Usulsüz restorasyon

Safranbolu’daki 51 çeşmenin 9’unun aslına uygun restore edilmediği gerekçesiyle firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Osmanlı Dönemi’nden kalma 51 tarihi çeşmeden 9’unu aslına uygun restore etmediği öne sürülen firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu’nun yaptığı incelemeler sonucu, çeşmelerdeki mevcut taşların değiştirildiği belirlendi. Bu yüzden de restorasyonu gerçekleştiren firma hakkında Safranbolu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

TURİSTLERDEN TEPKİ

Turizm işletmecisi Mustafa Sarı, çeşmeleri gören turistlerin duruma tepki gösterdiğini kaydetti, “Çeşmedeki figürlerle motiflerle bilgisi olmayanlar da ‘Niçin suyu akmıyor?’ diye tepki gösteriyor. Bilmeyen insanlara bu tip işleri yaptırmak yanlış” dedi.

DEĞİŞİKLİKLER UYUŞMADI

Safranbolu Belediye Başkanı AKP’li Necdet Aksoy’un, görevinden uzaklaştırılması ardından belediyeye kayyum olarak atanan Kaymakam Fatih Ürkmezer de duruma ilişkin açıklama yaptı: “Osmanlı mimarisinde ilçemizdeki su ve çeşmeler önemli bir yer teşkil ediyor. Kurul, kendisinin öngördüğü değişikliklerin birbiriyle uyuşmadığından dolayı çalışmalarını yaptı ve buradaki eksikliklerden dolayı müteahhit firma hakkında hukuki çalışmalarını sürdürüyor.”

BİZİ TAKİP EDİN

358,954BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,088TakipçiTakip Et
7,387AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL