Anasayfa SİYASET ‘Varlıklar’ maaşa akmış

‘Varlıklar’ maaşa akmış

HÜSEYİN ŞİMŞEK [email protected] @simsekhuseyinn

Milli Piyango, Türkiye Jokey Kulübü, Ziraat Bankası, BOTAŞ, Borsa İstanbul, THY ve Halk Bankası gibi finansal varlıkları devletin gelirini arttırma gerekçesiyle bünyesinde toplayan Varlık Fonu’na ait maaşlar ortaya çıktı. Varlık Fonu’nda aralarında bir dönem Gülen Cemaati’nin sahip olduğu bankanın eski yöneticisinin de bulunduğu personele maaş olarak “servet” ödendiği öğrenildi.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu Varlık Fonu’nun iki yılda 24 personel çalıştırdığı ve bu personelin 15’i ile yollarını ayırdığı öğrenildi. Varlık Fonu’nun bu personele iki yıllık maaş ödemesinin toplamı ise yaklaşık 2 milyon 500 bin TL oldu.

20 bin TL maaş
Kamunun birçok değerli kuruluşunu bünyesinde toplayan ve AKP’nin el koymayı planladığı “İş Bankası’nı” da devralabileceği iddialarına konu olan Varlık Fonu’nda çalışan personele aylık net 2 bin 500-20 bin TL arasında maaş ödendiği öğrenildi.

Aralarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Hazine, Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da bulunduğu Yönetim Kurulu üyelerinin “maaş almadığı” açıklanan Varlık Fonu’nda, danışmanlara yüksek ödemeler yapıldı. Bugüne kadar en fazla maaş, 20 bin TL net gelirle Yönetim Kurulu Başkanı danışmanı olarak “atanan” Betül Yılmaz’a ödendi. Fon’da yaklaşık sekiz ay danışmanlık hizmeti veren Yılmaz’a toplam 160 bin TL ödeme yapıldı.
‘Gülen yapılanmasının bankası’ olarak bilinen Bank Asya’da 2015 yılından 2017 yılına kadar “İnsan Kaynakları Müdürü” olarak çalışan ve o görevden sonra Varlık Fonu’na atanan Yılmaz, şu anda Vakıf Katılım Bankası’nda Eğitim ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde çalışıyor.

AKP’ye övgüler düzen ‘danışman’
Varlık Fonu’nda yüksek ücretle çalışan isimler arasında Yatırım Araştırmaları bölümünde danışman olarak çalışan Arzu Odabaşı da bulunuyor. 24 Haziran seçimlerinde AKP ve Erdoğan yanlısı mesajlara sosyal paylaşım platformlarında sık sık yer veren ve seçimlerden hemen önce, “Milletimizin bekası, vatanımızın bütünlüğü için kadınlar ‘Başkanımız Erdoğan’ diyor” mesajını paylaşan Odabaşı, aylık 18 bin 960 TL maaşla yedi ay danışmanlık hizmeti verdi. Odabaşı’na toplam 132 bin TL ödendi.

Simit Sarayı’ndan Varlık Fonu’na
Varlık Fonu’nun ballı maaşlarından payını alan bir diğer isim ise aylık net 19 bin 770 TL gelir ile ‘danışman’ Ahmet Şen oldu. Yedi ay bu görevde kalan Şen’e ise 138 bin 390 TL ödendi. Daha önce Ziraat Bankası, Halk Bankası, Madame Coco ve Simit Sarayı gibi kuruluşlarda çalışan Şen, şu anda AKP ile yakın ilişkileri ile bilinen Okan Üniversitesi’nin öğretim görevlileri arasında yer alıyor.

28 bin ‘brüt’ maaş
Varlık Fonu çalışanlarının yüksek maaşı ile dikkati çeken isimleri arasında, Yatırımcı İlişkileri Direktörü Yeşim Tohma da bulunuyor. 28 bin 750 TL “brüt” ücret alan Tohma’ya aylık net maaş olarak 18 bin 680 TL oldu. Yaklaşık bir yıl görevde kalan ve geçen yılsonunda görevine son verilen Tohma’ya toplam 224 bin TL ödendi. Tohma şu anda Coca Cola’da Yatırımcı İlişkileri Bölümü’nde görevli.

Genel Müdür’e maaş yok
Aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da bulunduğu Yönetim Kurulu üyelerinin “maaş almadıklarını” açıkladığı fakat çalışanlarına 2 milyon 500 bin TL maaş ödeyen Varlık Fonu’nun Genel Müdürü’ne de maaş ödemediği öğrenildi. Buna göre, 11 ay boyunca Genel Müdürlük görevinde bulunan Mehmet Bostan’a “Başbakanlık kararı olmadığı için” 25 bin TL maaş olarak belirlenen brüt ücreti ödenmedi.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,452AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Instagram fotoğrafların beğeni sayısını gizleyecek

Sosyal medya sitesi Instagram, fotoğrafların beğeni sayısını gizlemek için testler yapıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü görevden alındı, valilerin görev yeri değiştirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Erbil saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıktı

Erbil’de bir Türk diplomatın ve bir Irak vatandaşının hayatını kaybettiği saldırıda yaralanan...

‘İhtiyat akçesi’ düzenlemesi Meclis’ten geçti

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Türkiye Büyük...

FaceApp’tan ‘fotoğraflar çalınıyor’ iddiasına ilişkin açıklama

Son günlerde popülerleşen telefon uygulaması FaceApp, kullanıcıların tüm fotoğraflarının saklandığı yönündeki iddialarla...

Adana’da İHD’nin 33. yıldönümü için bir araya gelindi

İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) kuruluşunun 33. yıldönümünde Adana'da toplantı düzenlendi.

Sonraki haber