Üç sendika birlikte hazırladı: Set emekçileri için iş güvenliği rehberi
18.05.2017 10:01 GÜNCEL
Sinema ve televizyon sektöründe faaliyet gösteren üç sendika, ortak bir çalışmaya imza atarak, riskli koşullarda çalışan set emekçileri için ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Rehberi’ hazırladı

Sinema ve televizyon sektöründe hem kamera önünde hem de arkasında çalışan emekçiler, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ciddi risklerle karşı karşıya. Zorlu koşullarda uzun saatler çalışmak durumunda kalan set emekçileri, sık sık iş kazası geçiriyor. Set emekçilerinin yakalandığı veya yakalanma riski taşıdığı meslek hastalıkları ile ilgili ise hiçbir veri bulunmuyor.

Bu gerçekten yola çıkan Sinema Televizyon Sendikası, DİSK Sinema Emekçileri Sendikası ve Oyuncular Sendikası, ortak bir çalışma yaparak “Kamera önünde ve arkasında çalışanlar için setlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği rehberi” hazırladı. Rehber kitabın tanıtımı önceki gün İstanbul Şişli’de, Oyuncular Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası’nın ortak kullandıkları ofiste yapıldı.

Hem bilgilendirici hem önleyici

Rehberin sunumu yapan Oyuncular Sendikası’ndan Tilbe Saran, sektör çalışanlarının işçi sağlığı ve iş güvenliği konusundaki farkındalığını artırmak amacıyla bu rehberi hazırladıklarını dile getirdi. Kitabın birçok uzman ile alanda çalışan emekçilerin katkısıyla oluştuğunu belirten Saran, “Kamera önünde ve arkasında çalışanlarla uzun konuşmalar yapılarak hazırlanan bu rehber kitap, umarız ki sektörde işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından yapılacak olan iyileştirmelere yardımcı olur” dedi.

Çalışmayı yaparken kazaların neden oluştuğuna dair kayıtlar tutarak veri topladıklarını anlatan Saran, “Farklı tehlikelerle karşılaşılan bir sektördeyiz. Riskleri görünür kılmak ve çalışanları korumak için rehber çalışmasını hızlandırdık. Setlerde oluşacak kazalara karşı haklarını bilmeyen set işçileri için hazırlanan bu rehber, hem bilgilendirici hem önleyicidir” diye konuştu.

‘Yasalara uyulmasını talep ediyoruz’

Sinema Emekçileri Sendikası’ndan Melih Biçer ise setlerde meydana gelen kazaların temel nedeninin uzun çalışma saatleri olduğuna dikkat çekti. Biçer, “Yasal çalışma süresi 8 saattir. Bu sorunu uzunca bir süredir dile getiriyoruz. Devletten sadece yasalara uyulmasını sağlamasını ve bu gidişata dur demesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Katkı bekliyoruz’

Sinema Televizyon Sendikası’ndan Sinem Derya Çetinkaya ise setlerde meslek hastalıklarıyla ilgili çalışma başlatmayı planladıklarını açıkladı. Sürekli yenilenen teknolojinin setlerde alınması gereken önlemleri değiştirdiğini kaydeden Çetinkaya, “Bu rehberi güncel tutmak, bizlere yapacağınız katkılar ve uyarılara bağlı. Rehberin gelişmesi, daha yararlı olabilmesi için emek ve meslek örgütlerinin, çalışanların ve konuyla ilgili tüm kişi ve kurumların katkısını bekliyoruz” dedi.