Anasayfa EĞİTİM Üniversite yemekhanelerine ramazan ayı müdahalesi: Yemekler iptal ediliyor

Üniversite yemekhanelerine ramazan ayı müdahalesi: Yemekler iptal ediliyor

Ramazan ayında birçok üniversitede öğlen yemekleri iptal edildi. BirGün’e konuşan öğrenciler “Ramazan ayının haricinde her zaman yemekler çıkıyor. Fakat ramazan okullarımızın kantinleri kapalı, aç kalıyoruz” dedi

MERAL DANYILDIZ

Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber birçok üniversitede öğlen yemekleri iptal edildi. Öğrenciler, sosyal medyadan olaya tepki gösterdi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri, ramazan ayında fakültelerinde yemek yiyemeyeceklerini dile getirerek sosyal medyada mağduriyetlerini aktardı. Konuya ilişkin Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Merve D. isimli bir öğrenci, Twitter hesabından “Ramazan bahanesiyle okulda resmen aç bırakılıyoruz. Bir şekilde halledeceğimizi düşünüyordum ama aynı şeyi geçen sene de yaşadığımız için artık sesimi duyurmak istiyorum. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde hiçbir fakültede öğle yemeği çıkmayacağı duyuruldu. Okul yakınındaki yerler de gündüz yemek çıkarmıyor, çıkarsa da pahalı. Derslerimiz ramazan ayının üç haftasını kapsıyor. Mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz” şeklinde talepte bulundu. Daha sonra aynı öğrenci, Necmettin Erbakan Üniversitesi rektörü Cem Zorlu’nun kendisini engellediğini gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde öğrencilere yapılan duyurular ile ramazan ayı boyunca yemek için ödeme yapan öğrencilerin iptal ettirmediği takdirde paralarının yanacağı açıklandı. Atatürk Üniversitesi yemekhanesine ise “İftar çadırı ve merkezi yemekhanesi ramazan ayı boyunca öğrencilerimize açık olacaktır. Yemekler rektörlüğümüzün ikramıdır” şeklinde bir bildiri asıldı.

BirGün’e konuşan Erzurum Atatürk Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi Ece Y., ramazan ayı haricinde okullarında her zaman yemek çıktığını kaydetti. Ramazan aylarında ise okulun kantini de dâhil olmak üzere her yerin kapalı olduğunun altını çizen Ece Y.,”Ben üç senedir bu okulda okuyorum. Ramazan aylarında zaten dışarda her yer kapalı. Okula yakın yerlerde de hiçbir yer açık olmuyor. Açık olan yerler de çok pahalı. Günlük 10 lira öğrenci için çok fazla bir miktar. Zaten ramazan ayının haricinde her zaman yemekler çıkıyor. O konuda bir problemimiz yok. Fakat ramazan ayında üç yıldır okulumuzun kantinleri kapalı, yemeklerimiz de çıkmıyor. Bizim okulumuzda çok fazla yabancı öğrenci var. Bu sebeple şikâyet de ettik ama hiçbir açıklama yapılmadı. Öte yandan yemekhanenin kapatılacağına dair bir uyarı da yapmıyorlar. Biz ilk sene bu sebeple çok şaşırmıştık” diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde yetkili bir kişi, şu anda yemek yiyecek öğrencilerin sayısının belirlendiğini ve net bir şey olmadığını söyledi. Atatürk Üniversitesi ise telefonlarımızı açmadı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,143AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Roboski Aileleri’nden bir kişi daha tutuklandı

Tutuklu HDP eski milletvekili Ferhat Encü’nun kardeşi Veli Encü "örgüt üyesi olmak"...

Irak’ta 3 Fransa vatandaşına IŞİD üyeliğinden idam kararı

Irak'ta IŞİD üyesi olmak suçundan ötürü Fransız vatandaşları Kevin Gonot, Leonard Lopez...

Ağrı’da fırtına çatıları uçurdu

Ağrı’da etkili olan fırtına nedeniyle bazı bölgelerde binaların çatıları uçtu. 

Erdoğan: Sivriada’da amfi tiyatro yapabilirsek süper bir şey olur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yassıada ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

TAKSAV’da ‘çocuk edebiyatı ve hayal gücü’ etkinliği

Toplumsal Araştırmalar ve Kültür Sanat İçin Vakıf (TAKSAV)...

Peru’da 8 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Peru'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı....

Eşref Kolçak yaşamını yitirdi

Usta sinema sanatçısı 92 yaşındaki Eşref Kolçak'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Vedat Milor: Artık kuzu yemeyeceğim

Ünlü gastronomi uzmanı Vedat Milor, vegan beslenmeye sıcak baktığını, kuzu eti yemeyeceğini...

Bulgaristan’da uçak kazası: Kulüp başkanı hayatını kaybetti

Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarında Bulgaristan Havacılık Kulüpleri Başkanı İvan Kostadinov’un içinde bulunduğu...

SP’li Ali Aktaş’tan Numan Kurtulmuş’a: Allah belanı versin

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "küskün" seçmene seslendiği gerekçesiyle Saadet Partililerin tepkisini...

Sonraki haber