Anasayfa GÜNCEL Üzerimize düşen!

Üzerimize düşen!

Cuma sabahına ABD füzelerinin Suriye’nin bir hava üssünü vurduğu haberiyle uyandık. Haberin duyulduğu andan itibaren dünyanın bu bölgeden en uzak ülkeleri bile füze saldırısı ve sonrasında olabilecekleri tartışıyor. Uzaktakiler tartışmakla kalabilirler. Yakındakileri ise, saldırı Suriye’de daha büyük bir yangını ateşlerse, uzak durmaya çalışsalar bile o yangının alevleri yalayacak!

Bir de, yangının içine atlama hevesinin nelere yol açabileceğini düşünün!

Esad’ın uçakları İdlib’e, orada toplanmaya başlayan muhaliflerin üzerine kimyasal bombalar mı bıraktı, yoksa İdlib’te muhaliflerin kimyasallar üretip depoladıkları bir yer mi vuruldu?


ABD’nin kimyasal bombaların uçaklardan bırakıldığından kuşkusu yok ve o uçakların kalktığı üssü vurduğunu söylüyor. Suriye ve Rusya ise muhaliflerin kimyasal deposunun vurulduğunu…

Ben savaşın ilk kurbanının gerçekler olduğunu biliyorum yalnızca. Buradan bakıp hangisinin doğru olduğunu söyleyebilecek bir veri yok elimde. Ancak, bir savaşın tüm taraflarının da yalan söylediğine dair çok veri var!

Artık herkes için asıl soru bundan sonra neler olacağı. Kuşkusuz, bu soruya verilen cevapların kimisi şimdi ne olmuş olduğuna dair “bilgi”ye dayanıyor. O “bilgi”ye sahip değilseniz, olasılıklarla akıl yürütüyorsunuz.

Saldırı Esad tarafından gerçekleştirilmişse, tam da ABD’nin bile “Esad’ın geleceğine Suriye halkı karar verecek” demeye başlandığı bir zamanda, rejim açısından büyük bir hesap hatası olmalı ya da aptallık. Çünkü, bu olaydan sonraki konumunun, öncesinden çok daha zor olduğu kesin.

Suriye uçakları bırakmışsa bombayı, 2013’te Esad’ın kimyasal silahlarının yok edilmesi konusunda garantör olan Rusya’nın göz yumması ile bıraktı, yoksa Rusları atlatarak mı yaptı? ABD’nin vurduğu askeri üssün Ruslar tarafından da kullanıldığı ve önceden bilgilendirilen Rusların üsten ayrıldığı doğru ise, Rusların burunlarının dibinden uçakların kimyasal bombalarla kalkmasından haberdar olmaması mümkün değil.

Ruslar, bilgileri dâhilinde, ABD’nin Suriye’de aczini göstermek için buna göz yumduysa, Moskova’nın bundan sonra sert hamleler yaparak çatışmayı tırmandırması olasıdır. Aksi durumda, Şam’ın kulağını çekmesi ve tansiyonu düşürmesi beklenir.

ABD medyasındaki tartışmalarda dikkat çeken bir nokta; füze saldırısının daha çok iç politikaya dönük bir hamle olduğu. Kendisinin ve yakın çevresinin Rusya ile ilişkileri nedeniyle soruşturulan ve köşeye sıkışan, seçiminde Rusya’nın da dahli olduğu haberleriyle hırpalanan Trump’ın bu vuruşla bütün o tartışmaları unutturacağı söyleniyor! Dışarıda Suriye’ye atılan füzeler içeride Trump’a can simidi olur deniyor!

Füze fırlatılmasının arkasındaki neden bu gözlemlenebilir durumsa ve bu yüzden Rusya bilgilendirilmiş, Suriye’nin kaybı 6 askerle kalmışsa, ABD’nin de burada durup bir kerelik bir eyleminin sonuçlarını değerlendireceği düşünülebilir.

Böyle düşünürseniz, Rusya ve ABD’nin yarın yine anlaşıp saldırı öncesinden daha ileri bir noktaya gelmeleri de olasıdır.

Lakin, öyle bir coğrafya ki burası, bir kez alev almaya görsün çok uzaklara da kıvılcım atabilecek, dünyayı yangın yerine çevirebilecek potansiyele sahip.

Sahada İran var, Çin var…

Tam da füzelerin fırlatma kararını verdiği anda Xi Jinping’le yemeğe oturmak üzereydi Trump. Çin lideri Jinping, Esad’ı cezalandırmaktan söz etmesinin hemen ardından füzelerini yollayan ve hemen herkesin “Ne yapacağı belli olmaz” diye baktığı Trump’la otururken, Trump’ın “Artık yeter” dediği Kuzey Kore’yi de vurup vurmayacağını düşünmüş olmalı!

O kadar çok bilinmeyenle o kadar tehlikeli sonuçlara açık bir yerde oturuyoruz ki, “Vururum” diyen bir ABD Başkanı’na, “Lafta kalmasın, icraat olursa üzerimize düşeni yaparız” diyen bir Başkanımız olması ve o Başkan’ın hızla karar verip “üzerine düşen”in üzerine atlaması ihtimali ürkütücü. Ne olacağını bilemesem de, olabilecekleri düşünerek işte bu ihtimale HAYIR diyorum!


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Sonraki haber