Anasayfa ARŞİV Ülke bilgisi

Ülke bilgisi

Aslında bütün bunlar yorucudur. Ve insan sadece gerçeğin ve iyiliğin içinde dinlenir. Aslında sadece gurur ve ahlak, insan olmanın gururu ve bu gururdan doğan ahlak; ve onun arayışı, ahlak ve felsefe yani; insana kendisini iyi hissettirir.


Aslında bütün bunlar, bu yaptıkları, arzuladıkları, hissettikleri, kabul ettikleri çok yorucudur ama bundan başkasına da alışmamıştır işte bu toplumun büyük çoğunluğu. Bu toplumun büyük çoğunluğu kötülükten, sömürüden, yolsuzluktan, ahlaksızlıktan, günübirlik kazançların, vurgunların peşinde koşmaktan yorgun ama başka türlüsünü de artık istememekte; daha da yorulsa da bundan ötürü, zulmetmeyi, zulme boyun eğmeyi, zulüm görmeyi kabul etmeyi sürdürmektedir. Bu toplumun büyük çoğunluğu iyi falan değildir.


Bu toplumun büyük çoğunluğuna ne iyilik öğretilmiştir ne de iyiliğin öğrenilebileceği bir organizasyonun büyük bir parçasıdır bu toplumun büyük çoğunluğu. Gerçeklerden sadece bihaber değil, yalanla mutludur da bu toplumun büyük çoğunluğu. Yalanla ayakta durur. Yalan satar, yalan satın alır. Bu toplumun büyük çoğunluğu gerçeği müteşekkir kabul etmez, bir armağan gibi sevinçle almaz. Ya reddeder ya da tokat olarak algılar.


Bu toplumun büyük çoğunluğu gerçeklerden rahatsız olacak bir tarzda yaşar. Gerçeklerden kaçmaktan yorgun ama artık gerçeğe dönecek yüzü, gerçekle yüzleşecek hali de yoktur. Kaçar. Kaçıyordur yani gerçeklerden. Bu toplumun büyük çoğunluğu insanlığın endazesini kaybetmiştir. Ölçüsüzdür kötülükte, şiddette, zulümde.


Ölçüsüzdür boyun eğmede, kabul etmede, kölelikte. İktidarı ve baskıyı sindirmekte ölçüsüzdür. Çünkü insanlığın, insanlık tarihinin bütün ölçeklerinden artık azade; tek ölçeği paradır artık bu toplumun büyük çoğunluğunun.


Para ile ölçtüğünde dünya da, hayat da yanlış sonuçlar verir ama bu toplumun büyük çoğunluğu da yanlışı doğru kabul etmenin sadece yurttaşlık bilgisi değil, aynı zamanda da adabı muaşeret olduğuna değil sadece; kârlı ve yararlı bir ticaret, bir maharet, geleceğe bir yatırım olduğuna inanır.


Yanlışların üreticisi, taciri ve en iyi müşterisi-dir bu toplumun büyük çoğunluğu. Doğruları elinin tersi ile iter ve başka bir hesaba girişir hemen. Bu toplumun büyük çoğunluğu değersizleştiğini fark ettikçe değer artırımına gider. Kendi değerinin artırımına.


Bu toplumun büyük çoğunluğu büyük iddiaların ortaya atıcısı, büyük beklentilerin oluşturucusu ama bir sonuç alamayışların da usta oyalayıcı-sıdır. Bu toplumun büyük çoğunluğu vakit kaybedici ve vakit kaybettiricidir artık. Böyle olmuştur artık. Kaybedilen vakitlerin açtığı gizli vakitlerde arkadan iş çeviren, kâr elde edendir bu toplumun büyük çoğunluğu. Bu toplumun büyük çoğunluğu artık ölümlerin tempo tutucusu… Soygun ve sömürünün defter tutucusu… Yalanların çanak tutucusu… Çürümenin olduğu yerde tutucusu…


Boğulmanın kapalı tutucusu… Kötü olanın tutucusu… İyi olanın yok edicisidir. Bu toplumun büyük çoğunluğunun tutuculuğu elde iler tutar hiçbir şey bırakmayıştır gelecek kuşaklara. Gelecek kuşaklara hiçbir şey bırakmayıştır iyi ve doğrudan yana. Ki böylesi daha iyi. Sen bırakacaksın çünkü. Sen. Hayatta bırakılmayan. Ölümünden sevinç duyulan.Sen bırakacaksın geleceğe bir şeyler bu ülkeden.


Sen. Ölmezse; hiç olmazsa azalmasından, azınlıkta kalmasından büyük bir hoşnutluk duyulan… Her hareketinden artık rahatsız olunan… Sen bu toplumun büyük çoğunluğunun rahatını kaçıran…


Sen gerçek tutucu… Sen gerçekleri, doğruları savunucu… Sen iyiliği hâlâ tutucu…
Hâlâ elden bırakmayın…


Sen devrimci…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,984AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan ‘EYT’ cevabı: Erken emeklilik diye bir şey yok, istismar peşindeler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)...

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı’na 10 ay hapis cezası

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Spor Vakfına ait inşaatın yıkımı sırasında...

Ankara’da çocuk şenliği: “Her şey çok güzel olacak”

Ankara’da geleneksel hale gelen Mahalle Çocuk Şenliği’nin üçüncüsü, “Her Şey Çok Güzel...

Adıyaman’da 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde çobanlık yapan Turan Cingöz, hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini...

Erdoğan’ın danışmanına danışman atandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e...

Wenger: Hangi görevde olursa olsun futbola döneceğim

Fransız teknik direktör Arsene Wenger, futbola yakın bir zaman içinde dönmek istemesine rağmen...

İmamoğlu FT’ye konuştu, CNN’e ‘CNN Türk’ü denetle’ çağrısı yaptı

"CNN Türk İstanbul seçimlerinde taraf tuttuğu için eleştiri dalgası altında" başlıklı haber...

Yerli otomobil projesi yılan hikayesine döndü: “47 milyon avroluk prototip nerede?”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Yerli...

Erdoğan: İstanbul seçimlerini inşallah hırsızlara bırakmayacağız

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hacı Osman Torun Camii açılışına katıldı....

Bir Bakışta BirGün

Son anketlere göre İmamoğlu 5 puan önde

Sonraki haber