Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı oldu

153 üye ülkenin bulunduğu Sosyalist Enternasyonal’in Kolombiya’da düzenledigi 25.Kongre’de Umut Oran, Başkan Yardımcılığı’na seçildi.
Bugüne kadar sadece Erdal İnönü, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başkan Yardımcısı seçildiği Sosyalist Enternasyonal’de Umut Oran, partisinde aktif görev almadığı halde bu göreve seçilen ilk CHP’li. Daha önce CHP Genel Başkanı’nın yerine 2 yıl için bu göreve seçilen Oran, bu sefer kongre üyelerinin oyuyla 4 yıl için bu göreve seçilmiş oldu.

KOLOMBİYA BARIŞI KONUŞULDU

Kolombiya’nın Cartagena kentinde düzenlenen kongrenin bir başka önemli yanıysa toplantıya Kolombiya Devlet Başkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Juan Manuel Santos’un katılmasıydı. 52 yılda 220 bin kişinin ölümüne sebep olan iç savaşın bitirilmesi için FARC-Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri ile yürüttüğü görüşmeleri geçen eylül ayında Havana’da imzalanan barış anlaşmasıyla sonuca ulaştıran Manuel Carlos, Sosyalist Enternasyonal’i barış süreciyle ilgili bilgilendirdi.

PAPANDREU YENİDEN BAŞKAN

Kongrede yeniden Sosyalist Enternasyonal Başkanlığına seçilen eski Yunanistan Başbakanı George Papandreu, Yunanistan’daki 3 sol partinin bundan sonraki süreçte beraber hareket ederek iktidar alternatifi olacaklarını kaydetti.

Şilili Genel Sekreter Louis Ayala, Güney Afrika temsilcisinin son anda adaylıktan çekilmesi üzerine tek aday olarak yeniden Genel Sekreter oldu.
Toplantının Türkiye’yi ilgilendiren bir başka önemli yanıysa Sosyalist Enternasyonal Kadın yapılanmasına da bir CHP’li kadının, eski Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’ın Başkan Yardımcısı seçilmesi oldu. Böylece CHP, tarihinde ilk kez hem Sosyalist Enternasyonal’de hem de Sosyalist Enternasyonal Kadın’da Başkan Yardımcısı seviyesinde temsil edilme hakkına kavuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,013BeğenilerBeğen
54,860TakipçiTakip Et
1,080,499TakipçiTakip Et
7,418AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL