Anasayfa YAZARLAR Vatandaşın dövize talebi artıyor

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin dolar ve üzeri miktarda döviz almak isteyen gerçek kişiler parasını verdikleri dövizi almak için bir iş günü bekleyecekler. Bugün dolar almak için ödeme yapacaksınız ancak dolarlar size bir iş günü sonra teslim edilecek. Satarsanız sorun yok, paranız hemen ödenecek.

Sınırlama sadece alım işlemlerine getirildi. Hafta sonu, resmi tatil ve bayram gibi dönemlerde bir iş günü uygulaması bazen 10 güne kadar bile uzayabilir.

Bu adım döviz işlemlerini sınırlandırmak için son zamanlarda alınan ikinci tedbirdir. Daha önce döviz alım satım işlemlerine binde bir oranında vergi getirilmişti. Şimdi ise vade(valör) kısıtı getirildi.

Bu iki tedbirin de amacı döviz alımını cazip olmaktan çıkarmaktır. Peki, gerçekten hedeflenen sonuç ortaya çıkar mı? Bu sorunun yanıtını verebilmek için vatandaşın dövize neden ilgi gösterdiğine, TL’de kalmayı neden cazip bulmadığına bakmamız gerekiyor.

Bankalardaki döviz hesaplarına baktığımız zaman vatandaşın dövize ilgisinin devam ettiğini görüyoruz. Eline bir miktar para geçen anında dolar ya da avro alıyor. Bu uzun zamandan beri böyle. DTH’ların tutarı 182,5 milyar doları geçmiş durumda. Son bir hafta içinde vatandaşlar bir milyar dolar daha satın almışlardır. Aldıkları tüm “tedbirlere” rağmen dövize ilgi azalmıyor, azalmayacak da.

Net rezervlerin 24,9 milyar dolara düştüğü, üstelik bunun 13,2 milyar dolarının swaplar aracılığıyla geçici bir süreliğine Merkez Bankasına verilmiş dövizler olduğunu da dikkate aldığımızda vatandaşın dövize olan ilgini anlamak daha kolay oluyor.

Vatandaş döviz alıyor çünkü TL’de kalmanın riskli olduğunu düşünüyor. Döviz almayı daha güvenli buluyor. Haksız da çıkmıyor. Bu yazının yazıldığı saatlerde dolar 6,15 lira seviyelerinde işlem görüyordu. Türkiye’yi riskli bulanlar sadece yerliler değil. Yabancı yatırımcılar da Türkiye için risklerin artmakta olduğunu görüyor. Bunun göstergesi olan CDS’ler(kredi sigortası) 500 puanın üzerine çıkmış durumda.

İlginizi çekebilir:  Yumurta üretimine Irak darbesi

İ.V.M.E.

Dün Bakan Albayrak “kreatif” olduğunu söylediği bir finansman paketi açıkladı. “İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME)” adını verdikleri bu program ile belli sektörlerde üretim yapacak olan şirketlere değişken faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılacağını açıkladı. 30 milyar lira olması beklenen kredi paketi sonuç verecek gibi görünmüyor. İnsanların önünü görmekte zorlandıkları bir dönemde yatırım yapmaları pek mümkün değil. Türkiye’nin sorunu sadece finansmana erişme maliyeti ile sınırlı değildir. Asıl sorun öngörülmesi zor olan bir ekonomik sistem içinde bulunuyor olmamız.

Her ne kadar bakan açıkladığı paketi “kreatif” olarak tanımlasa da ben pek “kreatif” bulmadım. Ama hakkını teslim etmek de gerekir ki en azından açıkladıkları paketlere verdikleri adlar oldukça “kreatif”.

Albayrak’ın basın toplantısında söylediği en önemli şey açıklanan finansman paketi değildi. Türkiye’nin Haziran ayından itibaren cari fazla vermeye başlayacağını açıklamasıydı. Bu önemli çünkü ülkenin mevcut üretim modeli nedeniyle cari açığın azalması ve hatta cari fazla verilmesi ancak ekonominin küçülmesiyle mümkün oluyor. Üretimde ağırlıklı olarak ithal girdi kullandığımızı, tüketim ürünlerine olan talebin düştüğünü dikkate aldığımızda cari fazla verme beklentisinin temel gerekçesinin ekonomik durgunluk olduğu açıktır. Bu nedenle “müjde” olarak duyurulan cari işlemler dengesi tahmini aslında işlerin düzelmesine yönelik beklentinin de olmadığının bir göstergesidir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,653AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sosyal medyada #SizYaptınız fırtınası

Yaklaşan İBB seçimleri öncesi gözler Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasında gerçekleşecek...

Havayı en çok Çin kirletti

BP 2019 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, zararlı emisyonların...

Mahalleli, enerji santralinin dumanları yüzünden maskeyle geziyor

Kayseri'de, kent merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Bağpınar Mahallesi'nin sakinleri, biyokütle enerji santralinden...

BirGün’den Kriz-Yoksulluk ve Demokrasi söyleşisi: Düzlüğe çıkmanın tek yolu iktidar değişikliği

İzmir'de gazetemiz tarafından “Kriz-Yoksulluk ve Demokrasi” konulu söyleşi düzenlendi. Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi’nde...

Erdoğan: İhracatçılar döviz satın alırken kambiyo vergisi ödemeyecek

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda konuştu.

İBB, yardım kartı olanları arıyor: “Limitiniz gelecek ay 400 TL olacak, Binali Yıldırım’ın selamı var”

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, İBB'ye ait bir telefon numarasından yardım kartı...

İzmirli gençlerden ‘her şey çok güzel olacak’ mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Gündoğdu Şenliği dün...

Necip Fazıl’ı eleştiren öğretmene sürgün

Zonguldak Fener Anadolu Lisesi öğretmeni Murat Durmuş derste Necip Fazıl ile ilgili...

İstanbul’da düzenlenen festivalde off road aracı kalabalığın arasına daldı: Yaralılar var

Eyüp Kemerburgaz’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Big Boyz Festivali’nde kontrolden çıkan off...

Efeler Belediyesi Yılmazköy’deki JES çalışmasını durdurdu

Aydın Efeler ilçesine bağlı Yılmazköy Mahallesi'nde jeotermal enerji şirketi tarafından yapılan boru...

Sonraki haber