Umut canavarı

Alain Badiou’nun “Sonsuz Düşünce”de Paul Celan’ın bir şiirinde verdiği öğüdü yineleyişini düşünüyorum: “Tutarsızlıklara dayan…” Zor bir şey, böylesine bir tutarsızlık batağı içine gömülmüşken dayanmak. Üstelik tutarsızlıktan korkmamayı savunurken, tutarlı olmak için hakikate gözlerini yumanları eleştirirken.

Denize yüzümü dönüp sisin içinde bir görünüp bir kaybolan anılarımı seyre dalıyorum. Benimki tutarlı bir hayat mı, tutarsızlıklarım gerçekte kendi içinde bir tutarlılığa sahip mi? Başka türlü, insanın bir hikâyesi nasıl olur, tutarsızsa… Belki de bütün dert, hikâyesizlik; herkesin kendini rahatça içinde bulabileceği bir hikâyenin yokluğu.

Randall, “Bizi Biz Yapan Hikâyeler”de bu meseleyi, hikâyesiz yaşamanın zorluğunu pek güzel irdeler. Rukeyser’in dediği gibi, evren, atomlardan değil, hikâyelerden oluşur. Her çağın bir hikâyesi varsa, bu çağınki kadar yüzeysel bir hikâye olmamıştır diye düşünürüm bazen. Sanırım hikâyesini en çok sevdiğim de 19. yüzyıl. O hikâyedeki gelecek güzel günlere duyulan inanç büyüleyici. Ama çağların tek bir hikâyesi de yok, siz hangi hikâyesini yaşıyorsunuz, bu önemli. Günümüzde bir hikâyede karar kılmak zor, çoğu kişi için.

Benimkisi bir balıkçı hikâyesi. Düşüncelere dalan bir balıkçı… Geçip giden zamanı denizin ortasında dalgaların sarsıntısıyla hisseden. Blanchot’nun “Karanlık Thomas”ı da denize bakarak düşüncelere dalıyordu, şöyle yazmıştı: “İşte bu yeni durumun içindeyken kimsenin, kendisinin bile hakkında bir şey bilmediği bir canavarı besler gibi içinde umudunu beslediği…” İnsanın içinde beslediği bir canavar olarak umut… Her hikâye kendi içinde bir umudu, onu yiyip bitirecek bir canavarı taşımaz mı?


İçimdeki umut canavarı, karnını doyurmak için istemiyor bu ara yeni fikirler, hayaller. Gazetelere göz ucuyla bakıyor, geleceğe dair planlar yapmamı istemiyor, hep bir gitme arzusu, doğanın kucağına. Onun bu hâli gülümsetiyor beni, genetiğiyle oynanmış şeylerle karnını doyurmak istemiyor sanki, hakiki bir şeyler arzuluyor. Ona, önce unutmamız lazım diyorum böyle anlarda. Neyi unutmak? Mutsuzlukları… Paul Ricoeur, “Hafıza, Tarih, Unutuş”ta, mutlu hafıza var mıdır diye sorar; mutlu tarih var mıdır ki, hatırladıklarımız mutlu olsun? Adil olmadan mutlu olabilecek bir hafıza olmayacağına göre… Bireysel tarihlerde, yani herkesin kendi hikâyesinde ne çok adaletsizlikler vardır kim bilir, pek çoğu unutulmuş olsa da… Eski Yunan’daki “Atina Genel Affı”yla sitenin yurttaşlarına “kötülükleri hatırlamama” emrinin verilmesi gibi, iç savaşın gizlenmesi mi, mutlu unutuş?.. Ricoeur, “Bir toplum sonsuza dek kendine öfke besleyemez?” diye yazar. Peki bir insan, kendi hikâyesini mutlu unutuşlar üzerine kurmadan, içindeki canavarı nasıl besleyip büyütebilir? Belki de böyle olduğu için, umut bir canavar, sürekli karnı acıkan…

“Hayır” diyor, içimdeki canavar, “unutmak, özellikle mutsuzlukları unutmak, beni öldürür.” Umudun ölmemesi hatırlamaya bağlı, bu çağı bir unutuş çağı yapmaya çalışanlara inat. Belki de burada, sakin ve huzurlu denize bakarak böyle söylemek kolay. Bütün o savaş ve katliam alanlarında, açlığın ve acının ortasında olsaydık, kim bilir onun ve benim aklımdan neler geçecekti?

“Karanlık Thomas”ı düşünüyorum, tam da onun gibi denize bakarken, Blanchot’nun sözleriyle, “umutla umutsuzluğun içinde birlikte boğulduğu bir günün akışından başka hiçbir dramın yaşanmayacak oluşunun kesinliği”ni… “Karanlık Thomas”ta da hafıza ve umut hep aynı cümle içinde geçiyor.

Yazmak, belki de hep bir hatırlama mücadelesidir, hatırlamadan unutulamaz çünkü. Biliyorum içimdeki canavarın neden hüzünlendiğini, tutamadığı yasla ilgili bütün derdi; bu yüzden bu kadar öfkeleniyor, çekip gitmek istiyor bazen. Hava o kadar güzel ki, huzurlu ve sakin denizin ortasında mutlu bir unutuş rüzgârı sarıp sarmalıyor bir an ikimizi…

BİZİ TAKİP EDİN

360,638BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,736TakipçiTakip Et
8,355AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

CHP’li gençler ‘Can verenler için’ kan verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Gençlik Kolları, Kızılay işbirliğiyle “CAN VERENLER İÇİN KAN...

İzmir’de ‘Güzel günler buluşması’

İzmir’de İrfan Değirmenci’nin de katılımı ile “Güzel günler buluşması” düzenleniyor.

Türk Telekom hakkında soruşturma kararı

Rekabet Kurulu, piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti...

ÖDP’den işsizliğe karşı 10 maddelik çözüm önerisi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) rekor seviyede artış gösteren işsizlik ile ilgili...

İmamoğlu: 1 oya dahi sıkıntı gelmeyecek

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, seçim çalışmalarını Adalar'da sürdürdü....

Tekel bayilerinden Anadolu Grubu’na tepki

Türkiye Tekel Bayileri Platformu, Anadolu Grubunun %49 hisse ile sahibi olduğu Migros...