Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nde Cesaret Ödülünü alan Karacabey: Cesaret korkmamaksa, onlardan korkmuyorum
07.12.2017 09:17 KÜLTÜR SANAT
Bu yıl teması “Cesaret” olan festivalde, “Cesaret Ödülü” verilen ihraç edilen akademisyen Süreyya Karacabey, “Durduğunuz yerde ısrar bile çok karanlık bir dönemden geçildiği için cesaret olarak algılanıyor” dedi

BURCU CANSU [email protected] @burcu_cansu

TAKSAV’ın bu yıl 6’ncısını düzenlediği Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 8 Aralık’ta perdelerini açıyor. Bu yıl teması “Cesaret” olan festivalde ödülü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Doç. Süreyya Karacabey’e verilecek.

Ödül ile ilgili BirGün’e konuşan Karacabey, “Bu ödülü hak eden bir sürü insan varken biraz da mahcup hissettim. Ödül için minnet duydum” dedi. Çok karanlık bir dönemden geçildiği için “sözünde ve durduğun yerde ısrar etmenin cesaret olarak algılandığını” belirten Karacabey, şunları söyledi:

“Tarihten biliyoruz ki insanlar neleri göze aldı... Oradan bakınca haddim bile değil diye düşünüyorum. Ama koşullar insanları bu kadar köşeye sıkıştırdığında, bir oluş biçiminde ısrar etmek, bir inadı sürdürmek bile görünür hal alıyor. İnsan dışı bir şey yapmıyoruz. Sözümüzü ‘geri almıyoruz’ demek, karşı çıkış oluyor. Öğrettiklerimiz, öğrendiklerimiz sadece insan olmaya ilişkindir. Bütün hayatımda amaçladığım tek şey bu. Bu da ne sıra dışı ne de fazlalık.
Bir yerde duruyorum ve bir sözüm var.”

“Güçlü hissediyorum”
Davalara ve tehditlere rağmen geri adım atmadıklarını belirten Karacabey, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herhalde ısrar ediş ve eğer korku ile ilişkilendirirsek cesareti özel olarak tımarhanenin ortasında deli bir yerden geçerken korkmayı reddediyorum diyorum. Bir sürü insan gibi... Korkması gerekenler onlar biz kimseye bir şey yapmadık. Daha önce söylediklerimizi söylüyoruz bunda bir değişiklik yok. Ben özel olarak cesur bir insan değilim. Sadece kendime verdiğim sözü ölene kadar tutacağım. Festival, bir yerdeki ısrarı ve vurguyu cesaret olarak görmüşler sağ olsunlar. Bütün amaç kişilikleri deforme etmekken elbette buna hayır diyecektik. Bir sözün kıyısında insan gibi duruyoruz. Bu bir cesaret ise halimiz komik koşullar gülünçtür. Onların ki inatsa bizimki de inat. Eğer bu bir cesaret ise evet onlardan korkmuyorum. Kendimi onlardan daha güçlü hissediyorum.”

Yerli, yabancı 37 oyun
18 Aralık’a kadar sürecek olan festivalde, 5’i yurtdışından, 32’si Türkiye’den toplam 37 oyun, atölye ve söyleşi tiyatroseverlerle buluşacak. Festivalin yabancı konuk oyunları Fransa, İspanya ve iki ayrı grupla Gürcistan olarak belirlendi.

Ödüller, bu yıl da tiyatronun önemli isimlerine verilecek. Festivalin Onur Ödülü, Sanatçı Ayşe Emel Mesci’ye, Emek Ödülü Mitos-Boyut Yayınları kurucusu Yılmaz Öğüt’e, Festival teması olan 'Cesaret Ödülü' ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi, tiyatro bölümü öğretim elemanıyken ihraç edilen Doç. Süreyya Karacabey’e verilecek.