UEFA Uluslar Ligi'nde Türkiye'nin rakipleri belli oldu
24.01.2018 14:45 SPOR
Türkiye'nin UEFA Uluslar Ligi'ndeki rakipleri Rusya ve İsveç oldu.


UEFA’nın yeni organizasyonu Uluslar Ligi’nin kuraları dün çekildi. UEFA'ya üye 55 üye federasyonun ülke puanına göre belirlenen A, B, C ve D üzere dört ayrı kategoride yarışacacağı Uluslar Ligi'nde Türkiye, B Ligi'nde mücadele edecek. Türkiye, Uluslar Ligi kura çekimine Kuzey İrlanda, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti'nin de olduğu 3'üncü torbadan katıldı. Bu ülkeler Türkiye ile eşleşmedi.

Üç takımlı dört gruptan oluşan B Ligi'nde takımlar rakipleriyle biri içeride biri dışarıda olmak üzere toplam iki kez karşılaşacak. Gruplarında lider olan 4 ülke, A Ligi'ne yükselecek. Grup sonuncusu 4 ülke ise 2020'de oynanacak bir sonraki turnuva için C Ligi'ne düşecek. Takımlar, 3'erli 4 gruba ayrılacak. 4 grup lideri, haziran 2019'da şampiyonu belirleyecek UEFA Uluslar Ligi Finallerinde mücadele verecek. Finalistler arasından seçilecek ev sahibi ülke aralık 2019'da belli olacak. Grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020'de düzenlenecek Uefa Uluslar Ligi'nde B Grubu'na düşecek. C Ligi'nde ise takımlar, 1 grup 3, 3 grup 4'er takıma ayrılacak. 4 grup birincisi, b Ligi'ne yükselecek. Grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020'de düzenlenecek Uefa Uluslar Ligi'nde D Grubu'na düşecek.

D Ligi'nde takımlar 4'erli 4 gruba ayrılacak. 4 grup birincisi, C Ligi'ne yükselecek. Özel maç sayısının azaltılmasını sağlamayı amaçlayan ve ülkelere denk rakipleriyle daha fazla resmi maç yapma olanağı tanıyan Uefa Uluslar Ligi, aynı zamanda 2020 Avrupa Şampiyonası finallerine katılmak için alternatif bir yol teşkil ediyor. Tüm gruplarda EURO 2020'ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke mart 2020'de Avrupa Futbol Şampiyonası Finallerine gidecek bir takımı belirlemek için play-off oynayacak.

A LİGİ

1.GRUP: Hollanda - Fransa - Almanya
2.GRUP: İzlanda - İsviçre - Belçika
3.GRUP: Polonya - İtalya - Portekiz
4.GRUP: Hırvatistan - İngiltere - İspanya

B LİGİ

1.GRUP: Çekya - Ukrayna - Slovakya
2.GRUP: TÜRKİYE - İsveç - Rusya
3.GRUP: Kuzey İrlanda - Bosna Hersek - Avusturya
4.GRUP: Danimarka - İrlanda Cumhuriyeti - Galler

C LİGİ

1.GRUP: İsrail - Arnavutluk - İskoçya
2.GRUP: Estonya - Finlandiya - Yunanistan - Macaristan
3.GRUP: Kuzey Kıbrıs - Bulgaristan - Norveç - Slovenya
4.GRUP: Litvanya - Karadağ - Sırbistan - Romanya

D LİGİ

1.GRUP: Andorra - Kazakistan - Letonya - Gürcistan
2.GRUP: San Marino - Moldova - Lüksemburg - Belarus
3.GRUP: Kosova - Malta - Faroe Adaları - Azerbaycan
4.GRUP: Cebelitarık - Lihtenştayn - Ermenistan - Makedonya