Anasayfa GÜNCEL Umutlarını kararttılar

Umutlarını kararttılar

23 Nisan’da mikrofon uzatılan bir çocuğun, en büyük hayalini “Alman vatandaşı olmak” diyerek açıklaması, artık çocukların dahi ülkenin geleceğine güvenle bakmadığını gözler önüne serdi

BERRAK GÜNGÖR

23 Nisan’da bir televizyon kanalının canlı yayına katılan çocuğun, “Akademik olarak hayalin nedir?” sorusuna verdiği yanıt, ülkenin geldiği noktayı açığa çıkardı. Söz konusu çocuk, gelecek hayalinin sorulmasına üzerine, “Almanya Köln Üniversitesinde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum” cevabını verdi. Bu yanıt, AKP’nin politikaları sonucu artık çocukların dahi ülkede gelecek hayali kuramadığı gerçeğini ortaya çıkardı.

Sosyal medyada da oldukça konuşulan yanıtı, siyaset bilimci Prof. Dr. İlter Turan, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Pedagog Belgin Temur ve CHP’li Gaye Usluer BirGün’e değerlendirdi.

ONLAR DA FARKINDA

Pedagog Temur, çocukların da güvensizlik hissettiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Maddi imkânları olanlar da, olmayanlar da çocuklarının bu ülkede eğitim görmesini ya da bu ülkede bir geleceklerinin olmasını istemiyorlar. Çünkü korkuyorlar.”
“Ülkenin genel ambiyansı çocuklara da yansıyor” ifadesini kullanan Temur, şöyle devam etti: “Ülkede hiçbir şeyin stabil olmaması ve bu durumun kaygı verici olması da çocuklara yansıyor. Öte yandan çocuklar ister istemez haberlerde ya da sosyal medyadaki gündemi de takip ediyorlar, maruz kalıyorlar. Çocukların da ülkeye güveni yok.”

‘ŞAŞIRTICI BİR CEVAP DEĞİL’

Siyaset bilimci Prof. Dr. İlter Turan, “Bir ülkenin insanları, ülkede bir gelecek görmüyorlarsa, bu ülkenin de bir geleceği olmaz” dedi. Turan, şunları dile getirdi: “Bir ülke, kendi vatandaşları ülkenin geleceğine güven duymakta güçlük çekiyorsa, bu sorun üzerine, ciddiyetle eğilmelidir. Bu bir toplumdaki hayal kurma sorunudur. Normal şartlar altında böyle bir soruyu Alman vatandaşı olmak şeklinde cevaplamak istisnai ve yadırgatıcıdır ama günümüz Türkiye’sinde pek şaşırtıcı gözükmüyor.”

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan de şöyle dedi: “Maalesef eğitim sistemi ve genel olarak memlekette yaratılan bu süreçle birlikte çocukların hayallerinin gerçekleşemeyeceği çok fazla uygulamalar yaratıldı. Söz konusu cevabıyla gündeme gelen çocuğun da aslında çok çok fazla hayali var. Bilimsel eğitimin ortadan kaldırılması, sanatın, sporun yani çocukların ilgi ve yetenek becerilerini ifade edebilecekleri tüm alanların, bilimsel ve kamusal eğitimin yok edilmesi, çocuklarımızın hayallerini kendi ülkelerinde gerçekleştiremeyecekleri duygusunu yarattı.Bir çocuğun bu cümleyi kuracak duruma gelmesi çok üzücü ve çok acı.”

YANIT DERS NİTELİĞİNDE

CHP PM Üyesi Gaye Usluer ise şu yorumda bulundu: “Burada, başta ülkeyi yöneten siyasetçilerin ders çıkarması ve küçük bir çocukta bile bugün umutsuzluğu gördüysek, bu çocuk bugün bu ülkede yaşamak istemiyorsa demek ki çok büyük yanlışlar yapılıyor. Çocuğun bu cevabının ders verir nitelikte bir söylem olduğunu düşünüyorum. Bu 23 Nisan siyasal iktidara çocukların yanıtlarıyla dolu bir ders oldu. Çocuklarımızın siyasal iktidardan, ülkedeki öfkeden, eğitimden şikayetleri var.”

***

Makam sembolik bu soru çok yanlış

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan’da koltuğunu Mamak Kuva-yi Milliye Ortaokulu öğrencisi Ozan Sözeyataroğlu’na bıraktı. ‘Çocuk Cumhurbaşkanı’ Ozan Sözdeyataroğlu’na bir gazetecinin, saldırıya uğrayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayıp aramayacağını sorması büyük tepki topladı. Pedagog Belgin Temur, “23 Nisan’da çocukların yöneticilerin makamlarına getirilmesinin sembolik bir manası olduğunu hepimiz biliyoruz. Böyle bir gündemle alakalı soruyu bir çocuğa yöneltmek, açıkça çocuk istismarıdır” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

İşçi taksitlendirmeyi kabul etmek zorunda değildir

SORU: Ben ‘küçülme var’ denilerek işten çıkarıldım. 08.06.2015’ten beri aynı şirkette çalışıyordum....

Eski ve yeni dil…

Balıkçılar kahvesinin penceresinden denize ve martılara bakarken, iç sesim sanki öğrendiği başka...

AKP, ‘Ekrem İmamoğlu’ ismini Google’dan satın alarak kendi reklamlarını gösterdi

Seçim kampanyasında, İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Her şey çok...

Trabzon’daki Galanima Deresi’ne HES tehdidi: “Yıkım projesine direneceğiz”

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine, bölge halkı...

Endonezya’da başkanlık seçimi sonuçlarına itiraz

Endonezya’da geçen ay yapılan başkanlık seçimlerini rakibi Joko Widodo'ya kaybeden Prabowo Subianto,...

“Hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız” diyen Erdoğan’a yanıt: Aynı gemide değiliz!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de tüm dönem milletvekilleriyle...

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

Sonraki haber