Anasayfa EĞİTİM Üniversite ek tercihleri büyük önem taşıyor

Üniversite ek tercihleri büyük önem taşıyor

YAĞMUR ÖZTÜRK

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) açıklandı. Veriler, bu yıl birçok öğrencinin açıkta kaldığını ve üniversitelerin boş kontenjan sayısının geçen yıllara göre çok yüksek olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, bu duruma yeni sistemin yarattığı belirsiz ortam nedeniyle yapılan yanlış tercihlerin sebep olduğunu belirtti. Üniversitelere yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin kayıt döneminin ardından ek yerleştirme kılavuzu açıklanacak ve açıkta kalanlar için yeni bir maraton başlayacak. Eğitim uzmanları Nazik Kösegil ve Burak Kılanç, yerleşemeyen öğrencilere mutlaka ek tercih şanslarını kullanmalarını, bu yıl ek yerleştirmede hiç beklemedikleri yerlere yerleşme şansı bulabileceklerini belirttiler.


Kılanç, yerleşemeyen öğrencilerin üzülmemesi gerektiğini belirterek, “Öğrenciler sistem değişikliği nedeniyle yanlış tercih yaparak biraz sıkıntı yaşamışlar gibi gözüküyor. Bu sebeple ek yerleştirme bu sene büyük fırsatları beraberinde getiriyor. Çünkü ek yerleştirmede hiç beklemedikleri yerlere yerleşme şansı bulabilirler” dedi.

Yerleşemeyenler için büyük fırsat
Özellikle lisans programlarında, üniversiteli olmaya niyetliyken açıkta kalan çok fazla öğrenci olduğunu hatırlatan Kılanç, geçen sene 50 bin olan lisans kontenjanlarındaki boşluğun bu sene 90 bine çıkmasına da yanlış tercihlerin sebep olduğunu belirtti. Adaylar için iki yol çizen Kılanç, yapılması gerekenleri şöyle anlattı: “Birinci yol mezuna kalmak ve etüt merkezlerine gidip, seneye için çalışmaya başlamak. İkinci yol da, hemen etüt merkezlerine yazılmayıp beklemek, ek yerleştirme fırsatlarını görüp ondan sonra karar vermek. Ek yerleştirmede iki yıllık programlara pek fazla kişi yerleşmiyor, bunu YÖK de açıkladı. Dört yıllık lisans programlarına ise ek yerleşmede çok fazla kişi yerleşebiliyor. Yıllar içinde bu gerçek kanıtlandı. İlk yerleştirmede özellikle yanlış tercihlerden dolayı üniversiteli olamamışlar için büyük fırsat.”

Artık tek bölüm yok
Kösegil de mezuna kalmayı düşünen öğrencilere şu uyarılarda bulundu: “Mezuna kalmak isteyen öğrenciler için ek tercihte eğer istedikleri ve yapmak istedikleri uygun bir bölüm varsa mezuna kalmalarını tavsiye etmem. Çünkü bölümler artık tek bölüm üzerinden ilerlemiyor. Her bölüm alt bölümlerini de barındırıyor. Mesela öğrenci siyaset bilimi okumak istiyorsa uluslararası ilişkiler de okuyabilir, kamu yönetimi de okuyabilir. Bütün üniversitelerde çift anadal ve yandal imkanları var. Meslekler artık birbirine çok daha yakın, üniversiteler de bu aşamada kendi bünyesinde imkanlar sunabiliyor. O yüzden eğer istedikleri mesleklere yakın bölümler varsa ek tercih imkânını mutlaka kullansınlar.”


- Reklam -

SON HABERLER

Geleneksel uçurtma şenliği, 26 Mayıs’ta Çaycuma’da

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinde her yıl düzenlenen uçurtma şenliği pazar günü çocuklarla buluşacak....

Bir kadın daha boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından öldürüldü!

Diyarbakır’da Müzeyyen Boylu Issı, boşanma aşamasında olduğu Mesut Issı tarafından 14 el...

Çin’den ABD’ye ‘provokasyona son ver’ çağrısı

Çin, ABD donanmasına bağlı bir destroyerin Güney Çin Denizi’nde hak iddia ettiği...

3 yaşındaki Nurcan, toprağa verildi

Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Ortakale köyündeki evlerinin önünden kaybolduktan 8 gün sonra...

Toronto Raptors’tan kritik galibiyet

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) Doğu Konferansı finalinde 2-0 gerideki Toronto Raptors, Milwaukee Bucks'ı 118-112 yenerek serideki ilk galibiyetini...

Real Madrid, Kroos’un sözleşmesini yeniledi

İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Real Madrid, orta saha oyuncusu...

Deniz ulaşımına yüzde 24.7’lik zam

Çanakkale'de boğaz ve adalar hattının ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. ücret tarifelerine yüzde...

Kılıçdaroğlu, Buldan ve Temelli’nin dokunulmazlık dosyaları Meclis’te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan...

Karlov suikastı sanığının avukatı FETÖ’den gözaltına alındı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı sanıklarından Salih Yılmaz'ın avukatı Erdem Semih...

CHP’den yasa teklifi: Muhtarlık seçimleri mahalli seçimlerden ayrılmalı

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM’ye mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve...

Sonraki haber