Anasayfa ÖZEL Üretimi azalan piyasanın kredi hacmi artıyor

Üretimi azalan piyasanın kredi hacmi artıyor

2019’un ilk çeyreğinde kamu bankaları piyasaya kredi pompaladı, ancak büyüme verileri kredilere rağmen toparlanmadı. 122 milyar lira kredinin firma borçlarını çevirmek için dağıtıldığı konuşuluyor

Kamu bankaları piyasaya kredi pompalıyor. Merkez Bankası’nın verilerine göre 28 Aralık’tan 12 Nisan’a dek, toplam kredi hacmi 122 milyar lira arttı. Bu tutarın 98 milyar lirası kamu bankalarına aitken, piyasaya bu kadar kredi dağıtılmasına rağmen büyümede negatif seyirin değişmemesi dikkat çekiyor.

Uzmanlar kredilerin, batık kredileri yüzdürmek için kullandırıldığı iddiasında birleşirken, Berat Albayrak uzmanların şüphelerini arttıran bir açıklamaya imza attı. Bakan Albayrak, ekonomideki dengelenme sürecine ilişkin Twitter’dan açıklamada bulundu.

Bakan Albayrak attığı tweette şunları söyledi: “Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı.”

İlginizi çekebilir:  Devlet, firmalar, yurttaşlar: Herkes borçlu

Öte yandan artan kredi hacmine rağmen büyüme göstergelerinin toparlanmaması dağıtılan kredilerin başkaca borçları ödemek için mi kullanıldığı şüphelerini arttırıyor. 2019’un ilk çeyreğinde büyümedeki öncü göstergeler resesyonun devam ettiğini gösteriyor. O halde kullanılan 122 milyar lira nereye harcandı? işte ilk çeyrekteki büyüme göstergeleri;

İlk 3 ayda kullandırılan kredilerin nereye harcandığı soru işaretini korurken, TÜİK dün sektörel güvene ilişkin verileri değerlendirdi. TÜİK’e göre inşaat ve perakende sektöründe güven azalırken, hizmetlerde artış gösterdi. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 54,1 iken, Nisan ayında yüzde 0,3 oranında azalarak 53,9 oldu. Hizmet sektörü güven endeksi Mart ayında 81,6 iken, Nisan ayında yüzde 1,9 oranında artarak 83,1 olurken, perakende sektöründeki güven ise Nisan ayında yüzde 0,1 oranında azalarak 90,6 oldu.

***

Beyaz eşyada düşüş devam ediyor

Beyaz eşyada ilk çeyrek iç satışları yüzde 7 düşüşle 1.36 milyon adet oldu. Beyaz eşya satışlarındaki düşüş Mart ayında da sürerken; iç satışlar yüzde 1, ihracat ise yüzde 6 geriledi. Yılın ilk çeyreğindeki daralma %7 oranında gerçekleşmiş oldu. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar Mart ayında yüzde 1 düşüşle 552 bin 657 adet oldu. İç satışlar Ocak ayında yüzde 9, Şubat ayında ise yüzde 12 gerilemişti. Buna göre Ocak-Mart döneminde iç satışlar yüzde 7 düşüşle 1.36 milyon adet olarak gerçekleşti. Beyaz eşya ihracatı ise Mart ayında yüzde 6 düşüşle 1.49 milyon adet, Ocak-Mart döneminde de yüzde 3 düşüşle 4.17 milyon adet oldu.

***

GÜVEN ENDEKSİ NEDİR

Güven endeksleri 0-200 puan arasında değer alırken, 100’un altı güvenin negatif, üstü ise güvenin pozitif olduğunu göstermektedir. TÜİK tarafından açıklanan güven endeksleri sektörün içinden firmalara TÜİK’in yönelttiği anketler üzerinden hesaplanmaktadır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,473AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akar’dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma...

11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Erbil Emniyet Müdürlüğü, saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini açıkladı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini...

ABD: Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait bir insansız hava aracını imha ettik

ABD Başkanı Donald Trump, Hürmüz Boğazı'nda USS Boxer amfibik saldırı gemisinin kendisine...

ODTÜ’de ağaçlar kesildikten 678 gün sonra ‘yürütmeyi durdurma’ kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ yönetiminin anlaşmasının ardından 2017 yılında, ODTÜ ormanındaki...

İzmir’de ağaçlandırma alanında yangın

İzmir'in Bayraklı ilçesinde çıkan yangın, yerleşim alanına sıçramadan Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince...

IKBY: Erbil’deki saldırı planlı bir terör saldırısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), dün Erbil'deki bir restoranda Türkiye Başkonsolosluk görevlisinin...

İzmir Buluşmaları’nın ikincisi gerçekleşti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçimlerden önce verdiği karar alma süreçlerine...

Meteorolojiden 11 il için sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri, Adana, Osmaniye,...

Trump: Türkiye’ye yaptırım düşünmüyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin S-400 alımı ve F-35 programından çıkarılması sonrasında...

Sonraki haber