Anasayfa ÖZEL Utandıran savunma utandıran sorular

Utandıran savunma utandıran sorular

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görüldü. Mahkeme davayı 15 Mayıs’a erteledi. Duruşmada hakimin sorulurı ve sanık avukatların skandal ifadeleri büyük tepki topladı

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in 24 Mayıs’ta Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın ilk duruşması dün görüldü.Sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, davayı 15 Mayıs’a erteledi. 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, müştekiler maktul Çet’in babası İsmail Çet, ağabeyi Ercan Bıçak ile sanık ve müşteki avukatları katıldı. Katil zanlıları Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın çelişkili ifadeleri, sanık avukatların savunmaları ile hakimin soruları tepki topladı.

Sanıklar için salonda yoğun güvenlik önlemleri alındı. İlk olarak sanık Berk Akand’ın avukatı, Aksu’ya çapraz sorgu yaptı. Avukat, mücadele yaşandığı iddia edilen camın önündeki sehpanın yerinde olduğunu hatırlattı. Aksu da cam ile sehpa arasında mesafe bulunduğu için burasının bozulmadığını söyleyerek yanıt verdi. Aksu çapraz sorgu sırasında verdiği yanıtlarla salondakilerin tepkisini çekti.

Hâkimin Baba Çet’e “Şule öğrenci olduğu halde neden çalışmak istedi” sorusuna salon büyük tepki gösterirken, Baba Çet, kızının ekonomik sıkıntısı olmadığını ifade etti.

İFADESİ TEPKİ ÇEKTİ

Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım’ın sorusu üstüne verdiği yanıt polemik uyarısı alınca Aksu, “Hep bizimle polemiğe girildi biraz da biz girelim” dedi. Bir başka müdahil avukatının sorularına da ‘dedektif misin, olay yeri inceleme misin’ diye yanıt verdi. İzleyici sıralarında oturanların tepki göstermesi üzerine salona dönüp ‘hakkınızı nasıl helal edeceksiniz” dedi.

Sanık avukatı da Çet’in bakire olmadığını, kızlık zarında eski yırtıklar olduğunu belirterek skandal bir savunmaya imza attı. Avukatın bu sözleri salonda büyük tepki topladı.

Mahkeme başkanının Şule’nin anal bölgedeki ekimozları ve cinsel taciz buluntularını tespit eden adli tıp raporunu hatırlatması üzerine, dava dosyasında öyle bir adli tıp raporu olduğunu bilmediğini öne sürdü. Aksu’nun ardından Berk Akand ifade verdi. Akand ifadesinde şunları öne sürdü: “Ofise gittik, içmeye devam ettik, muhabbet edip eğleniyorduk. Sonra ben sızdım. Çağatay Aksu beni uyandırdı, uyku sersemiydim etrafımı göremiyordum. Çağatay bana ‘Şule gitti, biz de gidelim. Şule pencereden gitti’ dedi. Ben inanmadım, ‘Bak çantası, telefonu burada’ dedi. Ben durumu anladıkça korktum endişelendim travma yaşadım.”

Akand, arkadaşı Pınar’a “Burada çok kötü şeyler oldu” şeklinde mesajı saat 02.30 sularında değil, sabaha karşı emniyette gönderdiğini, Pınar’ın kendisine yardım etmesini istediğini söyledi. Çağatay Aksu’nun, “Şule Çet’i tutmaya çalıştığım sırada Berk’e seslendim.” şeklindeki ifadesi hatırlatılan Akand, Aksu’yu duymadığını söyledi. Akand, soru üzerine Aksu uyandırdıktan sonra şişe ve bardak yıkama sesi duyduğuna emin olduğunu bildirdi. Sanık savunmalarının ardından duruşmaya öğle arası verildi.

Sanık Aksu, suçsuz olduğunu belirterek, beraatini istedi. Salonda bulunan sanık yakınları ayağa kalkarak alkışladı. Bunun üzerine seyirciler arasında bulunan Çet ailesinin üyeleri bu duruma tepki gösterdi. Seyirciler arasından bir kadın “Siz bizim kızımızı öldürdünüz neyi alkışlıyorsunuz” dedi.

Avukatların ardından söz verilen duruşma savcısı, Çet’in vücudunda çok sayıda yara ve sıyrık izi bulunduğunun bildirildiğini, bunların tamamının düşme sonucu olup olamayacağı, düşmeden önce mağdurun herhangi bir darba maruz kalıp kalmadığına dair rapor alınmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, düşmeden önce mağdurun herhangi bir darba maruz kalıp kalmadığına ilişkin rapor alınmasına hükmetti.

Çet’in tırnaklarında bulunan Akand’a ait DNA örneğinin, avukatların iddia ettiği gibi el sıkışma veya el ele tutuşup halay çekmeyle geçip geçmeyeceğinin ortaya çıkarılması için İstanbul Adli Tıp Kurumundan rapor talep eden heyet, Akand ile Pınar Turgutlu arasındaki telefon irtibatına ilişkin de rapor hazırlanmasına karar verdi.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, davayı 15 Mayıs’a bıraktı.

***

İntihar süsü verildi

Duruşma öncesinde Ankara Kadın Platformu üyeleri, adliye önünde yaptıkları açıklamada “Şule Çet harçlığını çıkarmak için çalışan üniversite öğrencisiydi. Katillerin cezasız kalması için intihar süsü verildi. Bunun bir cinayet olduğunu haykırdık. Bugün burada oluşumuz kadınların mücadelesinin bir kazanımıdır. Davayı açtırmayı başardık.Türkiye’de kadınların katillerinin bulunması için kamuoyu baskısı yaratmaya gerek kalmayana kadar mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SON HABERLER

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...