkiye ekonomisine yönelik dolar kuru manipülasyonu ile olumsuz algı oluşturmayı hedef aldığını’ belirtti.

MASAK’tan gayri resmi ‘yayın yasağı’
Konuyla ilgili soruşturma başlatan bir diğer kurum da MASAK oldu.

Kurumun bağlı bulunduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Basın Müşaviri Mehmet Ali Berber tarafından yapılan duyuruda, “Kişi ve özel şirketlere ait hesaplarda bulunan ’Dövizlerin devlet eliyle TLye çevrilmesi’ serbest piyasanın yapı taşlarından olan dalgalı kur sisteminden vazgeçilip ‘Dolar kurunun sabitlenmesi’ gibi yalan haber yayan kişi, kuruluşlar hakkında MASAK inceleme başlattı” ifadeleri yer aldı.

Sanayicilerin döviz talebiyle bankalara hücum etmemesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Aksi halde biz de, başta şahsım B planını, C planını uygulamak zorunda kalırım” demesinin ardından sosyal medyada döviz hesaplarının TL’ye çevrileceği ve kurların sabitleneceği yönünde söylenti ve yorumlar başlamıştı. İddialar Cumhurbaşkanlığı tarafından yalanlanmıştı.

SPK de ‘ceza korosuna’ katıldı
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da benzer şekilde yalan, yanlış haber ve açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin yerine getirileceğini duyurdu. SPK, “Söz konusu haber ve açıklamaların, yatırımcıların karar verme süreçlerini etkileyebileceği dikkate alınarak, bu durumun, en hafif şekliyle ülkemiz sermaye piyasalarında güvenilirliğin ve şeffaflığın ciddi manada zedelenmesine ve yatırımcıların zarar görmesine yol açabileceği değerlendirilmektedir” açıklamasını yaptı.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,535AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Venezuela: Elektrik kesintisi sabotaj kaynaklı

Venezuela İletişim, Turizm ve Kültürden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, ülkede yaşanan...

“Falcao transferinin olma ihtimali yüzde 50”

Galatasaray'ın Radamel Falcao transferinde Jorge Mendes ile birlikte çalışan menajer Ahmet Bulut, A...

Adriano’nun yeni takımı belli oldu

Beşiktaş'la sözleşmesi sona eren 34 yaşındaki sol bek oyuncusu Adriano, Brezilya ekibi...

Mücadele arkadaşları Haydar İlker’i anlatıyor

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucularından, Genel Başkan Yardımcılığı,...

Düzce’de dere yatağında birbirine sarılı çocuk ve kadın cesedi bulundu

Düzce’de etkili olan sağanak yağış sonrasında selin vurduğu Esmahanım köyünde kaybolan bir...

Güney Kore: Sınır ihlali yapan Rus uçağına uyarı ateşi açıldı

Güney Kore askeri yetkilileri, hava sahası ihlali yaptığı iddia edilen 2 Rus...

Hindistan’dan ABD Başkanı Trump’ın “Keşmir iddiasına” yalanlama

Hindistan hükümeti, Başbakan Narendra Modi'nin ABD Başkanı Donald Trump'tan, Pakistan ile aralarındaki Keşmir sorunu...

Engelsiz hayat için Kuşadası’nı seçti

20 yıldır tanısı konulamayan bir kas hastalığı yaşayan ve son iki yıldır tekerlekli...

Yayına 3 gün kala Behzat Ç.’den yeni fragman

Daha önce 3 sezon televizyonda yayınlanan ve büyük bir kitlenin beğenisini toplayan...

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul depremi için tarih verdi

İstanbul depremlerinin 2 bin 300 yıllık geçmişini araştırdığını ifade eden İTÜ Maden...

Sonraki haber