Anasayfa YEŞİL BİRGÜN "Nükleer maceraya hayır"

“Nükleer maceraya hayır”

EGEÇEP, Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali’nde meydana gelen nükleer kaza faciasının 8’inci yıl dönümüne ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Çernobil’de ve Fukuşima’da yaşanan felaketlerin olumsuz etkileri halâ sürerken, ülkemizin nükleer bir maceraya sürüklenmesine ‘HAYIR’ diyoruz” ifadeleri kullanıldı.

EGEÇEP Eş sözcüleri Alime Yalçın Mitap ve Hüsnü Dilli tarafından yayınlanan açıklamada, “11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da öngörülenin çok üzerindeki büyüklükte gerçekleşen deprem ve onun yol açtığı tsunami, binlerce insanın ölümüne ve ‘Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali’nde tarihin en büyük iki nükleer kazasından birisinin oluşmasına neden oldu. Bu felaket bize, doğayla oyun olmayacağını açıkça gösterdi” denildi.

Fukuşima nükleer felaketinin üzerinden 8 yıl, Çernobil’in üzerinden ise 33 yıl geçtiğini belirtilen açıklamada, “Bu felaketlerin neden olduğu can ve mal kaybı ile radyoaktif kirliliğin boyutlarına ilişkin sağlıklı bir resmi açıklama yapılmazken kazanın boyutları ancak bağımsız araştırmacıların çabalarıyla ortaya çıkarılabildi. Esasen, nükleer kazaların büyük çoğunluğu, kamuoyundan gizlenmektedir. Radyoaktif kirlilik nedeniyle her iki bölge de halen yeniden yerleşime açılamamıştır. Günümüze kadar 700 dolayında nükleer kaza oluşurken bu kazaların neredeyse tamama yakınının kamuoyundan gizlendiği bir gerçektir” ifadeleri kullanıldı.

“NÜKLEERE YÖNELEN ÜLKELER BİLE ASKIYA ALDI”

Açıklama, şöyle devam etti:

“Elektrik üretim teknikleri arasında insan yaşamını ve doğayı olumsuz yönde en çok etkileme olasılığı bulunan nükleer santraller, iddia edilenin aksine hem işletme hem de söküm maliyetleri bakımından en pahalı enerji üretimi yöntemleridir. Diğer enerji kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle nükleere yönelen ülkeler bile Fukuşima sonrası, nükleer programlarını durdurmuş veya askıya almıştır.

Ülkemizde ise -bu felaketlerden ders alınmamış olacak ki- Akkuyu‘da ve Sinop’ta, (en büyük iki felaketin yaşandığı) Rusya ve Japonya’ya nükleer santral kurdurulacaktır.”

“NÜKLEERE HAYIR”

“Tüm dünyada, nükleer santrallerin kurulmasından vazgeçilirken ve hatta var olan santraller kapatılırken, ülkemizde iki santral birden kurulması inadını anlamak olanaksızdır” denilen açıklamada, “Kazaların yarattığı büyük tahribatlar, nükleer santrallerden vazgeçilmesi için ciddi birer uyarı niteliğindedir. Çernobil’de ve Fukuşima’da yaşanan felaketlerin olumsuz etkileri halâ sürerken, ülkemizin nükleer bir maceraya sürüklenmesine ‘HAYIR’ diyoruz” ifadeleri kullanıldı.

- Reklam -

SON HABERLER

Rusya: ABD’nin Golan Tepeleri kararı savaşa yol açar

Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, ABD’nin Golan Tepeleri üzerinde İsrail egemenliğini tanıyamaya ilişkin...

Yunanistan’dan Türkiye’ye protesto notası

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın içinde bulunduğu helikopterin Türk savaş...

Alper Taş: Biz kazandığımızda herkes Beyoğlu modelini konuşacak

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, Halk TV canlı yayına katılarak...

Erdoğan: Bizim trenden inenler bir daha bu trene binemeyecekler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da düzenlenen mitingde konuştu....

ABD’den F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'nda...

Sonar Araştırma Başkanı anket sonuçlarını açıkladı

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 31 Mart yerel seçim anket sonuçlarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu: Oylarımızı bölmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Şişli'de düzenlenen mitinge katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu,...

Cezayir’de ordu Cumhurbaşkanı Buteflika’nın istifasını istedi

Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa'nın 102'nci maddesinin uygulanmasını istedi.

AP onayladı: Yaz saati uygulaması kaldırılıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine ilişkin...

Karlov suikastı davasında 2 sanık tahliye edildi

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin, Fetullah Gülen'in de aralarında ...

Sonraki haber