Anasayfa EĞİTİM Uzmanlar özel üniversiteleri değerlendirdi: Amaçları eğitim değil para kazanmak

Uzmanlar özel üniversiteleri değerlendirdi: Amaçları eğitim değil para kazanmak

Özellikle son on yılda oldukça artış gösteren özel üniversiteler, problemleri de beraberinde getiriyor. Özel üniversiteler için uzmanlar “Yalnızca kâr amacı güden kurumlar haline geldi” diyor

Meral Danyıldız

Özel üniversitelerin son yıllarda sayısındaki artış dikkat çekici boyuta ulaştı. Bununla birlikte bazı üniversitelerde kontenjanların dolma oranı yüzde 40’lara düştü. Bu kadar çok üniversite açılması, üniversite mezunu işsizlerin ve eğitimde fırsat ‘şitsizliğinin önünü açtı. Toplamda 175 üniversiteden 71’ini oluşturan özel üniversitelerin birçoğu, akademik ve bilimsel çalışmalar konusunda da eksik. Öğretim üyeleri ise özgür olamamaktan şikâyetçi.

Konuyu BirGün’e değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Okçabol, “Birkaç üniversite hariç neredeyse bütün vakıf üniversiteleri belli oranda merdiven altı. Hiçbir değerleri yok, tek değerleri para kazanmak” dedi.

Yalnızca özel üniversitelerin değil, devlet üniversitelerinin de merdiven altı olma yönünde ilerlediğini kaydeden Okçabol, şöyle konuştu: “Özel üniversitelerin çoğu akademik katkı için değil, zengine diploma vermekle meşgul. Genel öğrenci kitlesine baktığınızda, devlet üniversitesini kazanamayana vakıflar en önemli alanlarda diploma veriyor. İş, ticarete dönüştüğünde zaten akademik nitelik de kalmıyor. Artık birçok üniversitede amaç çocukların bilimsel gelişim göstermesi, iyi bir yurttaş olması değil.”

Niteliksiz eğitim sömürüyor

Özel üniversitelerin öğrencilerden gelen geliri çalışanlara yeterli miktarda aktarmadığını belirten Okçabol, sözlerini şöyle noktaladı: “Topladığı parayı çalışanlarına aktarmıyor. Hem niteliksiz eğitimle öğrenciyi sömürüyor hem de çalışanını sömürüyor. İşin özünde Türkiye Cumhuriyeti sosyal hukuk devletiyse vakıf üniversitelerinin olmaması gerekiyor.”

***

Yozlaşma her yerde

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ise, en temel problemlerden bir tanesinin niteliksizlik olduğunu söyledi. Bu kurumları üniversite olarak adlandırmadıklarını ifade eden Yeşildere, şöyle konuştu: “Dünyada yer edinmiş, çok nitelikli olan birkaç vakıf üniversitesi elbette var, bunları kenarda tutmak gerek. Fakat birçoğu kâr amaçlı, tamamen müşteri ilişkisi içerisinde, oldukça düşük puanlarla öğrenci çekmekteler. Puan tutturamamış ve maddi durumu iyi öğrencilere hizmet eden bir kurum halinde. Bu yozlaşma üniversitenin yönetim kadrosundan tutun da akademik kadrosuna kadar kendisini göstermektedir.”

Türkiye’deki akademisyen ve öğrenci sayılarına da değinen Yeşildere, bir profesör başına ortalama 50-60 öğrencinin düştüğünü belirterek, “Nitelikli olması zaten bu yüzden beklenemez” dedi. Yeşildere, sözlerini “Akademik özgürlüğün olmadığı ve yönetim baskısının olduğu bir ortam. Öğretim üyesi düşündüğünü ifade edemiyor, özgürlük ortamı yok, işinden olabilir. Yozlaşma varsa karşı çıkamıyor, yönetim tarafından uyarılıyor. Öğrenci müşteri, öğretim üyesi de onun hizmetkârı olarak görülüyorsa bunlar üzerinde yaptırım uygulanması lazım” ifadeleriyle sonlandırdı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

Sonraki haber