Anasayfa SİYASET Van’ı yeniden halk yönetecek

Van’ı yeniden halk yönetecek

KARDELEN KOCATÜRK

Kayyum atanan büyükşehirlerden biri olan Van’da seçmenler 31 Mart’ı iple çekiyor. Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Mustafa Avcı ve Bedia Özgökçe Ertan’la hem seçim sürecini hem de hedeflerini konuştuk.

Van Büyükşehir Belediyesi HDP Eş Başkan Adayı Mustafa Avcı, halkın 31 Mart seçimlerini bir anlamda referandum olarak gördüğünü söyledi:

GERİ ALACAĞIZ

“Hiçbir somut delile başvurulmaksızın FETÖ’cü savcıların yürüttüğü soruşturma dosyaları kullanılarak belediyelerimize kayyum ataması yapıldı, eş belediye başkanlarımız temelsiz nedenlerle tutuklandılar. Ancak o günden bu yana kayyum atamalarını haklı gösterecek bir yargı kararıyla karşılaşmadık. Belediye başkanlarımız ne belediye bütçelerindeki hesaplarla ne de iddia olunan başka suçlamalarla yargılanmadılar. Hepsine yöneltilen suçlamalar düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilebilecek basın açıklaması, eyleme katılma gibi konulardı.”

“Toplumsal zemini olmayan böylesi bir hukuksuzluğun yeniden tekerrür etmesi halinde bunun anlamı artık Kürt halkına sömürge hukuku dayatılıyor olmasıdır. Öte yandan bizim açımızdan kayyum atanır mı atanmaz mı tartışmasının bir anlamı da yoktur. HDP olarak ‘kayyum atanırsa ne olur’ tartışmasına girmek yerine öncelikli hedefimiz 31 Mart seçimlerinde en iyi sonucu almaktır. Bunun Van’daki karşılığı da büyükşehir belediyesiyle beraber 14 belediyenin tamamını da güçlü bir oy oranıyla kazanmak ve AKP/MHP iktidarına Van’da da kaybettirmektir.”

ZORLUKLAR AŞILIR

“HDP olarak en güçlü adaylarımızla belediyelerimizi alarak Türkiye’deki merkezi iktidarın yerellerden demokratik bir kuşatmayla sarılmasına dönük adımlar atma hedefiyle hareket etmekteyiz. Bunun zorluklarıyla karşılaşacağımızın farkındaydık. Nitekim gelişmeler de o yönde. Aksi olsaydı yani bir zorlukla karşılaşmasaydık zaten AKP 16 yıllık iktidar anlayışıyla ters düşerdi. Dolayısıyla bu seçim sürecinde mitinglerimizin, afişlerimizin yasaklanması, adaylarımızın gözaltına alınması hatta tutuklanması, aday gösterdiğimiz isimlerin YSK tarafından reddedilmesi, seçim araçlarımızın bağlanması, kimi merkezlerde seçim bürolarımıza yönelik saldırılar herhangi bir siyasal partinin bir seçim sürecinde üstesinden gelemeyeceği gelişmeler. Ama HDP olarak biz bu zorlukları da aşacak güce ve deneyime sahibiz.”

SEÇİMİN ANLAMI FARKLI

“Herkesin malumu AKP/MHP ittifakı 31 Mart’ı yerel seçimden çıkarıp bir beka sorununa bağladı ve hedefine de HDP’yi koydu. Her gün kayyumların yaptıkları olumlu çalışmalardan bahsediyorlar ve halkın %60, 70 desteği var diyorlar. O zaman Van kayyumu madem bu kadar başarılı neden karşımızda aday gösterilmedi de Trabzon’dan gösterildi. Çünkü halkta bu açıklamalar karşısında tam tersi bir etki var.”

“Bu seçimi demokrasi ve hukuk referandumu olarak değerlendiriyor. En iyi sonucu alacağımıza eminiz. Belediyelerimiz zarara uğratıldı, bundan eminiz, halkın kaynaklarını kim zarara uğratmışsa hesap soracağız diyoruz. Eşit yurttaşlık ilkemizin gereği 31 Mart akşamı Van halkı kazanacak ve hak ettiği hizmeti hiçbir kimliği gözetmeden alacaktır.”

“EŞİT TEMSİLİYETTEN VAZGEÇMEYİZ”

HDP Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan, 31 Mart’tan sonra kadınların söz-karar sahibi olacağını söyledi:

Belediyeler esasında doğrudan yönetimin en işleyebilir olduğu yönetimlerdir ve bu alanda erkek egemen yönetim anlayışının tezahürünü görmekteyiz. Eğer kadın-erkek eşitliğini istiyorsak ve bunun pratikte yaşam bulmasını arzuluyorsak eşit temsiliyet mutlaka uygulanmalıdır.

31 Mart akşamı eşbaşkanlık sistemimizin, eşit temsiliyet ilkemizin, kadın özgürlüğüne dayalı demokratik, ekolojik toplum anlayışımızın söz sahibi olduğu bir günün tarihi olacaktır.

JİN KART UYGULAMASI BAŞLAYACAK

Yaşamın yarısıyız, şehrimizin yarısıyız diyorsak Van’da eşitliği sağlayacağız. Jin Kart uygulaması kadınların sadece toplu taşıma hizmetlerinden yararlanacağı bir uygulama değildir. Jin Kart ile kadınların belediyelerimize bağlı kültür-sanat, tiyatro, sinema ve spor aktivitelerine kolay erişimini sağlayacağız. Kadınlara yönelik projelerimizle hedefimiz sadece kadınların sosyal yaşama daha etkin katılması değil bir kadın yurdu olmasını istediğimiz Van’da eşit temsiliyeti ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır. Kadınlar 31 Mart’tan itibaren şehrimizin, Van’ın yönetiminde söz ve karar sahibi olacaktır. Ayrıcalık değil eşit temsil uygulayacağız. 31 Mart günü büyükşehir belediyemizde ve tüm ilçelerimizde bunu sağlayacak gücümüzün de bilincindeyiz.

KADINLAR YÖNETİMDE OLACAK

Kadınların kendi sözleri, dilleri, kültürleriyle var olabilme, kadın bakış açısını yerel siyasete yansıtma, yerel demokrasiyi gerçek anlamda var etme mücadeleleri, cinsiyet eşitliği mücadelesinin önemli bir bölümüdür.

Bu bakımdan belediyeler ve belediye meclisleri, katılımcı, çoğulcu, cinsiyet eşitlikçi yerel demokrasinin uygulanabileceği en önemli siyasi mekanizmalardır. Kadınların belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık için aday olmalarının önünde pek çok engel bulunmaktadır. HDP olarak kadını yok, sayan ötekileştiren anlayışa karşı eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık modelini benimsemiş ve seçimlere de bu modelle katılmıştır.

Eş başkan adaylarıyla birlikte seçim kampanyası boyunca, bu model halka anlatılmıştır.

Pratik sonuçlarına baktığımızda ise kadınların yerel yönetimlerde yer almasıyla beraber “belediye kadın meclisleri, kadın kurulları, kadın koordinasyonları, kadın-erkek eşitlik komisyonları oluşturulmuş; ayrıca Belediyeler bünyesinde “Kadın Politikaları Daire Başkanlıkları” ve “Kadın Politikaları Müdürlükleri’’ kurulmuştur. Kayyum zihniyetinin gelir gelmez ilk önce bu alanlara müdahale etmesi hem kadının yerel yönetimlerde yer almasına yönelik bir tahammülsüzlüğü hem de bizlerin ne kadar doğru bir politika izlediğinin göstergesi olmuştur.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber