Anasayfa SİYASET Van’ı yeniden halk yönetecek

Van’ı yeniden halk yönetecek

KARDELEN KOCATÜRK

Kayyum atanan büyükşehirlerden biri olan Van’da seçmenler 31 Mart’ı iple çekiyor. Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Mustafa Avcı ve Bedia Özgökçe Ertan’la hem seçim sürecini hem de hedeflerini konuştuk.

Van Büyükşehir Belediyesi HDP Eş Başkan Adayı Mustafa Avcı, halkın 31 Mart seçimlerini bir anlamda referandum olarak gördüğünü söyledi:

GERİ ALACAĞIZ

“Hiçbir somut delile başvurulmaksızın FETÖ’cü savcıların yürüttüğü soruşturma dosyaları kullanılarak belediyelerimize kayyum ataması yapıldı, eş belediye başkanlarımız temelsiz nedenlerle tutuklandılar. Ancak o günden bu yana kayyum atamalarını haklı gösterecek bir yargı kararıyla karşılaşmadık. Belediye başkanlarımız ne belediye bütçelerindeki hesaplarla ne de iddia olunan başka suçlamalarla yargılanmadılar. Hepsine yöneltilen suçlamalar düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilebilecek basın açıklaması, eyleme katılma gibi konulardı.”

“Toplumsal zemini olmayan böylesi bir hukuksuzluğun yeniden tekerrür etmesi halinde bunun anlamı artık Kürt halkına sömürge hukuku dayatılıyor olmasıdır. Öte yandan bizim açımızdan kayyum atanır mı atanmaz mı tartışmasının bir anlamı da yoktur. HDP olarak ‘kayyum atanırsa ne olur’ tartışmasına girmek yerine öncelikli hedefimiz 31 Mart seçimlerinde en iyi sonucu almaktır. Bunun Van’daki karşılığı da büyükşehir belediyesiyle beraber 14 belediyenin tamamını da güçlü bir oy oranıyla kazanmak ve AKP/MHP iktidarına Van’da da kaybettirmektir.”

ZORLUKLAR AŞILIR

“HDP olarak en güçlü adaylarımızla belediyelerimizi alarak Türkiye’deki merkezi iktidarın yerellerden demokratik bir kuşatmayla sarılmasına dönük adımlar atma hedefiyle hareket etmekteyiz. Bunun zorluklarıyla karşılaşacağımızın farkındaydık. Nitekim gelişmeler de o yönde. Aksi olsaydı yani bir zorlukla karşılaşmasaydık zaten AKP 16 yıllık iktidar anlayışıyla ters düşerdi. Dolayısıyla bu seçim sürecinde mitinglerimizin, afişlerimizin yasaklanması, adaylarımızın gözaltına alınması hatta tutuklanması, aday gösterdiğimiz isimlerin YSK tarafından reddedilmesi, seçim araçlarımızın bağlanması, kimi merkezlerde seçim bürolarımıza yönelik saldırılar herhangi bir siyasal partinin bir seçim sürecinde üstesinden gelemeyeceği gelişmeler. Ama HDP olarak biz bu zorlukları da aşacak güce ve deneyime sahibiz.”

SEÇİMİN ANLAMI FARKLI

“Herkesin malumu AKP/MHP ittifakı 31 Mart’ı yerel seçimden çıkarıp bir beka sorununa bağladı ve hedefine de HDP’yi koydu. Her gün kayyumların yaptıkları olumlu çalışmalardan bahsediyorlar ve halkın %60, 70 desteği var diyorlar. O zaman Van kayyumu madem bu kadar başarılı neden karşımızda aday gösterilmedi de Trabzon’dan gösterildi. Çünkü halkta bu açıklamalar karşısında tam tersi bir etki var.”

“Bu seçimi demokrasi ve hukuk referandumu olarak değerlendiriyor. En iyi sonucu alacağımıza eminiz. Belediyelerimiz zarara uğratıldı, bundan eminiz, halkın kaynaklarını kim zarara uğratmışsa hesap soracağız diyoruz. Eşit yurttaşlık ilkemizin gereği 31 Mart akşamı Van halkı kazanacak ve hak ettiği hizmeti hiçbir kimliği gözetmeden alacaktır.”

“EŞİT TEMSİLİYETTEN VAZGEÇMEYİZ”

HDP Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan, 31 Mart’tan sonra kadınların söz-karar sahibi olacağını söyledi:

Belediyeler esasında doğrudan yönetimin en işleyebilir olduğu yönetimlerdir ve bu alanda erkek egemen yönetim anlayışının tezahürünü görmekteyiz. Eğer kadın-erkek eşitliğini istiyorsak ve bunun pratikte yaşam bulmasını arzuluyorsak eşit temsiliyet mutlaka uygulanmalıdır.

31 Mart akşamı eşbaşkanlık sistemimizin, eşit temsiliyet ilkemizin, kadın özgürlüğüne dayalı demokratik, ekolojik toplum anlayışımızın söz sahibi olduğu bir günün tarihi olacaktır.

JİN KART UYGULAMASI BAŞLAYACAK

Yaşamın yarısıyız, şehrimizin yarısıyız diyorsak Van’da eşitliği sağlayacağız. Jin Kart uygulaması kadınların sadece toplu taşıma hizmetlerinden yararlanacağı bir uygulama değildir. Jin Kart ile kadınların belediyelerimize bağlı kültür-sanat, tiyatro, sinema ve spor aktivitelerine kolay erişimini sağlayacağız. Kadınlara yönelik projelerimizle hedefimiz sadece kadınların sosyal yaşama daha etkin katılması değil bir kadın yurdu olmasını istediğimiz Van’da eşit temsiliyeti ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır. Kadınlar 31 Mart’tan itibaren şehrimizin, Van’ın yönetiminde söz ve karar sahibi olacaktır. Ayrıcalık değil eşit temsil uygulayacağız. 31 Mart günü büyükşehir belediyemizde ve tüm ilçelerimizde bunu sağlayacak gücümüzün de bilincindeyiz.

KADINLAR YÖNETİMDE OLACAK

Kadınların kendi sözleri, dilleri, kültürleriyle var olabilme, kadın bakış açısını yerel siyasete yansıtma, yerel demokrasiyi gerçek anlamda var etme mücadeleleri, cinsiyet eşitliği mücadelesinin önemli bir bölümüdür.

Bu bakımdan belediyeler ve belediye meclisleri, katılımcı, çoğulcu, cinsiyet eşitlikçi yerel demokrasinin uygulanabileceği en önemli siyasi mekanizmalardır. Kadınların belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık için aday olmalarının önünde pek çok engel bulunmaktadır. HDP olarak kadını yok, sayan ötekileştiren anlayışa karşı eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık modelini benimsemiş ve seçimlere de bu modelle katılmıştır.

Eş başkan adaylarıyla birlikte seçim kampanyası boyunca, bu model halka anlatılmıştır.

Pratik sonuçlarına baktığımızda ise kadınların yerel yönetimlerde yer almasıyla beraber “belediye kadın meclisleri, kadın kurulları, kadın koordinasyonları, kadın-erkek eşitlik komisyonları oluşturulmuş; ayrıca Belediyeler bünyesinde “Kadın Politikaları Daire Başkanlıkları” ve “Kadın Politikaları Müdürlükleri’’ kurulmuştur. Kayyum zihniyetinin gelir gelmez ilk önce bu alanlara müdahale etmesi hem kadının yerel yönetimlerde yer almasına yönelik bir tahammülsüzlüğü hem de bizlerin ne kadar doğru bir politika izlediğinin göstergesi olmuştur.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber