Anasayfa SPOR Vahşi Batı Ligi

Vahşi Batı Ligi

Artık suratına kırmızı kart yapıştırılmış hakemlere de sahip olduk. Süper (!) Lig, marka değerini her geçen gün artırmaya devam ediyor.

21 Şubat Pazar günü öğlen saatlerinde Bayer Leverkusen ve Borussia Dortmund karşı karşıya geldi. Maçın 65. dakikasında Borussia Dortmund bir serbest vuruş kazandı. Thomas Tuchel’in takımı atışı çok çabuk kullandı ve 5 saniye sonra sarı-siyahlılar Bay Arena’da, Gabonlu Pierre-Emerick Aubameyang’ın golüyle 1-0 öne geçmişti. Ev sahibinin hocası Roger Schmidt serbest vuruş kararından pek mutlu değildi, uzun süre bu karara itiraz etti ve sonunda FIFA kokartlı hakem Felix Zwayer onu tribünlere gönderdi. Ama olaylar bitmemiş, yeni başlamıştı. Schmidt tribünlere gitmemek için direniyor ve hakem Zwayer’den kendisine bir sebep göstermesini istiyordu. Zwayer de onun ayağına gitmemeye kararlıydı. Sonunda Zwayer, Leverkusen kaptanı Stefan Kiessling’i hocasını tribünlere gitmeye ikna etmek için kenara yolladı. Elçi Kiessling hocasının yanına gitti, ama Schmidt inat ediyordu. Alman futbolcu gerisin geriye hakemin yanına gidip hocasının kararını bildirdi. Zwayer da daha fazla dayanamayıp soyunma odasını işaret etti ve sert adımlarla sahadan çıkıp gitti. Geride Kiessling’in etrafına toplanmış, olayı görgü tanığından dinleyen ve gülmekten kendini alamayan futbolcular kaldı. Aslında duruma bakıldığında Bundesliga’da Şampiyonlar Ligi yarışını etkileyecek ölçekte önemli bir maçta işi hafiften inada bindirerek çığrından çıkaran iki adam vardı ortada. Bu durum 10 dakika sürdü, hakem ve kulüplerin yetkilileri soyunma odası koridorlarında bir araya geldi, ancak bunu sadece birkaç dakika görebildik. Bay Arena koridorlarına giden otomatik kapı kapandı ve Almanlar bu hassas durumun dış dünyaya malzeme olmasına izin vermedi. Takımlar sahaya döndü, Schmidt tribüne gitti ve maç tekrar başlayıp tamamlandı. Dortmund 1-0 kazandı.

Maç bittiğinde, “Bundesliga’da bizim ligi aratmayan görüntüler de görmek varmış” dedim kanalı değiştirirken. Süper Lig’i çok küçümsediğimi anlamak için birkaç saat yeterli oldu.


Pazar günü Arena’da olanlar yine kronik sorunlarımızın fotoğrafıydı adeta. Sistemin çürümüşlüğü, kaostan beslenen futbol yorumcuları, çok büyük laflar ettiğini düşünen yöneticiler ve infaz edilmek için ortaya atılan bir günah keçisi. Doğruya doğru Deniz Ateş Bitnel de günah keçisi olmaya hafiften istekli gibiydi. Tabii Bitnel ne futbol tarihimizdeki en kötü hakem performansını gösterdi ne de olanlar bu sınırlar içerisinde meydana gelen en skandal hadiselerdi. Zira bu derece maçın kontrolünü kaybetmiş hakemlerle ilk kez karşılaşmıyoruz. Zaten üzerine konuşulması gerekenler sonra olanlar.

Aslında bu ülkede son 15 yılda bulundukları mevkilere gelenlerin nasıl geldiklerine, sorumluluk alması gerekenlerin nasıl sorumluluktan kaçtıklarına ve kendilerine hesap sormayı deneyenlerin başına gelenlere bakılarak maç sonrası makam sahiplerinden mantıklı açıklama beklerken çok iyimser olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye’de sadece sporda değil sosyal hayatın her alanında ve politikada kim çarpıklıkların hesabını veriyor ki Kuddusi Müftüoğlu’ndan veya Yıldırım Demirören’den sorumluluk almasını bekledik. 5 yaşında hafız olan İmam Hatipli Kuddusi Müftüoğlu’nun önce AKP’den Alanya Belediye Başkanlığı’na talip olması sonra da, hakemlik kariyeri boyunca kendisini tanımlayacak en iyi kelime vasatken, MHK başkanı seçilmesi aslında sistemin çarklarının nasıl işlediğinin göstergesi. Salih Dursun o kırmızı kartı sisteme mi gösterdi bilemiyorum, ancak bu kokuşmuş yapı çok uzun süre önce kırmızı kartı ve hatta futboldan ömür boyu men cezasını hakediyordu. Olacakları hepimiz biliyoruz. Uzun süre kendisine maç verilmeyecek ve hatta kariyeri bitirilecek ya da bitirilmekten beter edilecek bir hakem, işin ucu kendisine dokunana kadar başka yöne bakan mağdur dışındaki takımların yöneticileri ve hiç dönmeyecek bir devranın içinde sadece kendisine adalet isteyen kitleler. Sahi Çin Süper Ligi’ni mi denesek?

SON HABERLER

AKP’li belediyeler borç batağında

Belediyelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na borçları artıyor. Bakanlığın verilerine göre, mart ayı...

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...