-Reklam-
Anasayfa SİYASET Ümit Kocasakal: Bu sistemde cumhur yok sadece reis var

Ümit Kocasakal: Bu sistemde cumhur yok sadece reis var

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin “11. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü” İstanbul eski Baro Başkanı Doçent Doktor Ümit Kocasakal’a verildi. Buradaki konuşmasında Kocasakal; “‘Cumhur Reis’ diyorlar ya bu sistemde Cumhur yok sadece ‘Reis’ var. Bu sistemin isim babası, 30 Mart 1997 tarihli Zaman Gazetesi’ne bakarsanız doğrudan doğruya cemaat görünümlü çetenin ele başı Fethullah Gülen’dir. Açıkça orada ismini koyuyor. Millete ait olan egemenlik milletten koparılıp, tek bir kişiye devrediliyor.” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin her yıl Cumhuriyet değerlerinin tanıtımına emek veren, demokrasi, insan hakları, hukuk devletini savunan bir aydına verdiği “Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’ne bu yıl, İstanbul eski Baro başkanı ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Ümit Kocasakal layık görüldü. Sarıyer, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve sanatçı Gülriz Sururi ve çok sayıda davetli katıldı.

umit-kocasakal-bu-sistemde-cumhur-yok-sadece-reis-var-269227-1.
Eski Baro Başkanı Doçent Doktor Ümit Kocasakal ve oyuncu Altan Erkekli

Sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Altan Erkekli’nin yaptığı törende ödül sahibini, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel açıkladı. Çelikel kazananı açıklamadan önce, ödülün kimlere ve neden verildiğini anlattı. Aysel Çelikel, “2017, 11. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet ödülünü, Atatürk Cumhuriyetini, laikliği, hukukun üstünlüğünü, kısaca adaleti ve demokrasiyi savunan, uygulayan, bilimsel eserleriyle doğruları anlatan Doçent Doktor Ümit Kocasakal’a verilmesi uygun görülmüştür.” ifadelerini kullandı. Ümit Kocasakal’a ödülünü, ÇYDD Başkanı Aysel Çelikel takdim etti.

“BU BİR HÜKUMET SİSTEMİ DEĞİL, BU HÜKMETME SİSTEMİ”

Ödülü aldıktan sonra konuşma yapan Ümit Kocasakal, 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesi hazırlanan 18 maddelik anayasa değişikliğine eleştirilerde bulunarak, “Önümüze getirilen metin üniter bütünlüğümüze, milli egemenliğimize karşı küresel bir tuzaktır. Bu Amerikan emperyalizminin ve Avrupa Birliği emperyalizminin Türkiye’ye kurduğu bir tuzaktır. Bir ülkede de kurumlar, kurallar, denetim ve 550 kişilik bir meclisiniz varsa bir şey yapmak çok mümkün değildir. Bütün kuvvetler, bütün yetki tek bir kişide toplandığında bu tek kişiyi ikna etmek çok daha kolaydır. Bu değişiklikle aslında anayasamızın değiştirilemez ilkeleri fiilen değiştirilip, ortadan kaldırılıyor. Bu bir hükumet sistemi değil, bu hükmetme sistemi. Bir kişinin 80 Milyona hükmetmesinin alt yapısıdır. Bu her şeye kadir, denetimsiz, mutlak güce sahip bir kişiyi güçlendirmektir. Kağıt üzerinde sanki bir denetim varmış gibi gösterip, fiilen bunu imkansız kılmışlar. Söylediklerinin aksine ‘vesayet odakları gidiyor, vesayet kalkıyor’ yalanları altında tek bir kişinin 80 milyon üzerinde vesayeti sağlanmaya çalışılıyor. ‘Cumhur Reis’ diyorlar ya bu sistemde Cumhur yok sadece Reis var. “


“BU SİSTEMİN İSİM BABASI FETHULLAH GÜLEN’DİR”

Kocasakal, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ nin isim babasının Fethullah Gülen olduğunu iddiasında bulunarak, “Bu sistemin isim babası, 30 Mart 1997 tarihli Zaman Gazetesi’ne bakarsanız doğrudan doğruya cemaat görünümlü çetenin ele başı Fethullah Gülen’dir. Açıkça orada ismini koyuyor. Millete ait olan egemenlik milletten koparılıp, tek bir kişiye devrediliyor.Kimler ‘evet’ diyor diye bir bakın. FETÖ ‘evet’ diyor. Adını koymuş. Tabi bu burnunu çekmekten aciz kişinin aklı değil o. Kimin kucağında oturuyorsa onun aklı. İmralı’daki terörist başı ‘evet’ diyor. Hüda-Par ‘evet’ diyor. Barzani ‘evet’ diyor” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

SON HABERLER

Kızgın demir dağladı!

Kızgın demiri uygun ortama bir süre bastırırsanız, dağlamakla kalmaz her yanı saracak...

Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Pazar gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili kınama, analiz vesaire...

Grillo’dan Zelenskiy’e komedyenler zamanı

Avrupa siyasi arenası yeni bir popülist dalganın etkisi altında. Yaşlı Kıta’daki tepkisel...

‘İnsanı insanla kırdılar’

Cumhur İttifakı’nın, yerel seçim öncesi ve sonrası verdikleri mesajları, bana Pir Sultan...

Çok vahim!

Bugün 23 Nisan.Bizim için en büyük bayram!..

Oradaydım

KONUK YAZAR: MURAT EMİR, CHP ANKARA MİLLETVEKİLİSaldırıların...

Gordon Banks: Efsane kaleciyi hatırlarken

Futbola merak salmaya başladığım siyah beyaz yıllarda belleklerimize kazınmış klişelerden biriydi; “İnsanın...

İşçinin ücretinden yargı kararı olmaksızın kesinti yapılmaz

SORU: Özel bir şirkette aktif satış görevlisi olarak çalışmaktayım. Geçen ay bir...

Özel hasta

Hastane ve kitap son yıllarda benim için pek parlak bir ikili olmadı....

AKP’nin YSK temsilcisi: Belgelerimiz tamamen sağlam

Özel, YSK'den ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yapılan toplantıda İstanbul seçimiyle ilgili...

Sonraki haber