Anasayfa ÖZEL Üniversiteler bitik

Üniversiteler bitik

Üniversitelerin hali içler acısı. Birçok öğrencisiz bölüm ve ticari işletmeden farksız merdiven altı üniversite olmasına rağmen hâlâ yenilerinin açılmasına devam ediliyor

BirGün Eğitim

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) sayılı günler kaldı. Öğrenciler ve heyecanla sınavı beklerken üniversitelerin hali ise içler acısı. Sayıştay raporlarına da yansıyan öğrencisi olmayan bölümler, kapatılan yüzlerce bölüm ve bununla birlikte hâlâ açılan yeni üniversiteler gibi birçok sorun devam ediyor. Ayrıca merdiven altı birçok vakıf üniversitesi de reklamlarla öğrencileri çekmeye çalışıyor.

Hayalet bölümler

Birçok üniversitede öğrencisi olmadığı halde açık bölümler bulunuyor. Sayıştay raporlarına da yansıyan bu durum kurum tarafından kamu kaynaklarının israfı şeklinde yorumlandı. Örneğin Bayburt Üniversitesi’nde 38 bölümde, Giresun Üniversitesi’nde 107 bölümde, Dicle Üniversitesi’nde 62 bölümde, Munzur Üniversitesi’nde 33 bölümde öğrenci kaydı bulunmuyor. Sayıştay raporlarında durum şu şekilde ifade edilmişti: “İhtiyaçlar gözetilmeden ve yeterli koşullar sağlanmadan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları açılmasının kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmasına engel olacağı değerlendirilmektedir.”

İlginizi çekebilir:  Boş söz değil sorunların çözülmesini bekliyoruz

Yüzlerce bölüm kapandı

Birçok bölüm öğrenci bulamadığı için kapandı. MEB, 2018’de öğretim üyesi olmadığı için üniversitelerde 684 bölümün kapatıldığını açıkladı. 73 devlet üniversitesinde öğrenci sayısı az olan 294 ikinci öğretim programı da iptal oldu. Bakan Ziya Selçuk konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: “2018 yılında 73 devlet üniversitesinde lisans ve önlisans programlarına kayıt olan öğrenci sayısı 10 ve altında olan 294 ikinci öğretim programının kapatılarak öğrencilerin birinci öğretime aktarıldığı, ayrıca 112 devlet üniversitesinde bölüm kurulmuş olmasına rağmen öğretim üyesi sayısı yetersiz olan veya hiç öğretim üyesi bulunmayan doluluk oranı düşük 684 bölümün kapatıldığı belirtilmektedir.”

Hâlâ üniversite açılıyor

Bütün bunlar yaşanırken yeni üniversiteler açılmaya da devam ediyor. 2003 yılında 77 olan üniversite sayısı 2018 yılında 206’ya ulaştı. Bu üniversitelerde 7 milyon 560 bin 371 öğrenci eğitim alıyor. Öğrencilerden 6 milyon 963 bin 903’ü devlet, 589 bin 307’si vakıf üniversitelerinde, 7 bin 161’i de vakıf meslek yüksekokullarında öğrenim görüyor. Bunun yanında üniversite açılmaya devam ediyor. İstanbul’a kurulacak olan yeni üniversitenin adı Galata Üniversitesi olacak.

Merdiven altı okullar

Özel üniversitelerin bazıları, tam anlamıyla birer ticaret işletmesi gibi. Kümesi andıran sınıflarda derse girmek; profesörün yüzünü görmeden yardımcı asistanların vereceği eğitimle idare etmek; birkaç kampüs olduğu belirtilmesine karşın; hepsinin adres ve telefonlarının aynı olması; yeni mezun öğrencilere bölüm başkanlığı yaptırılması; hoca ile anlaşılarak öğrencinin haksız yere sınıfta bırakılması gibi birçok sorun yaşanıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,698AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Soylu’dan ‘HES faciası’na yalanlama

Trabzon'un Araklı ilçesinde şiddetli yağış sonrası HES duvarının patlaması sonucu 4 kişi...

Aşkın dilini ‘translate’ ile çözdüler

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yaşayan Ahmet Kara ile internet üzerinden tanıştığı 39 yaşındaki...

Polis saldırısıyla bebeğini kaybeden E.Ö’ye 17 bin tazminat

Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde rektörlerle yaptğı görüşmeyi protesto...

Alkollü tank sürücüsünü polis durdurdu

Polonya’da alkol alan bir grup adam tank ile kasaba sokaklarında tur attı....

BM raporu: Kaşıkçı yargısız infazla öldürüldü, sorumlu Suudi Arabistan

BM Raportörü Callamard, açıkladığı Kaşıkçı Raporu'nda, "Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu...

Rize’de sel alarmı

Rize Valiliği, kent genelinde kuvvetli sağanak beklendiğini duyurarak, sel ve heyelanlara karşı...

Arda Turan – Berkay Şahin davası 11 Eylül’e ertelendi

Futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan kavgaya ilişkin davada...

3 kişinin hayatını kaybettiği felakete Pakdemirli’den yorum: En nihayetinde bu işler Allah’ın işi

Trabzon Araklı'da şiddetli yağış sonrası bir HES duvarının patlaması sonucu 3 kişinin...

CHP’li Erdoğdu’dan Moody’s değerlendirmesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Türkiye'de artık geldiğimiz noktada yapılması gereken boşu...

İGC Basın Akademisi törenle açıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İGC tarafından uygulanan Basın Özgürlüğü için Örgütlü...

Sonraki haber