Ülkede 30 yıl sonra ilk kez dağıtılıyor: İsveç’te halka kriz ve savaş broşürü!
23.05.2018 08:55 DÜNYA
İkinci Dünya Savaşı'nda tarafsız kalan, 200 yıldan beri herhangi bir savaşa dahil olmayan dünyanın en 'huzurlu' ülkelerinden İsveç'te onlarca yıldır basılmayan 'Kriz ya da savaş çıkarsa' isimli kitapçık yeniden basılıyor. Kitapçıkta halk savaşın tehlikeleri hakkında uyarılıyor

İsveç hükümeti, vatandaşları savaş ya da kriz halinde nasıl davranacakları konusunda bilgilendirmek amacıyla bir broşür hazırladı. Ülkede 4 milyon 800 bin vatandaşa gönderilecek broşür, "Kriz ya da savaş olursa" başlığını taşıyor.
İnternet üzerinden yayımlanan broşürde yeraltı sığınaklarının nerede olduğu, uyarı sinyalleri hakkında ve vatandaşların İsveç’in savunmasına nasıl katkı sağlayabilecekleri konusunda bilgiler veriliyor. Bunun yanı sıra savaş ve kriz çıkması halinde temiz içme suyunun nasıl temin edileceği, kalori açısından zengin besinlerin nasıl kolaylıkla hazırlanabileceği gibi bilgiler de bulunuyor.

Son olarak 80'lerde basılıp dağıtılmıştı
Askerler, felaket alanından kaçan insanlar ve bilgisayarları başında çalışan siber güvenlik ekiplerinin çizimlerini içeren 20 sayfalık kitapçık, ilk olarak İkinci Dünya Savaşı döneminde hazırlanan ve son olarak 1980'lerde basılan talimat broşürünün güncellenmiş hali.

Broşür, vatandaşları siber ve terör saldırılarına karşı hazırlamanın yanı sıra iklim değişikliğinin yol açabileceği sonuçlar hakkında da bilgi veriyor ve yalan haberlerin (Fake News) nasıl tanınabileceği konusunda da bilgiler içeriyor. Broşürde İsveç’in güvenli bir ülke olduğu belirtiliyor ama "Buna rağmen güvenlik ve bağımsızlığa yönelik tehditler söz konusu. Kim bu tehditlere karşı hazırlıklıysa ülkenin büyük bir yükle baş etmesine katkı sağlar" deniliyor.
İsveç'in Sivil İhtiyat Dairesi'nin Genel Direktörü Dan Eliasson, kitapçığın yeniden basılması hakkında, "Ülkemizin güvenliği konusunda her birimiz sorumluyuz. O yüzden ciddi bir durum oluşması halinde herkesin nasıl katkı sunabileceği konusunda bilgisi olması gerekiyor" diyor.

İsveç’te bu tür broşürler ilk kez İkinci Dünya Savaşı sırasında hazırlanmıştı. 1961 yılına kadar bu broşürler zaman zaman güncellendi. Resmi devlet dairelerine Soğuk Savaş’ın sona ermesine dek böylesine enformasyon içerikli broşürler dağıtıldı.

Savunma Bakanlığı’na bağlı İsveç Sivil İhtiyat Ajansı’nın hükümetin talimatıyla bu broşürleri hazırladığı belirtildi. Broşür İsveç’te güvenlik konusunda yoğun tartışmaların yürütüldüğü bir dönemde hazırlandı.

ulkede-30-yil-sonra-ilk-kez-dagitiliyor-isvec-te-halka-kriz-ve-savas-brosuru-466705-1.

NATO üyeliği tartışılıyor
Kırım’ın Rusya tarafından 2014 yılında ilhak edilmesi, Rusya-Ukrayna Savaşı İsveç'te güvenlik tartışmalarını hararetlendirmişti. Bir Rus denizaltısının İsveç kara sularına girmesi üzerine alarma geçilmişti. İsveç hükümeti bu gelişmeler sonrasında 2016 yılında askeri harcamaları artırma kararı almıştı. Geçen iki yılda büyük bir askeri tatbikat da yapıldı.

Kitapçığın, özellikle şimdi basılmasının nedenleri hakkında net bir açıklama yapılmış değil fakat yeni baskının yapılması, İsveç'in NATO'ya üye olup olmayacağı tartışmalarının arttığı bir döneme denk geliyor.

Bu tartışmalar da, İsveç'nin, hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin Rusya'ya yönelttiği suçlamaları izliyor.

Rusya ise bu suçlamaların her birini yalanladı. Bu arada İsveç'in son dönemde savunma stratejisiyle ilgili yatırımları ciddi ölçüde artırdığı gözleniyor.

Ülkede mecburi askerliğin 7 yıl aradan sonra yeniden geri getirilmesine karar verilmesi ve Baltık Denizi'ndeki Gotland Adası’na yeniden asker yerleştirilmesi, bu yatırımların örneklerinden birkaçı.