Anasayfa GÜNCEL Umutlarını kararttılar

Umutlarını kararttılar

23 Nisan’da mikrofon uzatılan bir çocuğun, en büyük hayalini “Alman vatandaşı olmak” diyerek açıklaması, artık çocukların dahi ülkenin geleceğine güvenle bakmadığını gözler önüne serdi

BERRAK GÜNGÖR

23 Nisan’da bir televizyon kanalının canlı yayına katılan çocuğun, “Akademik olarak hayalin nedir?” sorusuna verdiği yanıt, ülkenin geldiği noktayı açığa çıkardı. Söz konusu çocuk, gelecek hayalinin sorulmasına üzerine, “Almanya Köln Üniversitesinde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum” cevabını verdi. Bu yanıt, AKP’nin politikaları sonucu artık çocukların dahi ülkede gelecek hayali kuramadığı gerçeğini ortaya çıkardı.

Sosyal medyada da oldukça konuşulan yanıtı, siyaset bilimci Prof. Dr. İlter Turan, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Pedagog Belgin Temur ve CHP’li Gaye Usluer BirGün’e değerlendirdi.

ONLAR DA FARKINDA

Pedagog Temur, çocukların da güvensizlik hissettiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Maddi imkânları olanlar da, olmayanlar da çocuklarının bu ülkede eğitim görmesini ya da bu ülkede bir geleceklerinin olmasını istemiyorlar. Çünkü korkuyorlar.”
“Ülkenin genel ambiyansı çocuklara da yansıyor” ifadesini kullanan Temur, şöyle devam etti: “Ülkede hiçbir şeyin stabil olmaması ve bu durumun kaygı verici olması da çocuklara yansıyor. Öte yandan çocuklar ister istemez haberlerde ya da sosyal medyadaki gündemi de takip ediyorlar, maruz kalıyorlar. Çocukların da ülkeye güveni yok.”

‘ŞAŞIRTICI BİR CEVAP DEĞİL’

Siyaset bilimci Prof. Dr. İlter Turan, “Bir ülkenin insanları, ülkede bir gelecek görmüyorlarsa, bu ülkenin de bir geleceği olmaz” dedi. Turan, şunları dile getirdi: “Bir ülke, kendi vatandaşları ülkenin geleceğine güven duymakta güçlük çekiyorsa, bu sorun üzerine, ciddiyetle eğilmelidir. Bu bir toplumdaki hayal kurma sorunudur. Normal şartlar altında böyle bir soruyu Alman vatandaşı olmak şeklinde cevaplamak istisnai ve yadırgatıcıdır ama günümüz Türkiye’sinde pek şaşırtıcı gözükmüyor.”

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan de şöyle dedi: “Maalesef eğitim sistemi ve genel olarak memlekette yaratılan bu süreçle birlikte çocukların hayallerinin gerçekleşemeyeceği çok fazla uygulamalar yaratıldı. Söz konusu cevabıyla gündeme gelen çocuğun da aslında çok çok fazla hayali var. Bilimsel eğitimin ortadan kaldırılması, sanatın, sporun yani çocukların ilgi ve yetenek becerilerini ifade edebilecekleri tüm alanların, bilimsel ve kamusal eğitimin yok edilmesi, çocuklarımızın hayallerini kendi ülkelerinde gerçekleştiremeyecekleri duygusunu yarattı.Bir çocuğun bu cümleyi kuracak duruma gelmesi çok üzücü ve çok acı.”

YANIT DERS NİTELİĞİNDE

CHP PM Üyesi Gaye Usluer ise şu yorumda bulundu: “Burada, başta ülkeyi yöneten siyasetçilerin ders çıkarması ve küçük bir çocukta bile bugün umutsuzluğu gördüysek, bu çocuk bugün bu ülkede yaşamak istemiyorsa demek ki çok büyük yanlışlar yapılıyor. Çocuğun bu cevabının ders verir nitelikte bir söylem olduğunu düşünüyorum. Bu 23 Nisan siyasal iktidara çocukların yanıtlarıyla dolu bir ders oldu. Çocuklarımızın siyasal iktidardan, ülkedeki öfkeden, eğitimden şikayetleri var.”

***

Makam sembolik bu soru çok yanlış

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan’da koltuğunu Mamak Kuva-yi Milliye Ortaokulu öğrencisi Ozan Sözeyataroğlu’na bıraktı. ‘Çocuk Cumhurbaşkanı’ Ozan Sözdeyataroğlu’na bir gazetecinin, saldırıya uğrayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayıp aramayacağını sorması büyük tepki topladı. Pedagog Belgin Temur, “23 Nisan’da çocukların yöneticilerin makamlarına getirilmesinin sembolik bir manası olduğunu hepimiz biliyoruz. Böyle bir gündemle alakalı soruyu bir çocuğa yöneltmek, açıkça çocuk istismarıdır” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,489AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru...

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Kürdistan’ açıklamasının ardından Twitter hesabını kapattı

Trabzon'un Çaykara ilçesinde ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, üzerinde 'Kürdistan' yazılı atkılar ile...

UEFA Fenerbahçe’ye verdiği cezaları açıkladı

UEFA kararını Fenerbahçe’ye iletti. Avrupa kupalarından men cezası yok. Sarı lacivertli kulübe...

Sonraki haber